Ponad 100 000 ofiar koronawirusa na świecie. Najwięcej już nie we Włoszech

Podziel się:

Fot. Pixabay

13 kwietnia – Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła już 100 tysięcy. Najwięcej zgonów odnotowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki, które wyprzedziły Włochy w rankingu państw o największej liczbie ofiar. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, jednak jego gubernator uspokaja – wzrost zachorowań jest coraz wolniejszy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, do wczoraj wykryto 1 696 588 przypadków koronawirusa na całym świecie. W porównaniu do poprzedniego dnia, ta liczba wzrosła o 85 679. Z powodu pandemii zmarło 105 952 osób (dzienny przyrost o 6262). Najgorsza sytuacja cały czas panuje w Europie, jednak liczba nowo wykrytych zakażeń oraz zgonów szybko rośnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Wczoraj amerykański Departament Zdrowia i Usług Społecznych poinformował, że dotychczas wykryto 525 704 przypadków zarażeń. Jest to największa liczba ze wszystkich państw dotkniętych pandemią. Już pod koniec marca S.Z.A. stały się państwem o największej liczbie wykrytych przypadków, wyprzedzając tym samym m.in. Chińską Republikę Ludową oraz Włochy. Zakażeni w S.Z.A. stanowią ponad 30% wszystkich zakażonych na świecie. Dzienny przyrost liczby potwierdzonych zakażeń wynosi około 30 tysięcy.

Natomiast liczba zmarłych w tym państwie wynosi 20 486. Jest to prawie 20% wszystkich ofiar koronawirusa. S.Z.A. stały się państwem o największej liczbie zgonów spowodowanych SARS-CoV-2, wyprzedzając Włochy, które do tej pory zajmowały pierwsze miejsce w tym smutnym rankingu i gdzie do wczoraj zmarło, według tamtejszego Ministerstwa Zdrowia, 19 899 osób. W ostatnich dniach w kraju Statuy Wolności i Wielkiego Kanionu umiera około 2 tysiące osób dziennie.

Najgorzej w stanie Nowy Jork

Departament również podał, że do 11 kwietnia najwięcej przypadków obecności patogenu stwierdzono w stanie Nowy Jork – 157 073 (stanowi to około 0.8% populacji stanu). Na drugim miejscu jest stan New Jersey – 51 027 potwierdzonych zakażeń. W Michigan wykryto 21 504 przypadków. Do 20 tysięcy potwierdzonych zakażeń zbliżają się Massachusetts (18 941), Kalifornia (18 309), Luizjana (18 283) oraz Pensylwania (18 228).

Amerykańskie władze wcześniej przywidywały, że na Wielkanoc nastąpi szczyt zachorowań. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo stwierdził, że wzrost liczby zachorowań spowalnia. „Dobra wiadomość jest taka, że krzywa wzrostu (nowych przypadków zakażeń – przypis iln24.pl) nadal spłaszcza się” – powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej. Z kolei w stanie New Jersey już od początku kwietnia dzienny przyrost zachorowań pozostaje na podobnym poziomie.

(H.H.S., M.d.S.[it.], ny.gov, nj.gov, Ś.O.Z.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *