EURO 2024. Rozstrzygnięta sytuacja w grupie A, Szwajcaria awansuje dalej, zwycięstwo Węgier w ostatniej minucie
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/congerdesign.
Niemcy: Zakończyła się faza grupowa w grupie A na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Szwajcaria zremisowała z Niemcami 1:1, co dało jej awans z grupy. Wychodzą z niej razem z Niemcami, którzy wcześniej zapewnili sobie grę w 1/8 finału. Natomiast Węgry w ostatniej chwili wygrały ze Szkocją 1:0, dzięki czemu mają szansę na awans z 3. miejsca.
Jak przebiegały niedzielne mecze? Opisujemy obydwa. Na dole artykułu podsumowanie spotkań – wyniki, strzelcy, składy i sędziowie. Przedstawiamy również tabele grup po kolejce.
Remis po doliczonym czasie
Frankfurt: Szwajcaria zremisowała z Niemcami 1:1 w meczu ostatniej kolejki, dzięki czemu awansuje do fazy pucharowej. Od 28. minuty prowadziła, ale w doliczonym czasie Niemcy wyrównali, dzięki czemu kończą rundę na 1. miejscu.
Niemcy byli pewni awansu po 2. kolejce, aczkolwiek porażka oznaczała zakończenie fazy grupowej na 2. miejscu. Szwajcarzy dzisiaj potrzebowali co najmniej remisu, aby mieć pewność wyjścia z grupy, a zwycięstwa, by zająć 1. miejsce. Aczkolwiek w razie przegranej, na 3. miejsce mogła zepchnąć ich wygrana Szkocji i niekorzystny bilans bramek. A ten przed meczem Helweci mieli +2, a Brytyjczycy -4.
Gospodarze turnieju, mimo pewnego awansu, dążyli do wygrania trzeciego meczu. W 17. minucie Jamal Musiala trafił do bramki rywali, ale też sfaulował jednego z rywali, i po obejrzeniu nagrania, Daniele Orsato nie uznał gola. Ważna bramka padła w 28 minucie, dla Szwajcarii. Wynik spotkania otworzył Dan Ndoye. Tuż przed przerwą Niemcy przypuścili pressing na bramkę Alpejczyków, ale bez powodzenia.
Niedługo po rozpoczęciu 2. połowy, gospodarze turnieju również przeprowadzili kilka groźnych akcji na szwajcarską bramkę. W dalszej części spotkania nadal próbowali doprowadzić do remisu, ale, mimo dominacji na boisku, bezskutecznie. W 84. minucie gola zdobył Ruben Vargas, jednak nie podwyższyło to prowadzenia Szwajcarii – zawodnik był na spalonym. Gola dla Niemców przyniósł dopiero doliczony czas. W jego 2. minucie, po wrzutce w pole karne, Niclas Füllkrug oddał strzał głową, a zaskoczony Yann Sommer tylko patrzył, jak piłka wpada do bramki. Ostatecznie drużyny podzieliły się punktami.
Koszmarne zderzenie, zwycięstwo Węgrów w doliczonym czasie
Stuttgart: Szkocja przegrała z Węgrami 0:1 w meczu ostatniej kolejki i odpada z turnieju. Gol padł tuż przed ostatnim gwizdkiem, Węgrzy jednak nie są pewni zwycięstwa – musza patrzeć na przebieg kolejki w innych grupach. Mecz odbył się w cieniu dramatu z 68. minuty – w wyniku zderzenia, jeden z Węgrów został zniesiony z boiska na noszach.
Obydwie ekipy musiały wygrać, aby mieć szanse na wyjście z grupy. Szkocja, w razie odrobienia 6 goli straty w bilansie bramkowym, zajęłaby 2. miejsce, gdyby Szwajcaria jednocześnie przegrała z Niemcami. Inne scenariusze sprawiałyby, że ekipa na wyższej pozycji musiałaby patrzeć na rozstrzygnięcia w innych grupach.
Choć w 1. połowie Szkoci byli w posiadaniu piłki przez większość czasu, nie oddali ani 1 strzału na bramkę rywali. Węgierska obrona okazywała się zbyt skuteczna, gra toczyła się głównie w środkowej części boiska. Madziarzy z kolei po 30. minucie przebudzili się i stworzyli kilka sytuacji bramkowych, jednak strzały okazywały się niecelne. Najbliżej szansy był Willi Orbán w 41. minucie, ale trafił w poprzeczkę.
Brytyjczycy pierwszy strzał na bramkę Węgrów oddali dopiero w 53. minucie. W 68. minucie w szkockim polu karnym Angus Gann zderzył się z Anthonym Ralstonem i Barnabásem Vargą. Szkoci szybko wstali, jednak Węgier nie podnosił się, a służby porządkowe wbiegły na boisko z parawanami, aby ukryć piłkarza przed kamerami. Przez kilka minut gra nie była wznawiana, kamery telewizyjne pokazywały zszokowanych kibiców i węgierskich zawodników. Jedynie zespół od wideo-weryfikacji sprawdzał, czy doszło do faulu. Nie dopatrzył się jednak przewinienia.
W ostatnim kwadransie regulaminowego czasu gra stała się bardziej zacięta. Facundo Tello doliczył 10 minut do niego. Szkoci przeprowadzili wówczas pressing na węgierską bramkę, ale pod koniec owych 10 minut, Węgrzy przeprowadzili kontratak. W jego efekcie, Kevin Csoboth strzelił jedynego gola spotkania.
Mecz nie przebiegł bez kontrowersji. Podczas jednej z akcji Szkotów, Stuart Armstrong upadł w polu karnym rywali. Powtórki pokazywały, że W. Orbán sfaulował Szkota. Sytuacja jednak nie została zbadana przez zespół od wideo-weryfikacji. Z drugiej strony, niewykluczone, że Szkot był na spalonym (powtórki, która wykazałaby to, nie zostały pokazane).
Sytuacja w grupie A
Dzięki remisowi wywalczonemu w doliczonym czasie, Niemcy wygrały grupę z 7 punktami. W finałach zagrają z ekipą, która zajmie 2. miejsce w grupie C. Szwajcaria z 5 „oczkami” zajęła 2. miejsce, zagra z wicemistrzami grupy B. Węgry są na 3. miejscu z 3 punktami i bilansem bramkowym -3. Muszą liczyć na korzystny przebieg kolejki w innych grupach, aby zagrać w fazie pucharowej. Szkocja z 1 punktem żegna się z turniejem.
Z OSTATNIEJ CHWILI
Węgierska Federacja Piłki Nożnej poinformowała na jednym z portali społecznościowych, że stan B. Vargi jest stabilny. Zawodnik jest w jednym ze stuttgardzkich szpitali.
Podsumowanie meczy z 23.06
Szwajcaria 1:1 Niemcy
- 1:0 – Dan Ndoye, 28. minuta
- 1:1 – Niclas Füllkrug 90+2. minuta
Szwajcaria: 1 Yann Sommer – 5 Manual Akanji, 13 Ricardo Rodríguez, 22 Fabian Schär – 3 Silvan Widmer, 8 Remo Freuler, 10 Granit Xhaka, 20 Michel Aebischer – 7 Breel Embolo (od 65. minuty 18 Kwadwo Duah), 19 Dan Ndoye (od 65. minuty 25 Zeki Amdouni), 26 Fabian Rieder (od 65. minuty 17 Ruben Vargas)
Niemcy: 1 Manuel Neuer – 2 Antonio Rüdiger, 4 Jonathan Tah (od 61. minuty 5 Nico Sclotterbeck), 6 Joshua Kimmich, 18 Maximilian Mittelstädt (od 61. minuty 3 David Raum) – 8 Toni Kroos, 10 Jamal Musiala (od 76. minuty 9 Niclas Füllkrug), 17 Florian Wirtz (od 76. minuty 10 Leroy Sané), 21 İlkay Gündoğan, 23 Robert Andrich (od 65. minuty 14 Maximilian Beier) – 7 Kai Harvetz
Piłkarz meczu: G. Xhaka
Sędziowie: główny: Daniele Orsato, liniowi: Ciro Carbone i Alessandro Giallatini, techniczny: Marco Guida, główny od wideo-weryfikacji: Massimiliano Irrati (cała piątka z Włoch), asystenci od wideo-weryfikacji: Paolo Valeri (Włochy) i Cătălin Popa (Rumunia)
Szkocja 0:1 Węgry
- 0:1 – Kevin Csoboth, 90+10. minuta
Szkocja: 1 Angus Gunn – 2 Anthony Ralston (od 83. minuty 23 Kenny McLean), 3 Andrew Robertson (od 89. minuty 18 Lewis Morgan), 5 Grant Hanley, 13 Jack Hendry, 26 Scott McKenna – 4 Scott McTominay, 7 John McGinn (od 76. minuty 17 Stuart Armstrong), 8 Callum McGregor, 14 Billy Gilmour (od 83. minuty 11 Ryan Christie) – 10 Ché Adams (od 76. minuty 9 Lawrence Shakland)
Węgry: 1 Péter Gulácsi – 6 Willi Orbán, 21 Endre Botka, 24 Márton Dárdai (od 74. minuty 4 Attila Salai)– 11 Milos Kerkez (od 86. minuty 18 Zsolt Nagy), 13 András Schäfer, 14 Bendegúz Bolla (od 86. minuty 23 Kevin Csoboth), 17 Callum Styles (od 61. minuty 8 Ádám Nagy) – 10 Dominik Szoboszlai, 19 Barnabás Varga (od 74. minuty 9 Martin Ádám), 20 Roland Sallai
Piłkarz meczu: R. Sallai
Sędziowie: główny: Facundo Tello, liniowi: Gabriel Chade i Ezequiel Brailovsky (wszyscy trzej z Argentyny), techniczny: Espen Eskås (Norwegia), główny od wideo-weryfikacji: Alejandro Hernández Hernández (Hiszpania), asystenci od wideo-weryfikacji: Juan Martínez Munuera (Hiszpania) i Tiago Martins (Portugalia)
Tabela grupy A po 3. kolejce (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
- Niemcy 7 8/2 2/1/0
- Szwajcaria 5 5/3 1/2/0
- Węgry 3 2/5 1/0/2
- Szkocja 1 2/7 0/1/2