PGE VIVE Kielce po raz 16-nasty Mistrzem Polski !

W rewanżowym meczu finału PGNiG Superligi drużyna PGE Vive Kielce po zaciętym i twardym pojedynku pokonała Orlen Wisłę Płock 32:25, zdobywając ósme z rzędu i 16. w historii mistrzostwo Polski.

Po pierwszym meczu w Płocku, który zakończył się remisem 26:26, decydujące starcie zapowiadało się pasjonująco. Pierwszy raz od dawna, Wisła mogła liczyć na przełamanie dominacji kielczan. Atmosferę podgrzewał fakt, że w Płocku doszło do spięć między zawodnikami obu zespołów. W 29. minucie Renato Sulić z Wisły uderzył w brzuch Aleksa Dujszebajewa, po chwili został kopnięty przez Władzisława Kulesza z przeciwnej drużyny. Obaj zawodnicy nie pojawili się na parkiecie w trakcie spotkania finałowego. W meczu zabrakło również kontuzjowanych Michała Jureckiego i Daniela Dujshebaeva.

W Hali Legionów gospodarze szybko wypracowali kilkubramkową przewagę, którą utrzymali do ostatniego gwizdka sędziego. W końcówce pierwszej połowy, goście nie wykorzystali sytuacji by zbliżyć się do VIVE. Przy stanie 13:10 dla gospodarzy stracili piłkę w rozegraniu, pozwalając Angelowi Fernandezowi Perezowi trafić do pustej bramki płocczan. Gdy po chwili odpowiedzieli bramką na 14:11 ich bramkarz nie zdążył wrócić między słupki przed wznowieniem gospodarzy, ponownie pozwalając im trafić do pustej bramki. Chwilę przed przerwą, z rzutu karnego dla Wisły trafił jeszcze Michał Daszek. Po pierwszej połowie było 15:12 dla Kielc.

Po zmianie stron goście doszli do wyniku 18:16, jednak od tego momentu VIVE zdobyło kolejne trzy bramki, odskakując jeszcze mocniej od przeciwnika. Końcowe minuty to powiększający się dystans między zespołami. Ostatecznie drużyna z Kielc wygrała 32:25 i po raz 16. w historii, a 8 z rzędu, została mistrzem Polski.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany rozgrywający kielczan Luka Cindrić, który odbierał nagrodę wśród okrzyków kibiców „zostań z nami!”

Ceremonię medalową poprzedziło wręczenie nagród indywidualnych dla najlepszych zawodników PGNiG Superligi – GLADIATORY. Medale dla wice i mistrzów Polski wręczali prezes PGNiG Superligi, Marek Janicki oraz wiceprezes PGNiG, sponsora tytularnego rozgrywek, Robert Perkowski. – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest z polskimi szczypiornistami na dobre i na złe. Od lat z dumą wspiera piłkę ręczną. Dziś zmierzyli się najlepsi. Gratulujemy drużynie z Kielc determinacji w dążeniu do wygranej oraz niezłomnej postawy. I oczywiście trzymamy kciuki za występ kielczan na arenie międzynarodowej i mamy nadzieję, że będziemy mogli świętować kolejny sukces polskiej piłki ręcznej – powiedział na koniec ceremonii wiceprezes PGNiG, Robert Perkowski.

PGE VIVE Kielce – Orlen Wisła Płock 32:25 (15:12)

PGE VIVE Kielce: Cupara, Ivić – Bis, A. Dujshebaev, Aginagalde, Jachlewski, Janc, Lijewski, Jurkiewicz, Moryto, Mamić, Cindrić, Fernandez, Karalok

Orlen Wisła Płock: Wichary, Morawski, Borbely – Daszek, Krajewski, Racotea, Moya, Zdrahala, Obradović, Góralski, Piechowski, Zabić, Mihic, De Toledo, Kowalski, Mlakar