Czworonożni funkcjonariusze.

Podziel się:

fot.Policja

Patrolują ulice, tropią przestępców, odnajdują zaginionych, szukają narkotyków i ładunków wybuchowych. O kim mowa? To czworonożni funkcjonariusze, bez których skuteczną pracę policji trudno sobie dzisiaj wyobrazić.

W tarnowskiej komendzie służy ich dziewięć. Najliczniejszą grupę (bo aż 7) stanowią psy patrolowo- tropiące. Mamy też psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych i narkotyków. Wszystkie one wraz z przewodnikami, przeszły 5,5 miesięczne, specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach – jedynym ośrodku w Polsce kształcącym policyjne czworonogi. Jeden z nich Szagi, z asp. sztab. Bogusławem Jamrozem skorzystał ostatnio z zaproszenia szefa tarnowskich policjantów mł. insp. Mariusza Dymury i pojawił się w gabinecie przy ul. Traugutta. Dlaczego właśnie Szagi? To 5-letni owczarek niemiecki i jeden z lepszych policyjnych nosów w Tarnowie. Od 3 lat wspólnie z przewodnikiem tworzą wyjątkowo zgrany team. Bogusław Jamróz posiada 22-letnie doświadczenie w pracy z psami służbowymi, które połączone z predyspozycjami do służby w policji Szagiego sprawiają, że na ten duet zawsze można liczyć. Ich umiejętności z powodzeniem wykorzystuje nie tylko tarnowska policja ale i sąsiadujące jednostki.

Jak wygląda dzień pracy przewodników psów służbowych i ich podopiecznych? Pierwsza godzina przeznaczona jest na zabiegi pielęgnacyjne i zabawę, potem odprawa i służba w mieście. Patrolowanie, udział w interwencjach, zasadzkach, działaniach blokadowych, a także zabezpieczenia imprez masowych takich jak mecze piłkarskie. Psy służbowe ponadto wykorzystywane są razie nagłych zdarzeń, jak chociażby zaginięcie osoby, tropienie uciekinierów, groźnych przestępców, poszukiwanie ludzkich zwłok – bez względu na porę dnia i nocy – natychmiastowy wyjazd w teren. Co dwa tygodnie Szagi z pozostałymi psami tarnowskiej policji bierze udział razem z przewodnikami w dniu szkoleniowym, podczas którego obie strony szlifują swoje umiejętności.

Czy każdy pies nadaje się do pracy w policji? Zdecydowanie nie. Te które trafiają w nasze szeregi powinno cechować dobre zdrowie, stabilność, pewność siebie i odwaga, wyjątkowa odporność na stres, chęć współpracy i bezwarunkowe posłuszeństwo przewodnikowi. Na dalszym etapie pies musi bez trudu pokonywać przeszkody, kontynuować pościg mimo mocno niesprzyjających warunków, bronić swojego partnera oraz posiadać umiejętności ataku. Preferowane w policji rasy to: owczarek niemiecki, owczarek belgijski, labrador, golden retriever, teriery (foksterier i terier rosyjski), rottweiler oraz nowofundland – wodołaz (psy ratownicze).

Jak długo pies może służyć w policji ? Wszystko zależy od jego zdrowia i kondycji, ale uśredniając – 9 lat, z możliwością przedłużenia o kolejny rok. A co potem? Potem czas na zasłużoną emeryturę, którą czworonożni policjanci z reguły spokojnie dożywają w domu swoich przewodników.

(KWP.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.