PKP korekta rozkładu jazdy,dodatkowe pociągi na 1 i 11 listopada.

Podziel się:

fot.PKP

W niedzielę, 20 października zostanie wprowadzona ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Podróżni skorzystają z nowych peronów w kilkunastu miejscowościach. Pociągi wracają na prawie 200 km zmodernizowanych torów m.in. Szczytno – Pisz, Lublin – Stalowa Wola Rozwadów i Czachówek Południowy – Warka. Zmiana rozkładu zapewniają planowe podróże i realizację inwestycji. Będą dodatkowe pociągi na Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości.

Październikowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 20 października do 14 grudnia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dostosowaną do potrzeb podróżnych. Codziennie na torach będzie ponad 7000 pociągów pasażerskich i towarowych. Równocześnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują realizację projektów z Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 76 mld zł.

Pojedziemy nowymi torami

Od 20 października pociągi wracają na odcinek Szczytno – Pisz. Bezpośrednio dojedziemy z Olsztyna do Pisza. Podróżni skorzystają z wygodniejszych, zmodernizowanych peronów w Rucianem-Nidzie, Jerutach, Świętajnie, Spychowie i Piszu.

Już od 11 października kursują pociągi regionalne na całej trasie ze Stalowej Woli Rozwadowa do Lublina. Czas przejazdu ze stolicy Lubelszczyzny na Podkarpacie dla najszybszych pociągów skrócił się o ok. 15 min z 1 h 55 min do 1 h 40 min. Podróże są możliwe m.in. dzięki zakończeniu modernizacji na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Zaklików i wyremontowaniu mostu na Sanie. Pasażerowie korzystają z odnowionych peronów w Lipie, Kępie i Pilchowie.

Od 7 października bez komunikacji zastępczej podróżujemy pociągiem Z Opola do Nysy. Podróżni korzystają z kolejnych przebudowanych peronów w Łambinowicach, Budziszowicach, Jasienicy Dolnej, Mańkowicach.

Na modernizowanej trasie z Warszawy do Lublina, od 20 października pojadą pierwsze pociągi łączące stolicę z Puławami. To efekt prac na odcinku Dęblin – Puławy Miasto, gdzie gotowe są nowe perony na stacjach i przystankach Zarzeka, Gołąb, Puławy Azoty, Puławy Chemia, Puławy Miasto i Puławy. W listopadzie planowane jest uruchomienie połączeń na całej trasie Warszawa – Lublin.

Na Mazowszu, pociągi między Czachówkiem Południowym a Warką od październikowej korekty pojadą nowym torem. Pasażerowie z wyższych peronów wygodniej wsiądą do wagonów na stacjach w Warce i Chynowie oraz na przystankach Sułkowice, Krężel, Michalczew i Gośniewice.

Również w Wielkopolsce, w drugiej połowie października pociągi pojadą po zmodernizowanym torze z Rokietnicy do Szamotuł na trasie Poznań – Szczecin. Nowe perony są przygotowane w Pamiątkowie i Baborówku.

Od Wszystkich Świętych podróżni skorzystają z nowych peronów na linii Tunel – Sosnowiec między Charsznicą a Jaroszowcem Olkuskim: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze, Chrząstowice Olkuskie. W listopadzie planowane jest oddanie do eksploatacji peronu w Kościanie na modernizowanej trasie z Poznania do Wrocławia.

PKP Intercity: lepsze skomunikowanie województwa lubelskiego i dodatkowe pociągi

Październikowa korekta rozkładu jazdy zapewni m.in. lepsze lepszą komunikację kolejową dla województwa lubelskiego i Lublina. Po ponad 2 latach na odcinku Dęblin – Lublin pojadą pierwsze pociągi PKP Intercity. Od 20 października do 13 listopada dwie pary pociągów przewoźnika dojadą bezpośrednio z Warszawy do Puław. Jednocześnie uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na trasach Puławy Miasto – Lublin i Puławy Miasto – Nałęczów. Od 14 listopada do 14 grudnia dwie pary pociągów dojadą przez Puławy i Nałęczów do Lublina.

Skład TLK Warta relacji Lublin – Gorzów Wielkopolski – Lublin na odcinku Poznań Główny – Kłodawa pojedzie przez Konin. Nie będzie zatrzymywać się na stacjach Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a postoje będą w Słupcy, Koninie, Kole i Wrześni (w kierunku Poznania). Dzięki temu znacznie skróci się czas przejazdu pociągu pomiędzy Warszawą
a Poznaniem.

IC Łokietek z Krakowa i IC Syrena z Łodzi, zamiast do Warszawy Wschodniej będą jeździć do Warszawy Gdańskiej, pomijając Warszawę Centralną i Wschodnią. Zmiana obowiązuje od 19/20 października do 28/29 października oraz w nocy z 5/6 i z 20/21 listopada.

Na Wszystkich Świętych i 11 listopada PKP Intercity zaplanowało dodatkowe pociągi:

  • EIC Ślęża relacji Wrocław – Gdynia – 2 i 9 listopada;
  • EIC Ślęża relacji Gdynia – Wrocław – 3 i 11 listopada;
  • TLK Jagna relacji Łódź – Gdynia i Gdynia – Łódź – 1, 3, 9 i 11 listopada; 
  • TLK Zamoyski relacji Przemyśl – Kraków – 3 i 11 listopada;
  • TLK Malinowski BIS relacji Kraków – Warszawa – 3 i 11 listopada.

PKP Intercity uruchomi także dodatkowy skład Pobrzeże BIS, który na trasie Łódź Kaliska – Warszawa – Gdynia będzie jeździć w soboty w okresie od 19 października do 7 grudnia (oprócz 2 listopada, w zamian kurs w piątek 1 listopada). W odwrotnym kierunku pojedzie w niedziele (oprócz 10 listopada, w zamian kurs w poniedziałek 11 listopada).

Dla podróżnych większy komfort na stacjach

W Warszawie od 1 listopada podróżni skorzystają z nowego przystanku Warszawa Powązki. Zapewni on lepszy dostęp do kolei w stolicy na linii obwodowej. Od października na stacji Szczecin Główny dodatkowe przejście umożliwia sprawniejsze połączenia między peronami. W Zduńskiej Woli nowy „tunel” pod torami zapewnia bezpieczną drogę na perony i łączy dwie części miasta. Z podobnego rozwiązania korzystają podróżni i mieszkańcy w Pruszkowie oraz w Jaworzynie Śląskiej. Bezkolizyjne przejście pod linią kolejową zyskała Jasienica na Mazowszu. Kolejny nowy peron dostępny jest w Pile, dzięki inwestycji na linii Piła – Poznań.

Podróże i inwestycje

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace na kolejowych szlakach. Największe projekty związane z przebudową stacji, przystanków i torów to m.in. Warszawa – Poznań, Poznań – Wrocław, Szczecin – Poznań, Lublin – Warszawa oraz krakowski węzeł kolejowy. Na tych i innych trasach obok przejeżdżających pociągów widać ekipy wykonawców i pracujące maszyny. Wszystkie inwestycje zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Informacja dla podróżnych

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.plrozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Również przewoźnicy publikują rozkład jazy na stronach internetowych. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.

Mobilni informatorzy 20 i 21 października będą służyć pomocą podróżnym na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Informacji udzielają także pracownicy punktów InfoDworzec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.