Kraków Airport. Inauguracja połączenia na lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu

Podziel się:

fot.PAP/M. Kmieciński

Kraków Airport  zainaguruował bezpośrednie połączenia z lotniskiem  Charles de Gaulle w  Paryżu. Na razie będą to dwa loty tygodniowo, ale pod koniec wakacji może ich być nawet siedem-informuje w komunikacie prasowym PAP.

Pierwotnie Air France planowało uruchomić połączenie z podkrakowskich Balic do paryskiego portu Charles de Gaulle pod koniec marca, wraz z początkiem letniego sezonu lotniczego. Jednak wybuch epidemii SARS-CoV-2 i zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą pokrzyżowały te plany-dodaje PAP.

„Na szczęście cała sprawa nie została odłożona ad acta. Dzisiaj mamy okazję powitać na polskim niebie pierwszego nowego przewoźnika, po ponownym otwarciu polskiego nieba. To bardzo ważne, bo pokazuje, że branża lotnicza w Krakowie i w całej Polsce się odradza” – mówił podczas inauguracji połączenia Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Od 3 lipca br. Air France lata z Krakowa do Paryża dwa razy w tygodniu. „Wkrótce będą to cztery loty na tydzień. A jeśli sytuacja na to pozwoli i będzie zapotrzebowanie, od 27 lipca jesteśmy przygotowani na rozszerzenie siatki połączeń do jednego lotu dziennie” – powiedział Frantisek Siling, dyrektor generalny sprzedaży Air France i KLM w Polsce.

Do tej pory francuski przewoźnik oferował loty z Polski z dwóch miast – z Warszawy i Wrocławia. Przez krótki czas był również obecny w Krakowie z sezonowym połączeniem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Jak stwierdził Frantisek Siling, z Krakowa przez Paryż pasażerowie Air France będą mogli się dostać do niezwykle atrakcyjnych destynacji. „Mamy dobre połączenia przez Paryż do Ameryki Północnej: na Karaiby, do Nowego Jorku, Toronto, Los Angeles albo Hawany. Także do Azji – Tokio, Bangkoku” – mówił Siling.

Podkreślił jednocześnie, że w lipcu i sierpniu pasażerowie będą mieli do dyspozycji blisko 150 kierunków, dostępnych z przesiadką w Paryżu. Stanowi to około 80 proc. wszystkich destynacji oferowanych przez Air France.

W skróconym sezonie letnim 2020 francuskie destynacje, jakie oferuje Kraków Airport, tam i z powrotem, to prawie 100 tys. miejsc w samolotach. „Mamy nadzieję, że dzięki temu odbudujemy potencjał gospodarczy turystyki Małopolski, bo tysiące etatów, jakie generujemy dzięki funkcjonowaniu lotniska, stanowią realne miejsca pracy, o które musimy teraz walczyć, by utrzymać je w rzeczywistości covidowej” – mówi Radosław Włoszek.

Według niego Małopolska i Kraków to doskonałe destynacje oferujące nie tylko atrakcje turystyczne, ale i cały wachlarz możliwości nawiązywania kontaktów w sferze kultury, nauki czy biznesu. A obecność Air France w Kraków Airport stanowi najlepszy dowód na odradzanie się rynku lotniczego w Polsce.

Na krakowskim lotnisku wdrożono specjalne procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Do nowych obowiązujących zasad należy m.in. zachowanie odstępu między użytkownikami lotniska, korzystanie z ogólnodostępnych stacji ze środkami dezynfekującymi, zabezpieczenie punktów bezpośredniej obsługi pasażerów w pleksy ochronne, a także obowiązkowe noszenie maseczek przez pracowników i pasażerów przebywających na terenie lotniska. Kraków Airport jako pierwszy port lotniczy w Polsce podpisał deklarację „Aviation Industry Charter for COVID-19”, zainicjowaną i przygotowaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Głównym celem deklaracji jest stosowanie i promowanie nowych zasad bezpieczeństwa przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 przez operatorów lotniczych oraz zarządzających lotniskami, w celu ułatwienia przywracania podróży lotniczych w ramach Unii Europejskiej oraz pozostałych krajów niezrzeszonych. Udział w programie to nie tylko wdrożenie zaleceń zawartych w opracowanym protokole, ale również koordynacja z władzami krajowymi działań podjętych w celu ograniczenia ryzyka i ich stałe monitorowanie oraz udoskonalanie.

Kraków Airport jest największym portem regionalnym w Polsce i drugim pod względem liczby obsłużonych pasażerów. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln podróżnych.

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.