Andrzej Duda uzyskał reelekcję

Podziel się:

Andrzej Duda (drugi od prawej) po oddaniu głosu w Krakowie. Fot. Marek Wawrzyszko, iln24.pl

13 lipca – Po przeliczeniu głosów z 99,97% obwodów wyborczych można stwierdzić, że Andrzej Duda pokonał wczoraj Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich. Różnica nie jest duża – wynosi niewiele ponad 2 punkty procentowe. Wysoka za to była frekwencja wyborcza – do urn poszło ponad 2/3 osób uprawnionych do głosowania.

Choć do Państwowej Komisji Wyborczej nie napłynęły jeszcze protokoły z 8 obwodów wyborczych (łącznie wszystkich obwodów jest 27 231), to różnica głosów pomiędzy oboma kandydatami jest wystarczająca, aby stwierdzić, kto wygrał tegoroczne wybory prezydenckie. Wyniki są znane w 99.97% obwodów. Urzędujący prezydent Andrzej Duda, mający poparcie rządzącej koalicji Zjednoczona Prawica, zdobył w nich 51.14% głosów. Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej (głównej siły opozycyjnej) zdobył 48.86% głosów.

W liczbach surowych wynik wygląda następująco – 10 423 146 głosów dla A. Dudy, 9 957 074 głosów dla R. Trzaskowskiego. Różnica wynosi zatem ponad 465 tysięcy głosów i prezydent stolicy nie ma już szans na pokonanie prezydenta państwa.

Andrzej Duda jest drugim w historii III Rzeczypospolitej Polskiej prezydentem, który po swojej kadencji ponownie wygrał wybory. Poprzednio ta sztuka udała się Aleksandrowi Kwaśniewskiemu – w 2000 roku już w pierwszej turze uzyskał ponad 50% głosów i sprawował urząd głowy państwa przez kolejne 5 lat. Zgodnie z Konstytucją R.P. można sprawować urząd Prezydenta R.P. najwyżej 2 razy.

Zdecydował elektorat innych ugrupowań

Już przed niedzielnym głosowaniem przewidywano, że walka będzie zacięta. Sondaże wskazywały niewielką przewagę jednego bądź drugiego kandydata wraz z kilkuprocentowym odsetkiem osób niezdecydowanych. Nie dało się z całą pewnością wskazać, kto wygra, natomiast było jasne, że o wyniku zadecyduje ów odsetek niezdecydowanych.

Decydujące dla wyniku były głosy osób, które 28 czerwca zagłosowały na innych kandydatów. Choć trzeci w I turze Szymon Hołownia (bezpartyjny) i piąty Władysław Kosiniak-Kamysz (Koalicja Polska) zadeklarowali głos na R. Trzaskowskiego, a szósty Robert Biedroń (Lewica) oficjalnie udzielił jemu poparcia, to wcale nie było pewne, że cały ich elektorat zagłosuje na kandydata K.O.. Zagadką było również zachowanie elektoratu czwartego Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) – choć zadeklarował, że będzie głosować przeciwko R. Trzaskowskiemu, to spora część sympatyczek i sympatyków Konfederacji zapowiadała, że zagłosuje przeciwko A. Dudzie albo zostanie w domu lub odda głos nieważny.

Ostatecznie A. Duda uzyskał prawie 2 miliony głosów więcej niż w I turze, a R. Trzaskowski zyskał około 4 miliony głosów.

„Sukces frekwencyjny”

Należy stwierdzić, że powszechne wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku, które odbyły się w cieniu pandemii, zakończyły się sukcesem frekwencyjnym. Dziękujemy za to milionom wyborców, którzy uczestniczyli w trakcie głosowania” – powiedział wczoraj na konferencji prasowej P.K.W. tuż po godzinie 22 jej przewodniczący Sylwester Marciniak. Frekwencja faktycznie była wysoka. Do urn poszło ponad 20.5 miliona osób. W 99.88% obwodów, z których wyniki zostały podane rano, frekwencja wyniosła 67.86%. 2 tygodnie temu, w I turze, frekwencja wyniosła 64.51%. W historii III R.P. tylko raz frekwencja była wyższa niż wczoraj – 19 IX 1995 roku, w II turze wyborów prezydenckich, kiedy wyniosła 68.23%.

Co po wyborach?

A. Duda zostanie zaprzysiężony na kolejną kadencję 6 sierpnia. Od 2010 roku jest to dzień, w którym co 5 lat zaczyna się nowa kadencja prezydencka. Zgodnie z Konstytucją R.P., przysięga musi być złożona wobec Zgromadzenia Narodowego (połączonego posiedzenia Sejmu i Senatu). Jednak Sąd Najwyższy ma czas do 11 sierpnia na rozpatrzenie protestów wyborczych. Można je składać do 26 lipca. Jeśli S.N. uzna, że ewentualne nieprawidłowości wpłynęły na wynik głosowania, zostanie ono unieważnione.

(P.K.W.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.