American Cars Mania. Zlot Pojazdów Amerykańskich odbędzie się w Katowicach

Podziel się:

American Cars Mania fot.mat.pras/UMK

Jubileuszowa, dziesiąta edycja największej w Polsce amerykańskiej imprezy motoryzacyjnej – Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania odbędzie się w dniach 16-18 czerwca na lotnisku Muchowiec! W poniedziałek (27.02.) prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał umowę na organizację imprezy z przedstawicielami Polsko Amerykańskiej Fundacji ACM, organizatora wydarzenia.

American Cars Mania to największe cykliczne wydarzenie tego typu w Polsce i jedno z większych w Europie Wschodniej, które łączy klimat międzynarodowych zlotów motoryzacyjnych, targów branżowych oraz imprezy rekreacyjnej.

American Cars Mania to nie tylko wystawa motoryzacyjna, ale także wydarzenie edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – zajęcia poprowadzą m.in. eksperci z  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, a towarzyszyć im będą pokazy służb ratowniczych oraz szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Każdy z odwiedzających może być świadkiem wypadku i powinien wiedzieć jak należy zachować się aby uratować życie osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym.

Atrakcje podczas zlotu

Zlotowi będzie towarzyszyć akcja charytatywna oraz zbiórka krwi. Specjalnym gościem będzie Szeryf z USA Maciej Stebel, Polak który opowie o pracy w amerykańskiej policji. Dodatkowo podziwiać będzie można amerykańskie wozy policyjne. Na specjalne zaproszenie wydarzenie odwiedzą amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce. Wspólnie z zaproszonymi Grupami Rekonstrukcji Historycznych zbudowana zostanie strefa militarna, w której będzie można spotkać się z amerykańskimi żołnierzami oraz zobaczyć amerykańskie pojazdy wojskowe.

Na terenie imprezy powstanie także Strefa Niepodległości w której przedstawieni zostaną słynni amerykańscy bohaterowie o polskim pochodzeniu, którzy walczyli o wolność Ameryki podczas Wojny o Niepodległość, tacy jak Tadeusz Kościuszko oraz Kazimierz Pułaski. Uwaga odwiedzających zostanie także skierowana na wkład Armii USA w walkę o odzyskanie niepodległości Polski podczas II Wojny Światowej. Atrakcjom towarzyszyć będą wystawy – pt. „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie” prezentująca najważniejsze wątki współpracy i kontaktów polsko – amerykańskich w dziedzinie lotnictwa wojskowego oraz pt. „Polscy Amerykanie/ Amerykańscy Polacy” która podkreśla osiągnięcia społeczności polsko-amerykańskiej w USA.

– Lotnisko Muchowiec daje ogromne możliwości i stanowi świetną przestrzeń nie tylko do rozwijania branży lotniczej, ale także do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Dlatego oprócz pikników lotniczych chcemy, by odbywały się tam także innego rodzaju wydarzenia. American Cars Mania świetnie wpisuje się w tę przestrzeń i będzie atrakcją dla fanów motoryzacji. Będzie także okazją do zwrócenia uwagi na aspekt bezpieczeństwa na drodze, gdyż w ramach wydarzenia odbędą się także aktywności edukacyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Punktem centralnym imprezy jest wystawa pojazdów zza oceanu oraz prezentacja modeli, które nie są już produkowane od wielu lat, wpisały się jednak we wspaniałą historię ogólnoświatowej motoryzacji. Oprócz prezentacji klasyków prezentowane są także nowe modele w tym pojazdy elektryczne aby zaznaczyć nowy kierunek motoryzacji i troskę o środowisko. Wydarzenie jest profesjonalnie zorganizowane, zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i ma charakter cykliczny oraz międzynarodowy – podkreśla Mariusz Wypychowski, prezes Fundacji American Cars Mania.

(źródło:UMKatowice)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.