Akcja Fundacji WOŚP która włącza się do walki z koronawirusem

Podziel się:

Wolontariusze Pokojowego Patrolu/fot. Paweł Krupek

Wszystkie ręce na pokład! To hasło, nawiązujące bezpośrednio do ostatniego Finału WOŚP, aktualne jest również teraz, gdy w obliczu walki z koronawirusem znaczna część społeczeństwa pozostaje w domach i czasem potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach. Fundacja WOŚP zachęca do działania i łączy potrzebujących z tymi, którzy pomocy mogą udzielić, uruchamiając specjalny adres mailowy i stronę internetową.

16 marca uruchomiono specjalny adres pomagamy@wosp.org.pl, na który wiadomości wysyłać mogą osoby potrzebujące wsparcia w codziennych czynnościach, np. w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnych spraw. Na nieco ponad dobę od rozpoczęcia akcji, do Fundacji wpłynęło 140 zgłoszeń ze 120 miejscowości od osób chętnych do udzielenia pomocy. To przede wszystkim członkowie Pokojowego Patrolu oraz wolontariusze sztabów działających w ramach Finału WOŚP, rozsianych po całej Polsce. Ochotnicy działają już m.in. w Białogardzie, Gliwicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie i Wrocławiu. Tylko w ciągu pierwszej doby skontaktować udało się chętnych z potrzebującymi wsparcia w 38 przypadkach, a średni czas od zgłoszenia do „zmatchowania” wynosił 35 minut. Z każdą godziną liczba osób chętnych do udzielenia wsparcia rośnie.

– Pamiętajcie, że „Pomagamy” to nie miejsce, gdzie zwracamy się o pomoc w formie maseczek, kombinezonów czy sprzętu medycznego. Jako Fundacja zgłosiliśmy się do Ministerstwa Zdrowia, by pomóc w zapewnieniu sprzętu, czekamy na informacje w tej sprawie. Niech ta skrzynka i ten adres będą codziennością i ułatwieniem dla ludzi w tej codzienności. Liczę na energię i pomysłowość. Pamiętajcie, że w tym trudnym momencie liczy się uśmiech i bardzo przyjazne podejście do ludzi. Pokażmy to, niech nas wirus nie złamie! Wszystkie ręce na pokład! Wiatr w żagle! Bardzo dziękuję każdej osobie, która poświeci choćby chwilę, by pomóc. Damy radę! – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Na potrzeby akcji powstała strona internetowa www.wosp.org.pl/pomagamy, na której osadzono formularz zgłoszeniowy dla tych, którzy pomocy chcą udzielać, a także mapę, przygotowaną przy współpracy z Esri Polska – prezentującą miejsca, gdzie są osoby gotowe do niesienia pomocy.

(pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *