Pogoda na majówkę. IMGW prognozuje burze z opadami

Podziel się:

fot.Pixabay

Przed nami weekend majowy.Pogodę w Polsce kształtowała będzie rozległa zatoka związana z niżem znad Wysp Brytyjskich i wolno przemieszczająca się z zachodu na wschód strefa frontów atmosferycznych, za którą napłynie chłodniejsze powietrze z zachodu.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Będzie pochmurno, z niewielkimi przejaśnieniami na zachodzie. Miejscami opady deszczu, a na wschodzie obszaru też burze, w trakcie których spaść może do 12 mm deszczu. Najchłodniej nad Zatoką Gdańską, około 11°C, najcieplej na zachodzie, do 16°C. Wiał będzie słaby wiatr z kierunków południowych, który w trakcie burz w porywach osiągać może do 65 km/h.

Gdańsk  11°C  Koszalin  13°C  Szczecin  16°C

 

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami padać będzie przelotny deszcz, a na Warmii i Żuławach również mogą wystąpić burze. W trakcie burz niewykluczone intensywne opady deszczu, punktowo nawet do 20 mm. Najchłodniej na zachodzie, około 11°C, najcieplej na Mazurach i Podlasiu, do 18°C. Wiatr będzie umiarkowany, jedynie w czasie burz w porywach osiągać może do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni.

Olsztyn  14°C       Suwałki  17°C          Białystok  18°C

 

 

 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie będzie na ogół duże i padał będzie przelotny deszcz, na Kujawach wystąpić mogą również burze, w trakcie których prognozowana suma opadów to 12 mm. W najcieplejszym momencie dnia około 16°C, chłodniej tylko na Kujawach, około 13°C. Wiatr będzie słaby, jedynie w trakcie burz w porywach osiągać może do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Poznań   16°C         Gorzów      16°C        Toruń             13°C

Kalisz      16°C         Bydgoszcz   13°C        Zielona Góra    17°C

 

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże, choć okresami pojawiać się będzie więcej słońca. Miejscami spadnie przelotny deszcz, nie można wykluczyć również burz, w trakcie których spaść może do 20 mm deszczu. Na termometrach maksymalnie około 20°C, jedynie na Ziemi Łódzkiej nieco chłodniej, około 17°C. Wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr, w trakcie burz w porywach osiągać może do 70 km/h, z kierunków południowych.

Warszawa   20°C          Łódź  17°C        Lublin   20°C

 

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie na ogół duże po południu większe przejaśnienia. Najwięcej opadów na Górnym Śląsku, miejscami nawet do 15 mm, tam też możliwe są burze. W najcieplejszym momencie dnia od 17°C do 19°C, tylko w kotlinach górskich około 15°C. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz w porywach osiągać może do 60 km/h.

Na szczytach górskich temperatura powietrza od 1°C do 4°C, tam też możliwy deszcz ze śniegiem.

Wrocław   19°C     Jelenia Góra       16°C     Legnica            18°C

Opole      17°C      Katowice           17°C     Częstochowa    17°C

 

 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Będzie pochmurno i deszczowo, a miejscami również burze. W trakcie burz intensywne opady deszczu, do 20 mm oraz silne porywy wiatru, do 60 km/h. Temperatura maksymalna od 18°C na zachodzie do 21°C. Umiarkowany wiatr wiał będzie z zachodu lub południa.

W Tatrach temperatura około 5°C, w Bieszczadach od 11°C do 13°C.

Kraków   18°C      Kielce  18°C      Rzeszów  20°C     Zakopane  15°C

 

Sobota – 2 maja 2020

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostanie pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, na wschodzie zaznaczy się jeszcze wpływ frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w chłodniejszej masie powietrza.

 

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 12°C nad samym morzem do 16°C na Pojezierzu Pomorskim. Wiatr będzie słaby, południowo-zachodni i zachodni, tylko w czasie burz w porywach osiągać może do 55 km/h.

Gdańsk  15°C  Koszalin  15°C  Szczecin  15°C

 

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami padał będzie przelotny deszcz. Na termometrach od 14°C na zachodzie do 18°C na wschodzie obszaru. Słaby wiatr wiał będzie z południa.

