Pierwsza w historii dostawa narządu do przeszczepu przy pomocy drona .

Podziel się:

Transport nerki na pokładzie drona fot.ge.com

19 kwietnia, po raz pierwszy w historii miała miejsce dostawa przy wykorzystaniu drona organu do przeszczepu. Operacja miała miejsce w Baltimore i przez specjalistów jest określana jako przełom medyczny i lotniczy.

Uniwersytet stanu Maryland, z pomocą firmy AiRXOS (oddziału GE Aviation), z powodzeniem dostarczył ludzką nerkę ze szpitala St. Agnes w Baltimore do uniwersyteckiego centrum medycznego, oddalonego o 4,2 km. 10-minutowy lot odbył się około godziny 12:30 w dniu 19 kwietnia.

Przeprowadzenie operacji było efektem współpracy między lekarzami transplantologami, a naukowcami z University of Maryland School of Medicine w Baltimore; uniwersyteckimi ekspertami ds. lotnictwa i inżynierii oraz specjalistami w Living Legacy Foundation of Maryland.

Eksperci lotnictwa i medycyny postrzegają loty dronów jako kluczowy krok w kierunku poprawy niezawodności systemu dostarczania narządów w USA. Wcześniej wykonano 14 lotów testowych, aby ocenić czy po locie na pokładzie bezzałogowca ludzka nerka będzie nadawała się do przeszczepu (oceniane były takie czynniki jak m.in. wahania temperatury i wydajność pakowania).

(dlapilota)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *