Kraków: Kolejne remonty, zamknięty 4-kilometrowy odcinek torowiska tramwajowego

Podziel się:

Zdj. ilustracyjne, MPK Kraków

Kolejne remonty w Krakowie. Od wczoraj wyłączone jest torowisko na ul. Dietla (od Starowiślnej), Moście Grunwaldzkim, ul. Monte Cassino i ul. Kapelanka. Oprócz tego, rozpoczął się remont torowiska na ul. Karmelickiej, co odbiło się na trasach autobusów zastępczych z centrum do Bronowic.

Dla osób korzystających z krakowskiej komunikacji publicznej nie będzie to bezproblemowe lato. Po zakończeniu remontu na Rondzie Matecznego wczoraj rozpoczęła się przebudowa torowiska na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej z ul. Józefa Dietla, co oznacza wyłączenie prawie 4-kilometrowego odcinka tramwajowego z ruchu. Tramwaje nie jeżdżą ulicą Kapelanka, Monte Cassino, Mostem Grunwaldzkim i ulicą J. Dietla (do ulicy Starowiślnej). Jeżdżące tą trasą tramwaje 18, 22 oraz 52 zostały skierowane na objazd przez ul. Starowiślną, Limanowskiego, Kalwaryjską i Rondo Matecznego. Z kolei na odcinku Kapelanka-Dietla uruchomiono autobusową komunikację zastępczą – linia 752 będzie kursować w dni powszednie w godzinach szczytu (6-9 oraz 14-19) co 7-8 minut, w pozostałe godziny oraz w soboty co 12 minut, a w niedziele i święta – co 15 minut.

Zadowolone mogą być z kolei osoby korzystające z linii 11 oraz 19 – po zakończeniu remontu na Rondzie Matecznego te linie wróciły na swoje stałe trasy.

Nie jest to jedyna przebudowa, jaka rozpoczęła się wczoraj. Remont torowiska rozpoczął się również na ulicy Karmelickiej. Dla pasażerów komunikacji miejskiej oznacza to wyłączenie przystanku Teatr Bagatela dla autobusów linii 704 oraz 713 jeżdżące na Bronowice na czas trwającej nadal przebudowy ulicy Królewskiej. Autobusy jadące z Bronowic po ruszeniu z przystanku Biskupia kierują się już nie w stronę ulicy Karmelickiej, tylko na ulicę Basztową i przystanek Stary Kleparz, który od wczoraj jest przystankiem początkowym i końcowym dla tych linii.

Remonty wzbudzają emocje w internecie. Na facebookowym profilu krakowskiego MPK pani Katarzyna napisała: „Może komunikacja w tym czasie powinna być darmowa. W ramach rekompensaty za tracone godziny na dojazdach, bez klimy, w korkach.”. Z kolei inna z internautek ironizuje: „Ja mam pomysł! Bo widze, że się starają sparalizowac miasto ale jeszcze troszeczkę brakuje. Może tak rozkopac wszystkie duże ronda, plac centralny i CK. To była by impreza bez trzymanki.” (pisownia oryginalna).

Nie ma wątpliwości, że dla pasażerów krakowskiego MPK będzie to kolejne niezbyt komfortowe lato. Remonty wiążą się z utrudnieniami. Z drugiej strony, aby usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej, konieczne staje się ich przeprowadzenie. Może jednak warto przecierpieć kilka miesięcy, aby później cieszyć się bardziej komfortową jazdą tramwajem?

(MPK Kraków)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *