MŚ w skokach 2019 . Mamy to ! Dawid Kubacki Mistrzem Świata , Kamil Stoch wicemistrzem !

Był to prawdopodobnie jeden z najdziwniejszych konkursów skoków narciarskich od wielu lat. W ciężkich opadach śniegu i ekstremalnie trudnych warunkach Dawid Kubacki został Mistrzem Świata w Seefeld. Kubacki zwyciężył przed kolegą z drużyny Kamilem Stochem i Stefanem Kraftem z Austrii.

Po pierwszej rundzie wydawało się, że naszym zawodnikom będzie bardzo cięzko powalczyć o mistrzowski tytuł , Dawid kubacki po pierwszej serii był dopiero 27, a Kamil Stoch zajmował 18 miejsce. W finałowej serii brakło Piotrka Żyły który ostatecznie zajął 33 miejsce.

To co wydarzyło się w drugiej rundzie przejdzie do historii , Dawid Kubacki który zajmował  27 miejsce, w drugiej próbie  oddał skok na odległość 104,5 metra i był to najdłuższy skoko w drugiej w całym konkursie triumfując został po raz pierwszy w swojej karierze Mistrzem Świata !

Zarówno Stoch, jak i Kubacki mieli złe warunki w pierwszej rundzie. Ten sam los spotkał japońskiego lidera po pierwszejserii Ryoyu Kobayashi i Karla Geigera (drugi po pierwszej rundzie) w finale. Ze względu na obfite opady śniegu tor najazdowy stawał się coraz wolniejszy, więc najlepsi zawodnicy pierwszej rundy nie mieli już szans na wygraną.

Trener naszej reprezentacji Polski Stefan Horngacher wyjaśnił tuż po zakończeniu zawodów: “Po pierwszej rundzie pomyślałem, że wyjedziemy bez medalu . Przybyliśmy tutaj jako najlepsi faworyci w drużynie i na indywidualnych zawodach, świetnie skakaliśmy tutaj na treningach, to ta pierwsza runda … Chłopaki są w dobrej formie, wszystko jest w porządku, a potem znowu nie ma medalu, to były dla mnie trudne chwile. ”