Tokio 2020. Czteromedalowy dzień dla Polski, złoto dla Anity Włodarczyk!

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Unsplash.com

Tokio: 1 złoty medal, 1 srebrny i 2 brązowe – taki był bilans wtorkowych występów reprezentantek i reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich. W 1 dzień dorobek medalowy „Biało-Czerwonych” wzrósł… trzykrotnie.

Najpierw sukces odniosły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska. W zawodach rozgrywanych nad ranem czasu polskiego zdobyły srebrny medal w wyścigach na 500 metrów, osiągając czas 1:36.753. Konkurencję wygrały Nowozelandki z przewagą mniejszą niż sekunda (1:35.785). Trzecie miejsce zajęły Węgierki, tracąc do Polek niewiele ponad 0.1 sekund (ich wynik: 1:36.867).

Wczesnym popołudniem czasu polskiego odbył się m.in. finał rzutu młotem kobiet. I tutaj Polki zachwyciły. Zawody wygrała Anita Włodarczyk, osiągając wynik 78.48 metra. Jest to jej trzecie olimpijskie złoto – wcześniejsze zdobyła w 2012 roku w Londynie i w 2016 roku w Rio de Janeiro. Natomiast inna Polka, Malwina Kopron, rzuciła młotem na odległość 75.49 metra i zdobyła brązowy medal. W klasyfikacji końcowej między Polkami uplasowała się reprezentantka Chińskiej Republiki Ludowej Zheng Wang z wynikiem 77.03 metra.

Czwarty medal zdobył zapaśnik Tadeusz Michalik, wygrywając pojedynek o 3. miejsce z Węgrem Alexem Szoke w rozgrywkach w stylu klasycznym do 97 kilogramów. Dla Polaka jest to pierwszy olimpijski medal, ale, co ciekawe, dla jego rodziny nie. W 2016 roku jego siostra Monika również zdobyła brąz.

Dzięki zdobyciu 4 medali, dorobek medalowy Polski na igrzyskach w Tokio wzrósł do 6 (2 złote, 2 srebrne, 2 brązowe). Wcześniej srebrny medal wywalczyły wioślarki Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann w czwórce podwójnej. Z kolei oraz lekkoatletki i lekkoatleci Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk zdobyły/zdobyli złoto w biegu sztafety mieszanej 4×400 metrów.