Olsztyn  14°C       Suwałki  16°C          Białystok  18°C

 

 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami padał będzie przelotny deszcz, na zachodzie obszaru możliwe są też burze. Temperatura maksymalna około 15°C. Słaby wiatr wiał będzie z południowego zachodu, w czasie burz w porywach osiągać on może do 65 km/h.

Poznań   16°C         Gorzów      15°C        Toruń              15°C

Kalisz      15°C         Bydgoszcz   15°C        Zielona Góra    16°C

 

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Będzie pogodnie, choć miejscami zachmurzenie wzrośnie do dużego i padał będzie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 14°C, 15°C na zachodzie do 19°C, 20°C na wschodzie obszaru. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

Warszawa   17°C          Łódź  15°C        Lublin   19°C

 

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami padał będzie przelotny deszcz, w górach możliwe są też burze. W najcieplejszej chwili dnia na termometrach około 16°C, jedynie w kotlinach górskich około 14°C.

Na szczytach Sudetów i Beskidów temperatura od 0°C do 2°C, możliwe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu.

Wrocław   16°C     Jelenia Góra     14°C     Legnica            15°C

Opole      16°C      Katowice           16°C     Częstochowa    15°C

 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami jednak będzie pochmurno i spadnie przelotny deszcz, wystąpić może też burza. Temperatura maksymalna wyniesie od 17°C do 20°C. Wiał będzie umiarkowany wiatr, z kierunku zachodniego lub południowego, który w czasie burz w porywach osiągać będzie do 45 km/h.

Na szczytach Tatr około 0°C, w Bieszczadach od 10°C do 12°C.

Kraków   18°C      Kielce  17°C      Rzeszów  19°C     Zakopane  14°C

 

Niedziela – 3 maja 2020

Sytuacja baryczna dla Polski

Nadal pogoda kształtowana będzie przez rozległy niż znad Skandynawii, obejmujący swym zasięgiem także Europę Centralną. Zalegać będzie chłodniejsze powietrze napływające z zachodu.

 

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie na ogół duże, miejscami zza chmur wyjdzie słońce. Padał będzie przelotny deszcz, możliwe są również burze. Na wschodzie obszaru spaść może do 10 mm deszczu. Nieco chłodniej, w najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 10°C do 14°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, jedynie nad morzem nieco silniejszy, w czasie burz w porywach osiągać może do 60 km/h, z kierunku zachodniego.

Gdańsk  13°C  Koszalin  12°C  Szczecin  14°C

 

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Pochmurno, choć możemy się spodziewać niewielkich przejaśnień. Miejscami przelotny deszcz lub burze. Chłodniej, temperatura maksymalna około 14°C. Wiatr będzie umiarkowany, tylko w czasie burz w porywach osiągał będzie do 60 km/h, wiał będzie z zachodu.

Olsztyn  14°C       Suwałki  13°C          Białystok  14°C

 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem, a miejscami też burzami. Na termometrach maksymalnie do 14°C. Z zachodu wiał będzie umiarkowany i porywisty wiatr, szczególnie w czasie burz kiedy osiągać może do 65 km/h.

Poznań   14°C         Gorzów      14°C        Toruń              14°C

Kalisz      13°C         Bydgoszcz   14°C       Zielona Góra    14°C

 

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże, choć z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotnie popada deszcz, możliwe są również burze. W najcieplejszym momencie dnia od 13°C do 15°C. Wiatr będzie umiarkowany, w czasie burz w porywach do 65 km/h,

Warszawa   15°C          Łódź  13°C        Lublin   14°C

 

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Pochmurno, z przelotnym deszczem i lokalnymi burzami, głównie w Sudetach i na Opolszczyźnie. Na termometrach maksymalnie około 13°C. Wiatr będzie umiarkowany, jedynie w czasie burz w porywach do 45 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Na szczytach Sudetów od -2°C do 0°C, w Beskidach od 0°C do 4°C. Możliwe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu.

Wrocław   13°C     Jelenia Góra      11°C     Legnica            13°C

Opole      13°C      Katowice           12°C     Częstochowa    12°C

 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Chłodniej, w najcieplejszym momencie dnia od 12°C do 16°C, a na Podhalu około 8°C. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami w porywach osiągać może do 45 km/h, wiał będzie z północnego zachodu.

Na szczytach Tatr około -2°C, w Bieszczadach od 7°C do 9°C.

Kraków   12°C      Kielce  12°C      Rzeszów  14°C     Zakopane  8°C

(imgw)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *