Pomimo stosowania anonimizacji w sieci oszust został zatrzymany przez policjantów z „Cyber”

Podziel się:

fot.Policja

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczoscią Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zatrzymali 34-letniego oszusta, który wykorzystując Internet, doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem kilkadziesiąt osób z całego kraju a wyłudzone pieniądze „prał” inwestując w kryptowaluty. Z materiałów  zgromadzonych w postępowaniu wynika, że osób pokrzywdzonych może być dużo więcej.

Śledczy ustalili, że sprawca rozpoczął swój przestępczy proceder w 2014 r. Wtedy to na portalach społecznościowych pojawiły się jego pierwsze ogłoszenia o pracy. Zainteresowani mieli na swoich stronach  wystawiać do sprzedaży ,w zamian za 10 % wartości,  monety kolekcjonerskie oraz urządzenia typu  Termomix. Chętnym na tego typu zarobek oszust przesyłał zdjęcie przedmiotu, który mieli oferować do sprzedaży wraz z opisem i ceną. Wpłaty za przedmioty miały się odbywać na konto osoby, wystawiającej przedmiot, a następnie przelane  na konto oszusta. Osoby, które w ten sposób zostały zatrudnione nie wiedziały jednego – że oszust nie posiada żadnych kolekcjonerskich monet czy sprzętu w postaci termomixów. Kiedy już dochodziło do sprzedaży, pieniądze zostały przelane, a kupujący nie otrzymywał przedmiotu zaczynały się problemy. Oszukani nabywcy zgłaszali się do jednostek Policji składając zawiadomienie o przestępstwie, wskazując jednocześnie jako sprawcę osobę wystawiającą przedmioty. Osoby, które użyczyły  swoich kont oszustowi również kierowały swe kroki do Policji  gdyż czuły się pokrzywdzone, ponieważ płaciły prowizje od sprzedaży a niejednokrotnie  zwracały nabywcom pieniądze ze swojej kieszeni. Śledczy szacują, że 34-latek oszukał pokrzywdzonych na kwotę około 500 000 złotych. Pieniądze, które trafiały w ten sposób do oszusta były następnie przekazywane poprzez inne konta na giełdy kryptowalut.

Ustalenie i zatrzymanie  sprawcy, do którego doszło kilka dni temu, a także wytypowanie kilkudziesięciu przypadków oszustw popełnionych przez niego a zgłoszonych w całej Polsce, to efekt żmudnej i wytężonej pracy policjantów z małopolskiej „Cyber”. Pracy tym bardziej skomplikowanej i trudnej, że podejrzewany w swojej działalnosci stosował zaawansowane technicznie metody ukrywania własnej tożsamości w sieci oraz maskowania adresów IP, a w celu ukrycia przestępczego pochodzenia środków finansowych wykorzystywał szereg anonimowych portfeli kryptowalutowych.

U sprawcy policjanci zabezpieczyli sprzęt, który mógł mu posłużyć do przestępstwa w postaci laptopów oraz  telefonów komórkowych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli dwa samochody, sztabki złota oraz pieniądze polskie, euro a także dolary amerykańskie. Funkcjonariusze pracują także nad zabezpieczeniem krytpotwalut, w które zainwestował oszust.

34-letni mieszkaniec Zakopanego usłyszał 47 zarzutów dot. m.in. oszustw ( art. 286 KK ), ingerencji w dane informatyczne bez uprawnień ( art. 268a KK ) a także prania brudnych pieniędzy ( art. 299 KK ). Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Osoby pokrzywdzone, które mogły paść ofiarą 34-letniego oszusta prosimy o kontakt osobisty :

Wydział dw z Cyberprzestępczością

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

ul. Mogilska 109,  Kraków

 lub telefoniczny : 12 61 56 092 / 12 61 56 080

(KWP.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.