MSZ: Przekraczanie granicy Polski w okresie świątecznym tylko w wyznaczonych miejscach

Podziel się:

fot.Pixabay

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza świąteczne podróże planowane w okresie Wielkanocy.Resort informuje że y że w związku COVID-19 na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna, a granicę przekroczymy tylko w wyznaczonych miejscach.

,,W związku ze stanem epidemii odradzamy wszelkie podróże. Osobom, które będą jednak z ważnych przyczyn planować przyjazd do Polski, przypominamy że w związku COVID-19 na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna,, – informuje MSZ.

Gdzie można przekroczyć granicę, które są otwarte?

MSZ poinformował również które granice są obecnie otwarte.

Granicę z Niemcami można przekraczać przez przejścia drogowe: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

Na granicy z Czechami funkcjonują przejścia: Cieszyn-Chotebuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy oraz przejście Cieszyn-Český Tešín (Most Przyjaźni) tylko z ruchem pieszym. Należy jednak pamiętać, że tranzyt przez Czechy dla ruchu osobowego pozostaje zamknięty. Możliwy jedynie przejazd tirów i ciężarówek.

Granicę z Litwą można przekroczyć w Budzisku i Ogrodnikach, ze Słowacją w Barwinku i Chyżnem.

Obowiązkowa kwarantanna.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało również  wszystkim osobom  przyjeżdżającym do Polski ,aby poddali się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Jeśli podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania, to może to być miejsce zbiorowej kwarantanny. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

Aktualne przepisy informuja że w przypadku odbywania kwarantanny w miejscu zamieszkania, kwarantannie poddawani są wszyscy domownicy.

(MSZ,PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *