31. Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych triumf ,,Zimnej Wojny,, Pawlikowskiego

Podziel się:

fot.org

 Ceremonia wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) odbyła się w w Teatro de la Maestranza w Sewilli. Polska orodukcja ,,Zimna Wojna,,  Pawła Pawlikowskiego zdobyła aż pięć nagród,  a ponadto najlepszy film roku ,najlepszy reżyser i scenarzysta. Montażystą roku został  Jarosław Kamiński, a miano najlepszej europejskiej aktorki roku  otrzymała Joanna Kulig.

Namiętna historia miłosna między mężczyzną a kobietą, która spotyka się w ruinach powojennej Polski. Z różnych środowisk i temperamentów, są one fatalnie niedopasowane, a jednak z powagą skazane na siebie nawzajem. Na tle Zimnej Wojny w latach 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu, para jest oddzielona polityką, wadami charakteru i niefortunnymi zwrotami losu – niemożliwą historią miłości w niemożliwych czasach.

Paweł Pawlikowski urodził się w Warszawie i opuścił Polskę w wieku czternastu lat, najpierw w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech, zanim ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii w 1977 roku. Studiował literaturę i filozofię w Londynie i Oksfordzie.

Zaczął robić filmy dokumentalne dla BBC pod koniec lat 80-tych. Jego filmy dokumentalne, w tym OD MOSKWA DO PIETUSHKIEGO, PODRÓŻ DOSTOJEWSKIEGO, SERIBYCZNE EPICS i WYPRAWA Z ZIRIRUSOWSKIEM, zdobyły wiele międzynarodowych nagród, w tym nagrodę Emmy i Prix Italia. W 1998 roku Pawlikowski przeniósł się do fikcji z niskobudżetowym filmem telewizyjnym TWOCKERS, po którym nastąpiły dwie pełnometrażowe fabuły, LAST RESORT i MY SUMMER OF LOVE, które napisał i wyreżyserował.

(pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.