45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Piotr Trojan nagrodzony za film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”

Podziel się:

25 lat niewinnosci. Sprawa Tomka Komendy fot. Robert Palka

Piotr Trojan został zwycięzcą w kategorii Główna rola męska za kreacjęTomka Komendy w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” na45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – debiut reżyserski Jana Holoubka toporuszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznieskazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki.

W rolę tytułowego bohatera wcielił się Piotr Trojan, który najpierw podbił serca publiczności a w sobotę został doceniony
przez Jury 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Główna rola w filmie fabularnym była dla Piotra Trojana debiutem. Opowieść o wielkiej nadziei i nigdy niegasnącej wierze w niewinność wymagała od produkcji wyjątkowo emocjonalnych wyborów obsadowych. Rola, którą zagrał Piotr była bardzo angażująca i stanowiła ogromne wyzwanie, nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. Dlatego wcielenie się w postać Tomasza Komendy było bardzo trudnym zadaniem aktorskim.

W filmie jest dużo scen, w których jest przemoc. – Nie lubię scen bicia. Okres więzienny był dla mnie bardzo wymagający aktorsko. Fizycznie i psychicznie te sceny były bardzo, bardzo ciężkie. Potem, po czymś takim, człowiek musi  wrócić do domu, sam położyć się i…nie wiem co. Spać? Nie da się spać. Ja nie spałem – podkreśla. I dodaje, że praca nad filmem bardzo go zmieniła: Ja przed tym planem, a ja po tym planie, to jest olbrzymia różnica. Rola też wymagała sporych zmian wyglądu. Piotrek do scen więziennych bardzo schudł, potem musiał w zdrowy sposób wrócić do swojej wagi.

Dziś wiemy, że podołał temu zadaniu w 100%, co zostało docenione przez Jury 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Na tę nagrodę czekałem 10 lat! Wiedziałem, że jestem dobry i czekałam na swoją szansę! Wtedy pojawił się Janek Holoubek, który mi zaufał i poprowadził w tej roli. Jestem mu za to ogromnie wdzięczny – powiedział Piotr Trojan. Na 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę otrzymał również Jan Holoubek za debiut reżyserski filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

(agencja role play)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *