EURO 2020. Znamy półfinalistów

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

6 lipca Włochy-Hiszpania, 7 lipca Anglia-Dania – takie będą półfinałowe mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. W sobotę Hiszpanie zremisowali ze Szwajcarami i wyeliminowali ich dopiero w fazie rzutów karnych. Znacznie szybciej poszło Włochom, którzy w regulaminowym czasie gry pokonali Belgów 2:1. Takim samym wynikiem w niedzielę Dania wygrała z Czechami, natomiast Anglia rozbiła Ukrainę 4:0.

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Hiszpanie nie strzelili ani jednej bramki – samobójczego gola dla nich zdobył w 6. minucie Denis Zakaria. Szwajcarzy jednak podnieśli się i w 68. minucie Xerdan Shaquiri doprowadził do remisu. Kilka minut później Remo Freuler otrzymał czerwoną kartkę i Helweci grali w dziesiątkę. Mimo to udało im się nie stracić bramki zarówno do końca regulaminowego czasu gry, jak i w dogrywce.

Po raz drugi na tegorocznym EURO konieczna była faza rzutów karnych. W pierwszej kolejce Szwajcaria zdobyła bramkę, Hiszpania nie. W drugiej kolejce było na odwrót. W trzeciej kolejce żaden z piłkarzy nie umieścił piłki w siatce. Po czwartej kolejce było już 2:1 dla Hiszpanii, a strzał Mikela Oyerzabala w piątej kolejce dał Iberyjczykom wynik 3:1 i awans do półfinału.

W drugim meczu Włosi bez większych problemów zdobyli przewagę. Już w pierwszych 20 minutach bramkę zdobył Bonucci, ale był na pozycji spalonej. Pierwszy uznany gol dla nich padł w 31. minucie – strzelił go Nicolo Barella. W 44. minucie Lorenzo Insigne podwyższył prowadzenie. W doliczonym czasie 1. połowy Belgowie otrzymali rzut karny, który wykorzystał Romelu Lukaku.

Druga połowa była już bez bramek. Włoska obrona była zbyt silna dla Belgów i udało jej się obronić wynik spotkania. Mimo błyskotliwych akcji, świetnej grze zwłaszcza R. Lukaku i wcześniejszego wyeliminowania mistrzów świata, Belgowie skończyli turniej w ćwierćfinale.

W sobotę w pierwszym meczu Dania pokonała Czechy 2:1. Przewagę miała właściwie od początku. Pierwszego gola strzelił Thomas Delaney już w 5. minucie, natomiast w 42. minucie Kasper Dolberg podwyższył prowadzenie. Czesi próbowali odwrócić losy spotkania, przeprowadzali akcje na bramkę przeciwników i w 49. minucie Patrik Schick strzelił gola. To jednak była ostatnia bramka w meczu i ostatecznie Duńczycy wywalczyli sobie awans do półfinału.

Ostatni mecz ćwierćfinałowy był angielskim pogromem Ukraińców. Już od 4. minuty Anglicy prowadzili po golu Harry’ego Kane’a. Reszta pierwszej połowy była dość wyrównana, jednak po przerwie Anglia zwiększyła swoją przewagę – najpierw w 46. minucie bramkę zdobył Harry Maguire, a kilka minut później H. Kane. W 63, minucie Jordan Henderson przypieczętował angielskie zwycięstwo i awans do półfinału.

Wszystkie mecze półfinałowe zostaną rozegrane w Londynie na stadionie Wembley.

Podsumowanie meczy ćwierćfinałowych

Szwajcaria 1:1 Hiszpania (do przerwy 0:1)

Składy:

Szwajcaria: Yann Sommer – Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodríguez – Silvan Widmer (od 101. minuty Kevin Mbabu), Denis Zakaria (od 101. minuty Fabian Schär), Remo Freuler (w 77. minucie czerwona kartka), Steven Zuber (od 92. minuty Christian Fassnacht) – Breel Embolo (od 23. minuty Ruben Vargas), Haris Seferović (od 82. minuty Mario Gavranović), Xherdan Shaqiri (od 81. minuty Djibril Sow)

Hiszpania: Unai Simón – Cesar Azpilicueta, Pau Torres (113. Thiago Alcantara), Jordi Alba, Aymeric Laporte – Sergio Busquets, Koke (90+1. Marcos Llorente), Pedri Gonzalez (119. Rodri Hernandez) – Alvaro Morata (55. Gerard Moreno), Ferran Torres (91. Mikel Oyarzabal), Pablo Sarabia (46. Dani Olmo)

