Krraków – Krzeszowice więcej pociągów docelowo prędkości do 160 km/h

Podziel się:

fot.PKP 

Od 6 maja więcej pociągów pojedzie między Krakowem a Krzeszowicami. Podróżni korzystający do tej pory z zastępczej komunikacji autobusowej, wrócą do szybszych kolejowych połączeń ze stolicą Małopolski.

Osiem pociągów będzie obsługiwać pasażerów podczas porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych. Przejazd z Krzeszowic do Krakowa zajmie ok. 30 minut. Szczegółowe informacje dostępne są w rozkładach jazdy.

Zwiększenie liczby pociągów to efekt kolejnych prac przy modernizacji linii kolejowej E30 Kraków – Katowice. Pociągi mogą korzystać z dwóch torów z prędkością do 120 km/h (docelowo będzie 160 km/h). Zmodernizowane są przystanki w Rudawie i Krakowie Mydlnikach Wapienniku oraz stacja w Zabierzowie.

W kolejnych miesiącach planowana jest do oddania stacja Kraków Mydlniki i nowe tory. Ruszy następny etap prac na stacji Krzeszowice. Pasażerowie będą wsiadać i wysiadać z odnowionych peronów. Pociągi będą wówczas jeździć odcinkami nowych torów.

Pełna oferta dla przewozów pasażerskich, pomiędzy Krakowem Głównym a Krzeszowicami, będzie pod koniec roku. Wówczas otwarty zostanie nowy przystanek Kraków Bronowice. Będzie to ważny węzeł przesiadkowy dla podróżnych pociągów regionalnych. Modernizacja linii E30 na odcinku od Trzebini do Krzeszowic potrwa do III kwartału 2020.

PLK prowadzą modernizację niemal na całej długości trasy Kraków – Katowice. Wartość inwestycji to w sumie ok. 2 mld zł. Po zakończeniu prac i uzyskaniu odpowiednich certyfikatów pociągi pasażerskie przyspieszą do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu CEF „Łącząc Europę,,

(pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *