Spielberg, Escobar, O. J. Simpson i Bagsik, czyli pasmo dokumentalne w TVN7

Podziel się:

fot.TVN

Od października na antenie TVN7 widzowie będą mogli obejrzeć cykl filmów dokumentalnych dotyczących najbardziej kontrowersyjnych zagadnień ostatnich lat.

Stacja pokaże dokumenty poświęcone spółce ART-B, kartelowi Pabla Escobara, procesom znanego aktora i sportowca O. J. Simpsona; ponadto zaprezentowany zostanie serial dokumentalny wyprodukowany przez Stevena Spielberga i Alexa Gibneya poświęcony zjawisku nienawiści.

„ART-B. Made in Poland”

To 6-dcinkowy serial dokumentalny opowiadający historię spółki ART-B założonej przez Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego. Autorka filmu – Aneta Kopacz (nominowana do Oscara za film dokumentalny „Joanna”) – przybliżyła okoliczności powstania jednej z pierwszych wielkich afer finansowych III RP, ukazując tło historyczne i udzielając głosu osobom, których bezpośrednio lub pośrednio dotyczyła ta sprawa.

W filmie znalazły się wypowiedzi wielu osób, zarówno tych z pierwszych stron gazet, m.in. Lecha Wałęsy, Gromosława Czempińskiego, jak i tych, którzy mieli okazję od kulis śledzić poczynania twórców piramidy finansowej. Pytania, które padają w filmie często pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi, a sprawa ART-B nadal nie jest do końca zamknięta.
Emisja na antenie TVN7: 12 października (sobota) godz. 11:05 i 12:10; 19 października (sobota) godz. 11:05 i 12:10; 26 października (sobota) godz. 11:00 i 12:00

„Miliony Escobara”

To cykl poświęcony imperium narkotykowemu Pabla Escobara. O majątku Escobara, zastrzelonego w 1993 roku, krążą legendy.

Dokument prezentuje zmagania byłych agentów CIA, którzy próbują odnaleźć jego fortunę, co wcale nie jest łatwym zadaniem, pomimo szeroko zakrojonych działań, obejmujących również infiltrację otoczenia bosa narkotykowego.

Lokalne zmowy milczenia, narastające niebezpieczeństwo i działania kolejnych karteli, które przejęły schedę po Escobarze, to tylko nieliczne trudności, z jakimi musieli się zmierzyć agenci, wykazując się bardzo dużą ostrożnością. W trakcie poszukiwań na jaw wyszły różne inne tajemnice barona narkotykowego, które zapewne miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego.
Emisja na antenie TVN7: 2 listopada (sobota) godz. 11:05 i 12:05; 9 listopada (sobota) godz. 10:55 i 11:55; 16 listopada (sobota) godz. 11:05 i 12:05

„O. J. Simpsom – winny czy niewinny?”

To cykl poświęcony procesowi znanego sportowca i aktora O. J. Simpsona, który został oskarżony o zabójstwo swojej byłej żony Nicole Brown oraz kelnera z jednej z restauracji w Los Angeles. Twórcy dokumentu próbują dociec prawdy, analizując okoliczności wydarzenia, oddając głos świadkom i badając dowody. Pytania i wątpliwości, jakie wyłaniają się z ich działań, nadają sprawie nowe światło.
Emisja na antenie TVN7: 23 listopada (sobota) godz. 10:50 i 11:50; 30 listopada (sobota) godz. 11:00 i 11:55; 7 grudnia (sobota) godz. 11:05 i 12:00

„Geneza nienawiści”

cykl poświęcony zjawisku nienawiści. Producent filmu – Steven Spielberg zastanawia się nad pojęciem nienawiści i tym, co może oznaczać współcześnie i jakie może przyjąć oblicza. Autorzy zgłębiają zjawisko na przestrzeni wielu lat oraz tego, w jaki sposób było ono obecne w różnych kulturach. Aktualność tematu skłania twórców do zadania pytania, w jaki sposób można ją przezwyciężyć i się jej przeciwstawić.

(pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *