Luksus bez VAT-u mazowieccy celnicy wykryli oszustwo podatkowe na sumę 12 mln złotych

Podziel się:

fot.IAS Warszawa

Mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przerwali nielegalny handel samochodami, na kwotę 12 mln złotych.Tyle mógł stracić budżet państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT.Zabezpieczono mienie o wartości 10 mln złotych na poczet przyszłych należności podatkowych.

Zaawansowane analizy ryzyka przeprowadzone przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy (MUCS) w Warszawie, doprowadziły do wykrycia mechanizmu, który był wykorzystywany do uszczuplania podatku VAT na wielką skalę.

W proceder zaangażowane były trzy podmioty z powiatu piaseczyńskiego. Według wstępnych wyliczeń, tylko w ciągu kilkunastu miesięcy, budżet państwa mógł stracić nawet  12 mln złotych.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego, przeszukali osiem posesji na terenie województwa mazowieckiego. Ponadto, wszczęto trzy kontrole celno – skarbowe.

Wspólnie z pracownikami Urzędu Skarbowego  w Piasecznie  zabezpieczono między innymi 26 luksusowych pojazdów oraz dokonano wpisu do hipoteki na 11 nieruchomościach.

Zablokowano również środki finansowe na rachunkach bankowych, stanowiących własność osób zaangażowanych w nielegalną działalność. Szacunkowa, łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi około 10 mln złotych.

„Izba Administracji Skarbowej w Warszawie  po raz kolejny przerwała nielegalny proceder  związany z uszczupleniem podatku VAT wielkiej wartości.  Nasze skuteczne działania są efektem  sprawnej analizy ryzyka i dotychczasowych doświadczeń w zwalczaniu tego typu  nadużyć. Z oszustwami podatkowymi walczymy  nie tylko na terenie województwa mazowieckiego, ale również wszędzie tam, gdzie dochodzi do takich prób.  Przykładem może być jedno z naszych ostatnich ujawnień na terenie województwa podlaskiego i małopolskiego.

Profesjonalnie i systematycznie  prowadzone działania funkcjonariuszy służby celno-skarbowej i pracowników mazowieckiej Izby Administracji Skarbowej (IAS)  w ostatnim okresie  pozwoliły na zatrzymanie karuzel VAT, których działalność mogła narazić budżet państwa na straty w wysokości ponad 500 milionów złotych.”  – powiedział Robert Antoszkiewicz Dyrektor IAS w Warszawie.

Śledztwo w sprawie prowadzi Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie poinformowała Justyna Pasieczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *