Kraków. Para Prezydencka na koncercie „Ojcze Święty – Dziękujemy!”

Podziel się:

(fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

 

W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Para Prezydencka wzięła udział w uroczystościach zaplanowanych z tej okazji w Krakowie. Jubileusz uczczono m.in. koncertem „Ojcze Święty – Dziękujemy!”. Odsłonięto także mozaikę na słynnym „oknie papieskim”.

W dziękczynnym koncercie na Rynku Głównym w Krakowie wystąpili Natalia Niemen, Olga Szomańska, Zakopower, TGD i inni polscy artyści. Widowisko poprowadzili dziennikarze: Magdalena Wolińska-Riedi i Krzysztof Ziemiec.

Wcześniej Prezydent i Pierwsza Dama obejrzeli projekcję multimedialną upamiętniają wydarzenia z 1978 roku. Wyświetlony mapping prezentował fragmenty nagrań papieskich w nowoczesnej technologii multimedialnej. Następnie nastąpiło uroczyste odsłonięcie mozaiki na „oknie papieskim” przy Franciszkańskiej 3. Nowy wizerunek papieża został wykonany ze szkła weneckiego techniką mozaiki. Jego autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania.

Pod oknem przy ul. Franciszkańskiej 3 gromadziły się tłumy podczas papieskich pielgrzymek do Polski. Zwyczaj ten pojawił się w czasie pierwszej pielgrzymki w 1979 r. – Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz? Co się ze mną stało – żartował Jan Paweł II, gdy do późnych godzin nocnych stał wtedy w oknie, śpiewając i rozmawiając z młodzieżą. – W tym Rzymie nie tak łatwo być tym papieżem, ale w Krakowie to by się już całkiem nie dało. No, bo by człowiek wciąż musiał stać w oknie…

W dniu śmierci Jana Pawła II przed ul. Franciszkańską 3 zapłonęły tysiące zniczy; w rocznice związane z polskim papieżem wierni spotykają się tu na wspólnej modlitwie do dziś.

Para Prezydencka w Krakowie (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

(KP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.