Lublin : Pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim -program pokazów

Podziel się:

fot.UML

Po zimowej przerwie rozpoczynamy pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim. Na maj zaplanowano łącznie 12 pokazów, które obywać się będą o godzinie 21:00 głównie w weekendy (tj. piątek i sobotę) lub przy okazji wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

Inauguracja pokazów zaplanowana jest na piątek (3 maja). Podczas pierwszej w tym sezonie inscenizacji woda-światło-dźwięk premierowo zaprezentowany zostanie nowy pokaz, który powstał z okazji jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

Unia Narodów to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Pokaz trwać będzie 12 minut. Scenariusz i reżyseria – Łukasz Witt – Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka – Piotr Bańka, wykonanie – Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.
Zwiastun pokazu pt. “Unia Narodów”

Na ten rok zaplanowanych jest łącznie około 50 pokazów, jednak szczegółowy harmonogram będzie tworzony na bieżąco, z miesiąca na miesiąc. Podobnie jak w ubiegłych latach pokazy odbywać się będą do końca września.

Harmonogram na maj:

 1. sobota (4 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście         
 2. piątek (10 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne   
 3. sobota (11 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście
 4. poniedziałek (13 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie  
 5. wtorek (14 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o mieście
 6. piątek (17 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
 7. sobota (18 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 8. czwartek (23 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 9. piątek (24 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na wesoło
 10. sobota (25 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście
 11. piątek (31 maja), godz. 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście 

(UML.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *