Ceny taksówek w światowych stolicach: ile kosztuje przejazd z lotniska do centrum miasta?

Podziel się:

fot.Pixabay

Turyści lądujący na japońskim lotnisku Narita zapłacą ponad 850 zł za kurs do centrum Tokio. Na najtańsze taksówki można liczyć w afrykańskich i środkowoazjatyckich stolicach.Warszawa uplasowała się 30. miejscu zestawienia stolic z najdroższymi taksówkami, obok Dohy, Bukaresztu, Tbilisi i Baku.

Podczas planowania wyjazdu niemal co piąty ankietowany Polak (18%) najbardziej stresuje się organizacją transferu z lotniska. Z pewnością jednym z pojawiających się wtedy pytań jest to, ile trzeba będzie zapłacić za najwygodniejszą z opcji. Eksperci KAYAK.pl przeanalizowali ceny przejazdu taksówką z lotniska do centrum 140 najpopularniejszych stolic świata oraz sprawdzili koszty dla największych portów lotniczych w Polsce i zdradzają, gdzie lepiej baczyć na portfel.

Taksówka droższa niż samolot?

Jak pokazuje najnowsze zestawienie KAYAK.pl, taksówka na lotnisko może słono kosztować, dlatego warto pamiętać o tym punkcie, planując wakacyjny budżet. Za trasę z japońskiego portu lotniczego Narita do oddalonego o ponad 70 kilometrów centrum Tokio podróżni zapłacą najwięcej – aż 853 zł! Na kolejnej pozycji zestawienia uplasowały się skandynawskie stolice Norwegii i Islandii, gdzie przejazd do centrum będzie kosztował średnio 427 zł. Nieco mniej, bo 384 zł, zapłacą osoby wsiadające w taksówkę na lotniskach w Waszyngtonie, Monako czy Londynie. Mimo że loty do stolicy Szwecji można znaleźć za nawet kilkadziesiąt złotych, sama taryfa z portu Arlanda do centrum miasta kosztuje już 256 zł. Ranking najdroższych stolic zamykają Berno, Paryż oraz Seul.

Wśród najtańszych miast pod względem kosztów przejazdu taksówką znalazły się przede wszystkim egzotyczne stolice Azji i Afryki, jak choćby Victoria na Seszelach, Tegucigalpa w Kongo czy główne ośrodki Gambii, Gwinei Bissau i Nepalu. Kilkanaście złotych turyści zapłacą także w kilku częściej odwiedzanych miastach jak Kiszyniów w Mołdawii czy tunezyjski Tunis.

Zestawienie światowych stolic oferujących średnio najdroższe transfery taksówkowe z lotniska do centrum miasta

Lotnisko Odległość do centrum miasta Koszt przejazdu taksówką z lotniska do centrum miasta
Tokio (Narita) 71,5 km 853 zł
Oslo 50 km 427 zł
Reykjavik (Keflavik) 49 km 427 zł
Waszyngton (Dullas) 43 km 384 zł
Monako (Nice Côte d’Azur) 30 km 384 zł
Londyn (Heathrow) 27 km 384 zł
Sztokholm (Arlanda) 40 km 256 zł
Berno 12 km 256 zł
Paryż (Charles de Gaulle) 30 km 235 zł
Seul (Incheon) 60 km 213 zł

Dystans ma znaczenie…

Eksperci wyszukiwarki sprawdzili również, jakie stawki obowiązują na największych lotniskach w Polsce. Jak podaje oficjalna strona warszawskiego portu lotniczego, za przejazd taksówką do centrum podróżni zapłacą około 40 zł. Tym samym Warszawa uplasowała się na 30. miejscu w rankingu KAYAK.pl i dzieli je ex aequo ze stolicami m.in. Kataru, Gwatemali, Mozambiku, Litwy i Rumunii. Co ciekawe, to właśnie w stolicy turyści mogą liczyć na najbardziej przystępne ceny taksówek w Polsce – najprawdopodobniej jest to spowodowane niewielką odległością, jaka dzieli lotnisko Chopina i centrum. Koszt taksówki z małopolskiego portu Balice do oddalonego o 15 km centrum Krakowa to wydatek rzędu 89 zł, a z pomorskiego Rębiechowa do Gdańska (14 km) – 60 złotych. Najwięcej zapłacą osoby podróżujące z/do katowickiego lotniska, które położone jest 27 km od miasta – muszą się oni liczyć z wydatkiem rzędu nawet 160 zł.

Zestawienie pięciu największych portów lotniczych w Polsce oraz średnie ceny przejazdu taksówką z lotniska do centrum miasta

Lotnisko Odległość do centrum miasta Koszt przejazdu taksówką z lotniska do centrum miasta
Warszawa Lotnisko im. Fryderyka Chopina 9 km 40 zł
Kraków Balice 15 km 89 zł
Wrocław 13 km 55 zł
Gdańsk (Rębiechowo) 14 km 60 zł
Katowice (Pyrzowice) 27 km 160 zł

Ankieta dotycząca urlopowego stresu została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 23 400 osób z 22 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 3 do 10 stycznia 2019 roku poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 980 ankietowanych Polaków.

Analiza powstała w oparciu o informacje dostępne na oficjalnych stronach internetowych 140 międzynarodowych portów lotniczych, aktualnych 19 października 2019 roku. Ceny podano w PLN lub w przeliczeniu zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z 7.11.2019 roku. Wszystkie ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.

(kayak.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *