PKP Intercity. Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Podziel się:

fot.PKP IC

W niedzielę 15 marca 2020 roku wchodzi w życie korekta rocznego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywać do 13 czerwca 2020 roku. Wprowadzane zmiany zapewnią optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity podczas licznych modernizacji linii kolejowych -podaje w komunikacie PKP IC.

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2019/2020 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do realizowanych prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Mimo ogromnej skali inwestycji w całej Polsce PKP Intercity niezmiennie uruchamia każdego dnia około 400 pociągów, które dojeżdżają do ponad 400 miast i miejscowości. Zmiany, które zaczną obowiązywać 15 marca 2020 roku, zapewnią pasażerom możliwie jak najlepsze możliwości dojazdu.

Na tory wraca kilka pociągów. IC Czartoryski będzie teraz jeździć w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, kursując przez Warszawę i Poznań, TLK Noteć połączy Warszawę i Piłę, a IC Brda Warszawę z Bydgoszczą. Dodatkowo pociąg IC Orłowicz, kursujący obecnie w relacji Kraków – Warszawa, wraca do pełnej relacji Kraków – Olsztyn.

Od 21 marca 2020 roku PKP Intercity uruchomi dodatkowy, kursujący w weekend pociąg TLK Pobrzeże BIS, który obsłuży rosnącą liczbę pasażerów podróżujących między centralną Polską
a Trójmiastem.

Zmieniony rozkład jazdy ucieszy mieszkańców Przysuchy (woj. mazowieckie). Od 15 grudnia 2019 roku, wraz z wejściem w życie rocznego rozkładu jazdy, zostały na tej stacji wprowadzone pilotażowe postoje dwóch pociągów PKP Intercity. Teraz w Przysusze zatrzymywać się będą już trzy pociągi: IC Orłowicz, IC Sienkiewicz oraz IC Kolberg, wszystkie w relacji Olsztyn – Kraków – Olsztyn. Mieszkańcy Sobolewa (woj. mazowieckie) zyskają zaś dostęp do usług PKP Intercity, ponieważ będzie się tam zatrzymywać pociąg TLK Nida relacji Kielce – Warszawa – Kielce.

Aby poprawić dostępność kolei na północnym Podkarpaciu przeniesiono postój pociągów z przystanku Pilchów na nowy przystanek Stalowa Wola Charzewice, który zapewnia dogodniejsze przesiadki z komunikacji miejskiej w Stalowej Woli.

Marcowa korekta to zmiany także dla mieszkańców Lublina. Wszystkie pociągi PKP Intercity wyjeżdżające stamtąd w kierunku zachodnim, począwszy od 15 marca 2020 roku będą zatrzymywać się dodatkowo na przystanku Lublin Zachód.

Kursowanie pociągów w centralnej i zachodniej Polsce

Pociąg IC Moniuszko relacji Bydgoszcz – Warszawa – Bydgoszcz pojedzie trasą zmienioną przez Iławę. Zawieszone będzie kursowanie EIC Lech z Warszawy do Poznania. Wagony z tego pociągu będą kursować pomiędzy stolicą a Poznaniem dołączone do EIC Varsovia relacji Warszawa – Berlin. Liczba codziennych połączeń między Warszawą a Poznaniem zwiększy się o jedno.

Łączący Gdynię z Katowicami TLK Artus pojedzie trasą zmienioną na odcinku Poznań – Wrocław. Od 15 do 31 marca 2020 roku oraz od 1 maja do 13 czerwca 2020 roku będzie kursować przez Jarocin i Krotoszyn, a w kwietniu przez Jarocin, Ostrów Wielkopolski i Twardogórę, omijając Kościan, Leszno, Rawicz, Żmigród, Oborniki Śląskie.

Czas przejazdu na trasie z Poznania do Szczecina będzie dłuższy o ok. 30 min ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu prac modernizacyjnych. Na tej trasie podróżni mogą korzystać z przebudowanego peronu we Wronkach. Od 16 maja 2020 roku EIC Chrobry relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa oraz TLK Podlasiak relacji Suwałki – Szczecin – Suwałki pojadą przez stację Poznań Franowo.

Na odcinku Zielona Góra – Zbąszynek będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA) dla pociągów:

 • IC Zielonogórzanin relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa;
 • TLK Czartoryski relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin;
 • IC Wawel relacji Kraków – Zielona Góra – Kraków;
 • TLK Bachus relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
 • TLK Stoczniowiec relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
 • TLK Ukiel relacji Olsztyn – Zielona Góra – Olsztyn.

Wynika to z rozpoczęcia przebudowy linii Zbąszynek – Czerwieńsk przez PKP PLK, co w przyszłości umożliwi skrócenie czasu podróży.

Zmiany dla Krakowa i południowej Polski

Pociągi TLK Wybicki i TLK Pułaski, z Krakowa do Świnoujścia, będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.

Na linii do Zakopanego, na odcinku Chabówka – Zakopane – Chabówka, kontynuowana będzie obsługa podróżnych zastępczą komunikacją autobusową za kursujące na tym odcinku pociągi PKP Intercity. Pociąg IC Oscypek relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa pojedzie trasą zmienioną przez Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską. Na pomijanym fragmencie PKP Intercity uruchomi zastępczą komunikację autobusową.

Od 14 do 30 kwietnia 2020 roku oraz od 4 do 8 maja 2020 roku, pociągi TLK Szyndzielnia, TLK Halny i TLK Klimczok, na odcinku Żory – Czechowice-Dziedzice, pojadą trasą okrężną przez Chybie, pomijając postój w Pszczynie, do której pasażerowie będą mogli się dostać autobusem ZKA.

Pierwsze efekty prac między Krakowem a Katowicami pozwoliły zwiększyć od grudnia 2019 roku liczbę połączeń między miastami z jednego do ośmiu. Skład TLK Wielkopolanin relacji Kraków – Poznań pojedzie trasą zmienioną przez Skawinę, Spytkowice i Dwory, omijając Jaworzno Szczakową, Trzebinię i Krzeszowice.

Zmiany w województwie warmińsko-mazurskim

Ze względu na prace torowe pociągi:

 • TLK Rybakrelacji Białystok – Szczecin – Białystok;
 • IC Żuławy relacji Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;
 • IC Gryf relacji Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;
 • TLK Bryza relacji Olsztyn – Kołobrzeg – Olsztyn;
 • TLK Branicki relacji Kraków – Gdynia – Kraków;
 • IC Mamry relacji Białystok – Wrocław – Białystok.

pomiędzy Olsztynem a Malborkiem pojadą trasą zmienioną przez Iławę. PKP Intercity uruchomi ZKA do pomijanych ze względu na wymuszony objazd stacji Elbląg, Morąg i Pasłęk.

Pociągi IC Stańczyk relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin i TLK Nogat relacji Warszawa – Olsztyn – Warszawa dojadą do Gutkowa, a dalej do Olsztyna za pośrednictwem ZKA.

Węzeł warszawski

Składy PKP Intercity jadące w kierunku Trójmiasta, Kołobrzegu i Olsztyna ze względu na prace inwestycyjne na węźle warszawskim pojadą do 10 min dłużej. Pociąg TLK Ustronie, łączący Kraków z Kołobrzegiem, pojedzie przez stację Warszawa Gdańska i Warszawa Zachodnia (peron 8).

(pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.