Amerykańska telewizja CNN wyróżniła tradycyjne krakowskie targi bożonarodzeniowe

Podziel się:

Fot. Łukasz Nowak

Wielki zaszczyt dla krakowskich targów bożonarodzeniowych. Amerykańska stacja telewizyjna CNN uznała je za jedne z 17 najlepszych na całym świecie. Przed świętami Bożego Narodzenia na krakowskim Rynku Głównym można odwiedzić około 100 przeróżnych kiosków, zarówno handlowych, jak i gastronomicznych. Odwiedzający targi mogą zakupić ręcznie wykonane dekoracje, jak i spróbować tradycyjnych potraw.

Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym od ponad ćwierćwiecza na stale wpisały się w pejzaż przedświątecznego Krakowa, ciesząc się niezmiennym powodzeniem krakowian i turystów. W tegorocznym zestawieniu najpiękniejszych bożonarodzeniowych jarmarków na świecie, przygotowanym przez CNN, Kraków znalazł się obok Wiednia, Nowego Jorku i Brukseli, w zaszczytnym gronie najlepszych.

Ranking opracował dziennikarz CNN, Joe Minihane. Wskazał 17 jarmarków bożonarodzeniowych z całego świata. Miłośnicy świątecznej atmosfery koniecznie powinni odwiedzić choćby jeden z nich. Na jarmarku bożonarodzeniowym na Rynku Głównym, jego zdaniem, można najpełniej poczuć magię świąt. Stolica Małopolski słynie z ręcznie malowanych bombek i lokalnych słodyczy, a wyjątkowość krakowskiego jarmarku zapewnia zakup wyjątkowych antyków czy nieco dziwnych, ale pięknych bibelotów.

W ramach tegorocznego jarmarku kupcy z całej Polski prezentują swoje towary w ok. 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawili się też goście zagraniczni – z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ręcznie wykonane zabawki materiałowe, zapachowe, ceramikę, biżuterię itp. Na jarmarku znalazły się także stoiska z potrawami z grilla, pierogami czy zupami. Można skosztować pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą czy ogórkiem. Nie zabrakło słodkości i tradycyjnego grzańca.

Jak co roku, kupcy oferują szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Ustawiona została kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Znalazło się również stoisko, na którym odbywają się pokazy wyrobu świec.

(UMK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *