30 000 zł. kary za złamanie kwarantanny, szkoły zamknięte do Wielkanocy. W Polsce wprowadzono stan epidemii

Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki (L) i minister zdrowia Łukasz Szumowski (P), fot. Krystian Maj/K.P.R.M.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Przerwa w zajęciach szkolnych i uczelnianych została wydłużona do Wielkanocy, natomiast kara za złamanie zasad kwarantanny została zwiększona do 30 tysięcy złotych.

Podczas wieczornej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podziękował społeczeństwu za dotychczasową postawę, za walkę z koronawirusem oraz za pomoc potrzebującym. Wezwał również do przestrzegania zasad higieny. Przekazał także wyrazy współczucia państwom dotkniętym przez koronawirusa (wymienił tutaj Włochy, Hiszpanię, Francję, Niemcy oraz Czechy).

Następnie premier dodał: „Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii”. Powiedział również, jakie decyzje podjął rząd:

  • wstrzymanie lekcji do Wielkanocy. Początkowo lekcje miały być zawieszone do 25 marca. Premier podziękował kadrze nauczycielskiej oraz uczniom za naukę zdalną. Stwierdził, że ponad 90% szkół prowadzi ją. Podziękował również TVP za emitowanie programów edukacyjnych;
  • wprowadzenie dla osób objętych kwarantanną specjalnej aplikacji umożliwiającej kontrolowanie, czy przestrzegają kwarantanny, a także podwyższenie kary za jej łamanie z 5000 do 30 000 złotych. „Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub czyjeś życie” – powiedział szef rządu.

Szumowski o uprawnieniach wojewodów; Piontkowski: „to nie przerwa wakacyjna”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, który również uczestniczył w konferencji, stwierdził, że sytuacja upoważnia jego do podpisania wraz z ministrem spraw wewnętrznych rozporządzenia wprowadzającego na terenie Polski stanu epidemii. Wyjaśnił, że wojewodowie będą mogli wyznaczyć personelowi medycznemu rolę w zwalczaniu epidemii.

W konferencji uczestniczył również minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, który przypomniał, że przerwa w działalności szkół nie jest przerwą wakacyjną i zalecił, aby nauczyciele kontaktowali się z uczniami drogą elektroniczną.

Pytania od mediów – okres wydawania zasiłku opiekuńczego wydłużony

W dalszej części konferencji politycy odpowiadali na pytanie dziennikarek i dziennikarzy. Premier M. Morawiecki potwierdził, że w związku z wydłużeniem okresu zamknięcia placówek edukacyjnych okres wydawania specjalnego zasiłku opiekuńczego również wydłuży się. Dodał, że projekt ustawy antykryzysowej jest prawie gotowy. Zaznaczył również, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia wyborów prezydenckich.

Z kolei minister Ł. Szumowski na pytanie, kiedy będziemy mieć szczyt zachorowań, stwierdził, że w najbliższych dniach w Polsce będzie 1000-2000 chorych, a za kilkanaście dni może być 10 000. „Mówienie o efektach, kiedy do się skończy, jest tak naprawdę nieupoważnione i myślę, że jest po prostu całkowitym gdybaniem” – dodał. Zapewnił, że są czynione przygotowania na dużą liczbę zarażonych.

Natomiast minister D. Piontkowski w odpowiedzi na pytanie o egzaminy na zakończenie szkoły podstawowej powiedział, że nie zostały one przełożone i są planowane na pierwotny termin.

(K.P.R.M.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.