Lotnisko Chopina oraz Port lotniczy Modlin- ruszają bramki ABC

Podziel się:

 bramki biometryczne ABC fot.NwOSG 

Już od czwartku podróżni korzystający z Lotniska Chopina i portu lotniczego w Modlinie będą mogli samodzielnie przejść kontrolę graniczną przy użyciu bramek ABC (Automated Border Bontrol). Z bramek mogą skorzystać dorośli obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadający dokumenty biometryczne.

Lotnisko Chopina i port lotniczy w Modlinie to pierwsze i jedyne w Polsce lotniska, na których  podróżni mogą dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej.

W bramkach ABC mogą odprawić się wyłącznie pełnoletni obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej posiadający dokumenty biometryczne, czyli – w zależności od kierunku podróży – dowód osobisty lub paszport. Z bramek będzie można korzystać zarówno na kierunku do i z Polski.

Cała procedura odprawy jest procesem automatycznym, ale jej prawidłowy przebieg będzie nadzorował funkcjonariusz Straży Granicznej. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny zostanie skierowany na II linię kontroli.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności będzie skanował swój dokument, przykładając go do czytnika, co zapoczątkuje procedurę kontroli granicznej. Wtedy nastąpi otwarcie drzwi wejściowych do bramki, a podróżny będzie musiał wejść do środka. Bramka przeprowadzi sprawdzenie i weryfikację biometryczną. Automatycznie zweryfikuje dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.

Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna (SIS II), co z kolei pozwoli wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otworzą się drzwi wyjściowe i pasażer będzie mógł opuścić bramkę. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny zostanie skierowany na II linię kontroli.

 

Jak to działa? Odprawa w bramce ABC krok po kroku:

1. Przygotuj dokument i podejdź do bramki z zieloną strzałką oznaczającą, że bramka jest gotowa do obsługi pasażera. Jeśli dokument jest w ochronnym etui, należy je zdjąć.

2. Przyłóż paszport do czytnika stroną ze zdjęciem, a dowód osobisty – rewersem. Przytrzymaj kilka sekund aż do pokazania się na ekranie strzałki i otwarcia drzwi bramki.

3. Wejdź do środka i stań na wyznaczonym miejscu. Twarz skieruj na skaner. Jeśli nosisz okulary i masz nakrycie głowy – zdejmij je.

4. Poczekaj aż dane uzyskane z dokumentu zostaną porównane z danymi optycznymi i elektronicznymi, zweryfikowane w bazach teleinformatycznych i sprawdzone w systemach.

5. Po pozytywnie zakończonej weryfikacji drzwi bramki otworzą się, co oznacza, że odprawa przebiegła pomyślnie i możesz kontynuować podróż.

 

Wdrożenie automatycznej odprawy takiego rozwiązania zwiększy przepustowość odprawy granicznej, ponieważ skróci czas samej odprawy – kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.

Należy pamiętać, że nie zmieniają się przepisy dotyczące zasad podróżowania i dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy. W przypadku podróży poza obszar UE/Schengen pasażer musi użyć paszportu. Podróżując pomiędzy krajami UE, może posługiwać się dowodem osobistym.

Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już stosowana na innych europejskich lotniskach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji. W Polsce będzie to nowe rozwiązanie, które pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację procesu odprawy podróżnych na lotniskach, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i komfortu dla podróżnych.

(SG.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *