45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Piotr Trojan nagrodzony za film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

Podziel się:

25 lat niewinnosci. Sprawa Tomka Komendy fot. Robert Palka

Piotr Trojan został zwycięzcą w kategorii Główna rola męska za kreacjęTomka Komendy w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” na45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – debiut reżyserski Jana Holoubka toporuszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznieskazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki.

W rolę tytułowego bohatera wcielił się Piotr Trojan, który najpierw podbił serca publiczności a w sobotę został doceniony
przez Jury 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Główna rola w filmie fabularnym była dla Piotra Trojana debiutem. Opowieść o wielkiej nadziei i nigdy niegasnącej wierze w niewinność wymagała od produkcji wyjątkowo emocjonalnych wyborów obsadowych. Rola, którą zagrał Piotr była bardzo angażująca i stanowiła ogromne wyzwanie, nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. Dlatego wcielenie się w postać Tomasza Komendy było bardzo trudnym zadaniem aktorskim.

W filmie jest dużo scen, w których jest przemoc. – Nie lubię scen bicia. Okres więzienny był dla mnie bardzo wymagający aktorsko. Fizycznie i psychicznie te sceny były bardzo, bardzo ciężkie. Potem, po czymś takim, człowiek musi  wrócić do domu, sam położyć się i…nie wiem co. Spać? Nie da się spać. Ja nie spałem – podkreśla. I dodaje, że praca nad filmem bardzo go zmieniła: Ja przed tym planem, a ja po tym planie, to jest olbrzymia różnica. Rola też wymagała sporych zmian wyglądu. Piotrek do scen więziennych bardzo schudł, potem musiał w zdrowy sposób wrócić do swojej wagi.

Dziś wiemy, że podołał temu zadaniu w 100%, co zostało docenione przez Jury 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Na tę nagrodę czekałem 10 lat! Wiedziałem, że jestem dobry i czekałam na swoją szansę! Wtedy pojawił się Janek Holoubek, który mi zaufał i poprowadził w tej roli. Jestem mu za to ogromnie wdzięczny – powiedział Piotr Trojan. Na 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę otrzymał również Jan Holoubek za debiut reżyserski filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

(agencja role play)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.