Sędziowie: główny: Michael Oliver, liniowi: Stuart Burt i Simon Bennett (wszyscy trzej z Anglii), techniczny: Ovidiu Haţegan (Rumunia), VAR: Chris Kavanagh (Anglia)

Belgia 1:2 Włochy (do przerwy 1:2)

Bramki:

• 0:1 – Nicolo Barella, 31. minuta
  • 0:2 – Lorenzo Insigne, 44. minuta
  • 1:2 – Romelu Lukaku, 47. minuta (w doliczonym czasie 1. połowy, z rzutu karnego)

Składy:

Belgia: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen – Axel Witsel, Youri Tielemans (od 69. minuty Dries Mertens), Thomas Meunier (od 70. minuty Nacer Chadli, od 73. minuty Dennis Praet), Thorgan Hazard – Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku, Jeremy Doku

Włochy: Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Giorgio Chiellini, Leonardo Spinazzola (od 79. minuty Emerson), Leonardo Bonucci – Marco Verratti (od 74. minuty Bryan Cristante), Jorginho, Nicolo Barella – Lorenzo Insigne (od 79. minuty Domenico Berardi), Federico Chiesa (od 91. minuty Rafael Toloi), Ciro Immobile (od 74. minuty Andrea Belotti)

Sędziowie: główny: Slavko Vinčić, liniowi: Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič (wszyscy trzej ze Słowenii), techniczny: Fernando Rapallini (Argentyna), VAR: Bastian Dankert (Niemcy)

Czechy 1:2 Dania (do przerwy 0:2)

Bramki:

• 0:1 – Thomas Delaney, 5. minuta
  • 0:2 – Kasper Dolberg, 42. minuta
  • 1:2 – Patrik Schick, 49. minuta

Składy:

Czechy: Tomáš Vaclík – Ondřej Čelůstka (od 65. minuty Jakub Brabec), Vladimír Coufal, Tomáš Kalas, Jan Bořil – Antonín Barák, Tomáš Holeš (w 2. połowie Jakub Jankto), Lukáš Masopust (w 2. połowie Michael Krmenčík), Petr Ševčík (od 80. minuty Vladimír Darida), Tomáš Souček – Patrik Schick (od 79. minuty Matěj Vydra)

Dania: Kasper Schmeichel – Jannik Vestergaard, Simon Kjaer, Andreas Christensen (od 81. minuty Joachim Andersen) – Joakim Maehle, Thomas Delaney (od 81. minuty Mathias Jensen), Jens Stryger Larsen (od 71. minuty Daniel Wass), Pierre Emile Hoejbjerg – Martin Braithwaite, Kasper Dolberg ( od 59. minuty Yussuf Poulsen), Mikkel Damsgaard (od 60. minuty Christian Noergaard)

Sędziowie: główny: Björn Kuipers, liniowi: Sander van Roekel i Erwin Zeinstra (wszyscy trzej z Niderlandów), techniczny: Siergiej Karasiew (Federacja Rosyjska), VAR: Pol van Boekel (Niderlandy)

Składy:

Ukraina: Heorhij Buszczan – Serhij Krywcow (od 35. minuty Wiktor Cyhankow), Ilia Zabarnyj, Mykoła Matwijenko – Serhij Sydorczuk (od 64. minuty Jewhen Makarenko), Witalij Mykołenko, Ołeksandr Zinczenko, Ołeksandr Karawajew – Andrij Jarmołenko, Roman Jaremczuk, Mykoła Szaparenko

Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, Luke Shaw (od 65. minuty Kieran Trippier), John Stones, Harry Maguire – Declan Rice (od 57. minuty Jordan Henderson), Raheem Sterling (od 65. minuty Marcus Rashford), Kalvin Phillips (od 65. minuty Jude Bellingham), Jadon Sancho, Mason Mount, – Harry Kane (od 73. minuty Dominic Calvert-Lewin)

Sędziowie: główny: Felix Brych, liniowi: Mark Borsch i Stefan Lupp (wszyscy trzej z Niemiec), techniczny: Carlos del Cerro Grande (Hiszpania), VAR: Marco Fritz (Niemcy)