Biedronka wykorzystuje dostawców? UOKIK wszczął postępowanie

Podziel się:

fot.screen Google

Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych?UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie.Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 3 proc. rocznych obrotów.

UOKiK przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska (JMP). Zdobyte wówczas informacje i dokumenty dały podstawę do postawienia przedsiębiorcy zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Jak informuje Urząd z zebranych wówczas informacji wynikało że  JMP w relacjach z  dostawcami, w szczególności owoców i warzyw, uzyskuje dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej  wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki). Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów. Po pierwsze dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości, a po drugie są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna.

Kara  za nieuczciwe korzystanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

(uokik)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *