CD Projekt wart tyle, co polska energetyka

Podziel się:

fot.pras

Energetyka to strategiczny sektor każdej gospodarki. Na polskiej giełdzie akcje PGE, Energi,Enei oraz Tauronu nie należą jednak w ostatnim czasie do najlepszych inwestycji. Z obliczeńBankier.pl wynika, że giełdowa kapitalizacja czwórki wynosi tyle, co samego CD Projektu. 

Na 25,7 mld zł wyceniano na wtorkowej sesji giełdowej CD Projekt. To niemal dokładnie tyle ilewynosi suma wycen tzw. wielkiej czwórki spółek energetycznych, czyli PGE, Energi, Enei orazTauronu. Producent “Wiedźmina” pokonał zatem kolejny kamień milowy na warszawskiej GPW – jegowartość zrównała się z wyceną trzonu sektora odpowiedzialnego za dostarczanie nam prądu.

 Dogonienie pod względem kapitalizacji energetycznej czwórki to nie pierwsze giełdowe osiągnięcieCD Projektu. Spółka z niewielkiego gracza przekształciła się w ledwie kilka lat w mocne ogniwopolskiego indeksu największych spółek – WIG20. CD Projekt z wyceną na poziomie 25,7 mld zł jestobecnie siódmą największą krajową spółką na GPW. Pozostaje niewiele w tyle za drugimnajwiększym bankiem komercyjnym w Polsce – Pekao (27,0 mld zł) oraz gazowym gigantem -PGNiG (27,3 mld zł). Za plecami CD Projektu są zaś tacy giganci jak KGHM (19,0 mld zł), ING (25,4mld zł), Lotos (16,3 mld zł), czy mBank (16,1 mld zł). 

Energetyka cierpi m.in. z powodu ogromnej zależności od węgla. Najpierw sektor zaciągnięto doratowania górnictwa, później okazało się, że mocno w górę poszły ceny uprawnień do emisji CO2.Spółki z sektora zaangażowano też w repolonizację, choć sama ma na głowie spore inwestycje.Efektem było pozbawienie sektora największego atutu z punktu widzenia inwestorów – dywidend. Dotego wszystkiego dochodziła polityka i związana z nią karuzela na najwyższych stanowiskach. 

Wciąż nie wiemy również, czy rząd dalej będzie chciał zamrażać ceny prądu dla gospodarstwdomowych. Z wniosków złożonych do URE znów wynika, że sektor chciałby wysokich podwyżek.Rok temu było podobnie, politycy rzutem na taśmę zadecydowali jednak o utrzymaniu cen iwprowadzeniu pełnego wad systemu rekompensat.

(bankier.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.