Więcej czasu na rozliczenie się z PIT i CIT! Ułatwienia finansowe w związku z koronawirusem

Podziel się:

Konferencja w Kancelarii Premiera. Od lewej: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister finansów Tadeusz Kościński, prezes Z.U.S. Gertruda Uścińska; fot. Adam Guz/K.P.R.M.

W związku z epidemią koronawirusa, rząd zdecydował o przesunięciu terminu rozliczenia się z PIT oraz CIT. Państwo ma dopłacać do wynagrodzeń, wprowadzono uproszczony formularz wniosku do Z.U.S. o odroczenie terminu płatności, natomiast firmy nie zostaną pozbawione dostępu do kredytów.

Podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła o rządowym pakiecie antykryzysowym przyjętym w związku z pandemią koronawirusa. W jego ramach, rząd ma zapewnić firmom środki na utrzymanie miejsc pracy. Minister zapowiedziała, że pieniądze na ten cel są dostępne, a rząd podejmie wszelkie działania, aby gospodarka nie zatrzymała się.

Wydłużony termin na rozliczenia podatkowe

W kwestii rocznych deklaracji PIT, nie będzie żadnych sankcji, jeśli ktoś rozliczy się po terminie, czyli do końca maja” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. Oznacza to, że termin na rozliczenie się z podatku dochodowego od osób fizycznych jest dłuższy o miesiąc. Normalnie czas na to jest do końca kwietnia. Co więcej, zaliczki na PIT dla osób pracujących mają zostać przesunięte o 3 miesiące.

Wydłużono również termin na rozliczenie się z podatku dochodowego od osób prawnych. Czas na rozliczenie podatku CIT-8 dla podatniczek i podatników również będzie do końca maja. Z kolei organizacje pozarządowe będą mieć na to czas do końca lipca.

Państwo dopłaci do wynagrodzeń

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że państwo będzie dopłacać do wynagrodzeń. Firmy mogą swoim pracownicom i pracownikom obniżyć wynagrodzenie, jednak nie więcej niż o 20%, a także obniżyć etat, jednak nie bardziej, niż do 1/2 etatu. „Państwo dopłaci do tego wynagrodzenia pracownika ponad 2,5 tys. zł” – powiedziała szefowa resortu. Dodała: „Zależy nam na tym, aby polskie rodziny miały zatrudnienie” zapowiadając, że będą środki na dofinansowanie miejsc pracy.

Prostszy wniosek do Z.U.S., firmy nie zostaną pozbawione kredytów

Podczas konferencji głos zabrała także prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Poinformowała ona, że wprowadzono uproszczony formularz wniosku o przesunięcie terminu płatności składek ubezpieczeniowych. Ma on mieć jedną stronę. Przypomniała również, że już teraz istnieją instrumenty dla podmiotów płacących składki i będących w trudnej sytuacji.

Z kolei prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys obiecał, że polskie firmy nadal będą mieć dostęp do kredytów na działalność. Dodał, że instytucje rozwojowe (m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego) zaproponują firmom m.in. kredyty z gwarancjami oraz finansowanie leasingu.

(K.P.R.M., M.F.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.