Egzamin gimnazjalny w cieniu strajków nauczycieli

Podziel się:

Krzysztof Mystkowski/KFP

Dynastia Tudorów w Anglii, wybory do samorządu uczniowskiego oraz omówienie fragmentu „Kamieni na Szaniec” – między innymi takie tematy pojawiły się na humanistycznej części rozpoczętych dzisiaj egzaminów gimnazjalnych. Rozpoczęły się one podczas strajku nauczycieli. Protest miał jednak niewielki wpływ na ich przebieg.

O godzinie 9 uczniowie trzecich klas gimnazjum w całej Polsce rozpoczęli pisanie egzaminów kończących ten etap edukacji. Jako pierwszy pisali egzamin z historii oraz wiedzy o społeczeństwie, a o godzinie 11 rozpoczęli egzamin z języka polskiego.

Problemów nie mieli uczniowie krakowskiego Gimnazjum nr 4. „Dla mnie wszystko było bardzo proste, jedynie polski, wypracowanie… troszeczkę śmieszny temat był, ale szczęśliwie się udało” – powiedział Oskar. „Poszło bardzo sprawnie z wykonaniem wszystkich zadań” – dodał Maks. Uczniowie nawet nie stresowali się. „Myślałem, że będzie stres, ale nie” – powiedział Patryk. Z kolei jedyną rzeczą, jaką stresował się Szymon, była możliwość nieodbycia się egzaminów.

Obawy związane z możliwością odwołania egzaminów było związane z tym, że odbywają się one w momencie, kiedy nauczyciele w całej Polsce strajkują domagając się lepszych wynagrodzeń. Jak się jednak okazało, obawy były bezpodstawne. Jak powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, w całym kraju zaledwie w trzech szkołach doszło do „nieprzewidzianych sytuacji”. W pozostałych gimnazjach egzaminy odbyły się bez zakłóceń.

Problemów nie było również we wspomnianej krakowskiej „czwórce”, mimo że tamtejsi nauczyciele biorą udział strajku. W tamtejszych komisjach zasiadały również osoby z innych szkół. „W moim przypadku był jeden nauczyciel ze szkoły i jeden spoza i mam wrażenie, że po prostu poradzili sobie świetnie” – powiedział inny Patryk.

Jutro odbędzie się matematyczno-przyrodnicza część egzaminów gimnazjalnych, a w piątek gimnazjaliści napiszą egzamin z języka obcego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *