EURO 2024. Austria uległa Francji, początek meczy w grupie E, pierwsza sensacja na turnieju!

Kylian Mbappé. Po jego dośrodkowaniu, padł gol dla Francji. Zawodnik jednak pod koniec meczu doznał urazu i jego dalsze występy na EURO mogą być niepewne. Zdjęcie ilustracyjne, fot. u_goppxlsc6c

Niemcy: Za nami czwarty dzień Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Grę rozpoczęła grupa E. Rumunia pokonała Ukrainę 3:0, a Belgia sensacyjnie przegrała 0:1 ze Słowacją. Wieczorem odbył się drugi mecz 1. kolejki w „polskiej” grupie D. W nim Francja pokonała Austrię 1:0, a Kylian Mbappé doznał urazu, który może go wyłączyć z kolejnych meczy.

Jak przebiegały poniedziałkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowanie spotkań – wyniki, strzelcy, składy i sędziowie. Przedstawiamy również tabele grup D i E po 1. kolejce.

Zdecydowana wygrana Rumunii

Monachium: Rumunia pokonała Ukrainę 3:0 w pierwszym meczu grupy E.

Choć obydwie drużyny od początku meczu nieśmiało próbowały zdobyć bramkę, spotkanie okazało się szczęśliwe dla Rumunii. W 29. minucie Nicolae Stanciu strzałem oddanym tuż spoza łuku pola karnego otworzył wynik spotkania. 10 minut później zawodnik trafił w słupek. Mimo że i Rumuni, i Ukraińcy próbowali stworzyć okazje bramkowe, do szatni zawodnicy schodzili przy stanie 1:0.

Po przerwie również obydwie ekipy prowadziły dość wyrównaną grę i próbowały strzelić gola, ale do udało się wyłącznie „Trójkolorowym”. W 53. minucie Răzvan Marin podwyższył prowadzenie Rumunii, również strzałem spoza „szesnastki”. Po chwili mogło być 3:0, ale strzał Andreia Rațiu obronił Andrij Łunin, posyłając piłkę na poprzeczkę i za boisko. Rzut rożny, który był tego efektem, jednak doprowadził do wyniku 3:0. Na listę strzelców wpisał się Denis Drăguş, a po krótkiej analizie sytuacji przez zespół od wideo-weryfikacji, gol został uznany.

W dalszej części gry „Niebiesko-Żółci” próbowali zniwelować przegraną, ale bezskutecznie. Najbliżej okazji byli w 77. minucie, ale Florin Niță skutecznie obronił strzał Heorhija Sudakowa. Jeszcze tuż przed ostatnim gwizdkiem szczęścia próbował Mychajło Mudryk, ale i tym razem rumuński bramkarz stał na posterunku i zakończył mecz z czystym kontem.

Sensacyjna porażka Belgii

Frankfurt: Belgia przegrała ze Słowacją 0:1 w drugim meczu grupy E. Wynik jest pierwszą sensacją tegorocznych Mistrzostw. Belgowie w 2. połowie strzelili 2 gole, ale nie zostały one uznane.

Teoretycznie to Belgowie byli faworytami wczesnowieczornego spotkania. W rankingu Międzynarodowej Federacji Związków Piłki Nożnej, zajmują 3. miejsce, 2. spośród europejskich drużyn. Słowacja jest odpowiednio 48. i 25.. Istotnie, gra była lekko zdominowana przez Belgów, ale biorąc pod uwagę ich rywali, ta dominacja wydawała się dość słaba.

To Belgowie przeprowadzili pierwszą akcję na bramkę rywali, ale w 7. minucie, to Słowacy cieszyli się. Strzał Juraja Kucki wprawdzie został obroniony przez Koena Casteelsa, ale wobec dobitki Ivana Schranza, bramkarz „Czerwonych Diabłów” był bezsilny. Sytuacja była analizowana przez zespół od wideo-weryfikacji, ale ten stwierdził, że wszystko było w porządku. Następnie obydwie drużyny tworzyły okazję do strzelenia gola, ale strzały okazywały się niecelne lub któryś z rywali stał na posterunku.

Druga połowa rozpoczęła się od akcji „Repry” na bramkę rywali, ale po 10 minutach Belgowie przebudzili się. Do bramki trafił Romelu Lukaku, ale zespół od wideo-weryfikacji dostrzegł, że zawodnik był na spalonym. Przez kolejne 20 minut „Czerwone Diabły” bezskutecznie próbowały odrobić stratę, następnie na kilka minut inicjatywę przejęli Słowacy. W 86. minucie piłka znów wpadła do słowackiej bramki, tym razem po strzale Loïsa Opendy. I tym razem zespół V.A.R. poinformował, że gol nie może zostać uznany – zawodnik zagrał ręką. Ostatecznie, to nasi południowy sąsiedzi zdobyli w tym meczu 3 punkty.

Mimo przegranej Belgii, R. Lukaku ma 1 powód do zadowolenia. Po dzisiejszym meczu, ma na swoim koncie 11 występów na EURO – najwięcej spośród belgijskich piłkarzy.

Samobój dał Francji zwycięstwo

Düsseldorf: Austria przegrała z Francją 0:1 w swoim pierwszym meczu na EURO w grupie D. Strzelcem gola był Austriak Maximilian Wöber – trafił do własnej bramki. Pecha miał Kyllian Mbappe, który zderzył się z jednym z rywali i musiał opuścić boisko. Samo spotkanie okazało się najbardziej kartkowe jak dotychczas.

W ostatnim poniedziałkowym meczu spotkali się Austriacy i Francuzi. Był to drugi mecz w grupie D – wczoraj Niderlandy pokonały Polskę 2:1. Rozpoczął się dość spokojnie – przez pierwszy kwadrans oddano zaledwie 2 strzały na bramkę rywali, obydwa przez Francuzów. „Trójkolorowi” kontrolowali sytuację, dopiero w 26. minucie Alpejczycy oddali pierwszy strzał. 10 minut później Christoph Baumgartner stanął przed dużą szansą, Mike Maignan jednak zablokował strzał.

W 38. minucie Francuzi przeprowadzili kolejną akcję. Kyllian Mbappé dośrodkował w pole karne, a Maximilian Wöber tak uderzył w piłkę głową, że skierował ją do własnej bramki. W 55. minucie K. Mbappé, stanął sam na sam z Patrickiem Pentzem, ale jego strzał był niecelny. Natomiast w 66. minucie Francuzi byli nie mniej blisko od powiększenia przewagi. Wślizg Antoine’a Griezmanna jednak nie dosięgnął piłki lecącej w poprzek boiska przed pustą częścią bramki.

Austria na początku 2. połowy stworzyła 2 okazje na doprowadzenie do remisu, później to wicemistrzowie świata zdecydowanie dominowali. Dopiero od 75. minuty Alpejczycy byli bardziej widoczni. W 85. minucie, w kontrataku po nieudanej wrzutce Francuzów z rzutu wolnego, Patrick Wimmer przedryblował z piłką od okolic linii środkowej, ale francuscy obrońcy odebrali jemu piłkę.

Jesús Gil Manzano doliczył 9 minut do regulaminowego czasu. Austriacy walczyli do końca, ale bezskutecznie – samobój M. Wöbera okazał się jedynym golem meczu. Spotkanie okazało się najbardziej kartkowe jak dotychczas. Hiszpański arbiter sięgał po żółtą kartkę aż 7 razy, pokazał ją 5 Austriakom i 2 Francuzom.

Uraz K. Mbappé

Po nieudanej akcji P. Wimmera, gra na chwilę została przerwana – w polu karnym Francuzów leżał K. Mbappé. Jak się okazało, podczas wrzutki z rzutu wolnego w pole karne Austriaków, uderzył głową w łopatkę Kevina Danso. Po kilku minutach został zmieniony. Pierwsze komentarze sugerują, że mógł doznać nawet złamania nosa. Na tę chwilę (17.06, godz. 23:20), brak oficjalnych komunikatów.

Podsumowanie meczy z 17.06
Rumunia 3:0 Ukraina
  • 1:0 – Nicolae Stanciu, 29. minuta
  • 2:0 – Răzvan Marin, 53. minuta
  • 3:0 – Denis Drăguş, 57. minuta

Rumunia: 1 Florin Niță – 2 Andrei Rațiu, 3 Radu Drăgușin, 11 Nicușor Bancu, 15 Andrei Burcă – 6 Marius Marin (od 75. minuty 4 Adrian Rus), 17 Florinel Coman (od 62. minuty 13 Valentin Mihăilă), 18 Răzvan Marin, 20 Dennis Man (od 62. minuty 10 Ianis Hagi), 21 Nicolae Stanciu (od 87. minuty 24 Bogdan Racovițan) – 19 Denis Drăguș (od 75. minuty 9 George Pușcaș)

Ukraina: 23 Andrij Łunin – 2 Juhym Konplia (od 72. minuty 24 Ołeksandr Tymczyk), 13 Ilia Zabarnyj, 17 Ołeksandr Zinczenko, 22 Mykoła Matwijenko – 6 Taras Stepanenko (od 62. minuty 18 Wołodymyr Brażko), 10 Mychajło Mudryk, 14 Heorhij Sudakow (od 83. minuty 8 Rusłan Malinowski), 15 Wiktor Cyhankow (od 62. minuty 7 Andrij Jarmołenko), 19 Mykoła Szaparenko (od 62. minuty 9 Roman Jaremczuk) – 11 Artem Dowbyk

Piłkarz meczu: N. Stanciu

Sędziowie: główny: Glenn Nyberg, liniowi: Mahbod Beigi i Andreas Söderqvist (wszyscy trzej ze Szwecji), techniczny: Espen Eskås (Norwegia), główny od wideo-weryfikacji: Rob Dieperink (Niderlandy), asystenci od wideo-weryfikacji: Pol van Boekel (Niderlandy) i Jérôme Brisard (Francja)

Belgia 0:1 Słowacja
  • 0:1 – Ivan Schranz, 7. minuta

Belgia: 1 Koen Casteels – 2 Zeno Debast, 6 Wout Faes, 11 Yannick Carrasco (od 84. minuty 14 Dodi Lukebakio), 21 Timothy Castagne – 7 Kevin De Bruyne, 9 Leandro Trossard (od 74. minuty 8 Youri Tielemans), 18 Orel Mangala (od 58. minuty 19 Johan Bakayoko), 22 Jérémy Doku (od 84. minuty 20 Loïs Openda), 24 Amadou Onana – 10 Romelu Lukaku

Słowacja: 1 Martin Dúbravka – 2 Peter Pekarík, 3 Denis Vavro, 14 Milan Škriniar, 16 Dávid Hancko – 8 Ondrej Duda (od 90+4. minuty 4 Adam Obert), 19 Juraj Kucka, 22 Stanislav Lobotka – 9 Róbert Boženík (od 70. minuty 18 David Strelec), 17 Lukáš Haraslín (od 70. minuty 7 Tomáš Suslov), 26 Ivan Schranz (od 81. minuty 20 Dávid Ďuriš)

Piłkarz meczu: S. Lobotka

Sędziowie: główny: Halil Umut Meler, liniowi: Mustafa Emre Eyisoy i Kerem Ersoy (wszyscy trzej z Turcji), techniczny: Serdar Gözübüyük (Niderlandy), główny od wideo-weryfikacji: Bastian Dankert (Niemcy), asystenci od wideo-weryfikacji: Marco Fritz (Niemcy) i Alper Ulusoy (Turcja)

Austria 0:1 Francja
  • 0:1 – Maximilian Wöber, 38. minuta (bramka samobójcza)

Austria: 13 Patrick Pentz – 2 Maximilian Wöber (od 59. minuty 3 Gernot Trauner), 4 Kevin Danso, 5 Stefan Posch, 16 Phillipp Mwene (od 88. minuty 8 Alexander Prass) – 6 Nicolas Seiwald, 9 Marcel Sabitzer, 10 Florian Grillitsch (od 59. minuty 23 Patrick Wimmer), 19 Christoph Baumgartner, 20 Konrad Laimer (od 90+1. minuty 18 Romano Schmid) – 11 Michael Gregoritsch (od 59. minuty 7 Marko Arnautović)

Francja: 16 Mike Maignan – 4 Dayot Upamecano, 5 Jules Koundé, 17 William Saliba, 22 Théo Hernandez – 7 Antoine Griezmann (od 90+1. minuty 19 Yousouff Fofana), 13 N’Golo Kanté, 14 Adrien Rabiot (od 71. minuty 6 Eduardo Camavinga) – 10 Kylian Mbappé (od 90+1. minuty 9 Olivier Giroud), 11 Ousmane Dembélé (od 71. minuty 12 Randal Kolo Muani), 15 Marcus Thuram

Piłkarz meczu: N. Kanté

Sędziowie: główny: Jesús Gil Manzano, liniowi: Diego Barbero Sevilla i Ángel Nevado Rodríguez (wszyscy trzej z Hiszpanii), techniczny: Ołeksandr Berkut (Ukraina), główny od wideo-weryfikacji: Juan Martínez Munuera (Hiszpania), asystenci od wideo-weryfikacji: Alejandro Hernández Hernández (Hiszpania) i Tiago Martins (Portugalia)

Tabela grupy D po 1 kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Niderlandy    3    2/1    1/0/0
  2. Francja           3    1/0    1/0/0
  3. Polska             0    1/2    0/0/1
  4. Austria            0    0/1    0/0/1

Niderlandy zajmują wyższe miejsce niż Francja, a Polska wyższe niż Austria dzięki większej liczbie strzelonych bramek

Tabela grupy E po 1 kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)