Hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online. Są zgłoszenia na policje

Podziel się:

fot.Pixabay 

Małopolscy policjanci otrzymali w ostatnim czasie kilka zgłoszeń o hejcie,oraz groźbach karalnych wobec nauczycieli podczas nauki online- poinformował w srodę Sebastian Gleń rzecznik małopolskiej policji.

W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół,  od kilku tygodni nauczyciele prowadzą lekcje za pośrednictwem platform oraz aplikacji internetowych. W ten sposób pomagają uczniom w przyswojeniu wiedzy, a także sprawdzają zakres zdobytych przez nich informacji.

Jednak dla niektórych spotkania online to sposób na ,,zaistnienie,,  do małopolskiej policji trafiły zgłoszenia o znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów.Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty. Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli zaznaczył rzecznik.

Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek Policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym (art. 226 KK) oraz w sprawie gróźb karalnych (art. 190 KK).

Policja informuje że że nikt w internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Za popełnienie tych przestępstw, od 17 roku  życia,  grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (w przypadku znieważenia) i do dwóch lat więzienia (za groźby). Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich.

(KWPK)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.