Katowice rowerową stolicą Polski !

Podziel się:

fot.UMK

Aż 1 372 106 kilometrów przejechali katowiccy rowerzyści, którzy zdecydowali się wziąć udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Rower pomaga” organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka, przy współpracy z Urzędem Miasta Katowice. W żadnym innym mieście nie przejechano tylu kilometrów.


Miasto Katowice już kolejny raz wspierało projekt Fundacji Arka. – Naszym obowiązkiem jest wspieranie świetnych pomysłów. Akcja „rower pomaga” pozwala nam promować zdrowy, sportowy tryb życia. Warto podkreślić, że dla wielu uczestników dodatkową motywacją, by przejechać jak najwięcej kilometrów, była chęć pomagania innym – podkreśla prezydent Marcin Krupa. – Na pewno włączymy się w kolejną edycję akcji, bo wpisuje się ona także doskonale w nasze inne działania, które mają na celu stwarzanie udogodnień dla osób poruszających się rowerami. To przykładowo budowa nowych dróg rowerowych, czy rozwój największej w woj. śląskim sieci wypożyczalni jednośladów – dodaje prezydent.


Dzięki tak dużemu zaangażowaniu mieszkańców Katowicom przypadł tytuł „rowerowej stolicy Polski”. Ten prestiżowy tytuł wiązał się także z przekazaniem rowerów dla podopiecznych katowickiego domu dziecka i Domu Aniołów Stróżów.Tegoroczna akcja już okazała się dużym sukcesem. Przejechaliśmy ponad 62 milion kilometrów na rowerach, a do końca tego roku rozdamy dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych ponad 60 rowerów. W akcji wzięło udział ponad 50 tysięcy uczestników – podsumowuje Wojciech Owczarz, prezes Arki, pomysłodawca akcji.

Sezon na rowery dobiega końca


Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Na początku mieszkańcy mieli do dyspozycji trzy stacje, rok później 11, a w 2017 roku było ich 35. W ubiegłym roku mieliśmy już 54 wypożyczalnie z 450 rowerami, co oznacza, że była to największa taka sieć w woj. śląskim. Tak zostało też w tym roku, do dyspozycji mamy 75 stacji i 640 rowerów.

Docelowo, zgodnie z deklaracją prezydenta, system zostanie rozbudowany do 150 stacji, a kolejna rozbudowa na pewno nas czeka w przyszłym roku.
Nowe stacje zrealizowane zostaną m.in. z budżetu obywatelskiego – 5 nowych stacji wypożyczalni rowerów, które zostaną ulokowane w czterech dzielnicach Katowic: Śródmieście (1), Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (1), Dąb (2), Bogucice (1).

Sezon w tym roku wystartował z początkiem kwietnia i do 1 listopada można wypożyczać jeszcze rowery miejskie. – O tym, że pomysł wprowadzenia rowerów miejskich do Katowic był strzałem w dziesiątkę świadczą tysiące osób, które z rowerów korzystają. Tylko w tym roku w systemie zarejestrowało się dodatkowo ponad 21 tysięcy, a rowery wypożyczono już ponad 250 tysięcy razy, a przecież jeszcze kilka dni mamy na jazdę – mówi prezydent Marcin Krupa.

(UMK.)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *