Prezydent Rzeszowa wybrany w I turze

Podziel się:

Konrad Fijołek, fot. Facebook.com/KonradFijolek.Info

Rzeszów: Wiceprzewodniczący Rady Miasta Konrad Fijołek zdobył we wczorajszych wyborach na prezydenta miasta ponad 50% głosów i już w pierwszej turze został wybrany na to stanowisko. W głosowaniu pokonał troje kandydatów.

Wczoraj w Rzeszowie odbyły się przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Ich przeprowadzenie było konieczne, gdyż 10 lutego dotychczasowy włodarz Tadeusz Ferenc ogłosił rezygnację z powodów zdrowotnych. T. Ferenc, działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, sprawował urząd od 2002 roku. Początkowo głosowanie miało odbyć się 9 maja, jednak zostało przesunięte o ponad miesiąc.

Kto kandydował i jakie były wyniki wyborów?

O stanowisko prezydenta Rzeszowa ubiegały się 4 osoby:

  • Grzegorz Braun, polityk, publicysta i reżyser, przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej wchodzącej w skład Konfederacji Wolność i Niepodległość, poseł na Sejm R.P. od 2019 roku, popierany przez Konfederację W.i N.;
  • Konrad Fijołek, członek Rady Miasta Rzeszowa od 2001 roku, jej przewodniczący w l. 2006-2010 i wiceprzewodniczący od 2014 roku, działacz S.L.D. wchodzącego w skład Lewicy, popierany przez nią, a także Koalicję Obywatelską, Koalicję Polską, Polskę 2050;
  • Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka od 2015 roku, popierana przez Prawo i Sprawiedliwość;
  • Marcin Warchoł, prawnik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w l. 2015-2019, sekretarz stanu w tymże resorcie i poseł na Sejm R.P. od 2019 roku, popierany przez Kukiz’15, Porozumienie, Solidarną Polskę oraz T. Ferenca.

Dziś w nocy Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie podała wyniki głosowania. Oto one:

  1. K. Fijołek ~ 56.25% (45 059 głosów)
  2. E. Leniart ~ 23.51% (18 831 głosów)
  3. M. Warchoł ~ 10.67% (8 546 głosów)
  4. G. Braun ~ 9.11% (7 296 głosów)

Głosy nieważne – 347 (~0.43%)

Frekwencja wyniosła około 54.03% (głosowało 80 112 osób na 148 263 uprawnionych).

Wybory już rozstrzygnięte

Ponieważ K. Fijołek zdobył ponad 50% głosów, nie będzie dogrywki w II turze za 2 tygodnie. Już pierwsze szacunkowe wyniki podane o godzinie 21, tuż po zamknięciu lokali wyborczych (exit poll) wskazywały na zwycięstwo wiceprzewodniczącego Rady Miasta już w I turze. Po ich podaniu w sztabie kandydata wybuchła euforia. Poczucie zwycięstwa było tym większe, że przedwyborcze sondaże, choć wskazywały na jego zwycięstwo, to zakładały II turę. Jego zwolenniczki i zwolennicy zaczęły/zaczęli krzyczeć „Konrad, Konrad!” oraz śpiewać „Sto lat”. Sam samorządowiec podziękował osobom, które zagłosowały na niego. „Dziękuję Rzeszowiankom i Rzeszowianom, dziękuję Wam wszystkim za wsparcie” – napisał na Twitterze.

Swojemu elektoratowi podziękowała również E. Leniart. „Zyskałam setki nowych przyjaciół, o których sprawy i los zawsze będę się upominać” – skomentowała na Facebooku swoje zmagania o prezydenturę Rzeszowa. Podziękowała również swoim kontrkandydatom i pogratulowała im wyniku.

Podobnie M. Warchoł podziękował dzisiaj w mediach społecznościowych tym osobom, które oddały na niego głos i pogratulował wyniku pozostałym ubiegającym się o urząd prezydenta miasta. Zapewnił także, że jako poseł nadal będzie wspierać Rzeszów. „Bez względu na legitymacje partyjne, zawsze to mieszkańcy są najważniejsi” – napisał.

Natomiast G. Braun tuż po zamknięciu lokali powiedział: „Pierwsze słowa: Bóg zapłać serdeczne wszystkim, którzy pracowali na tę kampanię; wszystkim, którzy się w nią zaangażowali […] i wreszcie ci, którzy swoje zaangażowanie przejawili oddając dzisiaj głos”. Natomiast dzisiaj jego sztab opublikował oświadczenie, w którym napisał m.in. „Dzięki państwa zaangażowaniu po raz kolejny przebiliśmy <<szklany sufit<<, którym partie głównego nurtu, tak nieudolnie zarządzające naszą Ojczyzną, próbują powstrzymać proces przejmowania odpowiedzialności za Polskę przez formacje prawdziwie patriotyczne, wolnościowe, narodowe i tradycjonalistyczne”.

(K.B.W. Rzeszów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.