Hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online. Są zgłoszenia na policje

Podziel się:

fot.Pixabay 

Małopolscy policjanci otrzymali w ostatnim czasie kilka zgłoszeń o hejcie,oraz groźbach karalnych wobec nauczycieli podczas nauki online- poinformował w srodę Sebastian Gleń rzecznik małopolskiej policji.

W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół,  od kilku tygodni nauczyciele prowadzą lekcje za pośrednictwem platform oraz aplikacji internetowych. W ten sposób pomagają uczniom w przyswojeniu wiedzy, a także sprawdzają zakres zdobytych przez nich informacji.

Jednak dla niektórych spotkania online to sposób na ,,zaistnienie,,  do małopolskiej policji trafiły zgłoszenia o znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów.Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty. Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli zaznaczył rzecznik.

Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek Policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym (art. 226 KK) oraz w sprawie gróźb karalnych (art. 190 KK).

Policja informuje że że nikt w internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Za popełnienie tych przestępstw, od 17 roku  życia,  grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (w przypadku znieważenia) i do dwóch lat więzienia (za groźby). Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich.

(KWPK)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *