6. dzień EURO 2020. Włosi wychodzą z grupy, Walijczycy blisko awansu, w grupie B nadal niepewnie

Stadion Olimpijski w Rzymie. To tutaj Włosi pokonali Szwajcarów, dzięki czemu już mogą świętować wyjście z grupy. Fot. Pixabay

Kolejny dzień rozgrywek na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn za nami. W każdym kolejnym meczu padało coraz więcej bramek. Federacja Rosyjska pokonała Finlandię 1:0, obydwie drużyny nadal mają szansę na wyjście z grupy. Walia wygrała z Turcją 2:0 i ma spore szanse na fazę pucharową, w przeciwieństwie do drużyny z Azji Mniejszej. Natomiast reprezentacja Włoch pokonała w Rzymie Szwajcarię 3:0 i już zapewniła sobie awans do dalszej fazy rozgrywek.

Jak przebiegały środowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie.

Rehabilitacja Rosjan po pierwszej przegranej

Sankt Petersburg: Rosyjska reprezentacja pokonała Finów 1:0, zdobywając pierwsze dla siebie punktu na tegorocznym Euro.

Już na początku meczu piłkę w siatce przeciwników umieścił Joel Pohjanpalo, jednak bramka nie została uznana – sędziowie VAR uznali, że Fin chwilę wcześniej znalazł się na spalonej pozycji. Decyzja była dość kontrowersyjna – nawet na powtórkach ciężko dopatrzyć się spalonego, jeśli offside faktycznie był, to była to kwestia centymetrów.

Mecz jednak był kontynuowany z bezbramkowym remisem. W dalszej części gry obydwie drużyny zagrażały bramce przeciwników, jednak to Rosjanie mogli ostatecznie się cieszyć – w 2. minucie doliczonego czasu do pierwszej połowy celne trafienie zaliczył Aleksiej Miranczuk.

Również w drugiej połowie obydwie ekipy miały swoje szanse, jednak ani Finom nie udało się odrobić straty, ani Rosjanom nie udało się zwiększyć prowadzenia. Ostatecznie „Sborna”, kilka dni po porażce w meczu przeciwko Belgii, zdobyła 3 punkty przed swoją publicznością i nadal liczy się w grze o fazę pucharową.

Porażka Turków na Kaukazie

Baku: Walia pokonała Turcję i jest blisko awansu do fazy pucharowej. Turcy, mimo że grali blisko swojego kraju i mieli większy doping z trybun, nie potrafili poradzić sobie z Wyspiarzami i ich szanse na wyjście z grupy są bardzo małe.

Pierwszy mecz drugiej kolejki w grupie A (i trzysetny w historii Euro) był bogatszy w akcje. Jednak, podobnie jak w meczu na Gazprom Arenie, na bramkę trzeba było czekać do końca pierwszej połowy. W 42. minucie prawdziwe dla Aarona Ramsey’a okazało się powiedzenie „do trzech razy sztuka”. Pomocnik, który wcześniej dwukrotnie oddał nieskuteczny strzał, tym razem trafił do siatki.

W drugiej połowie meczu Turcy zmobilizowali się, stworzyli sobie kilka okazji, jednak nie udało im się doprowadzić do remisu. Po kilkunastu minutach i kilku dobrych akcjach przed szansą stanęli Walijczycy, mając w przeciągu kilku minut aż 3 okazje do zdobycia gola. Jedną z tych okazji był rzut karny, którego nie wykorzystał Gareth Bale.

Pod koniec meczu w polu karnym Walijczyków doszło do przepychanki między zawodnikami obydwu drużyn. Artur Dias próbował rozdzielić piłkarzy, interweniować musiał też jeden z sędziów liniowych. Ostatecznie po 2 zawodników z każdej ekipy zobaczyło żółtą kartkę. Natomiast już w doliczonym czasie Walijczycy mieli 2 rzuty rożne tuż po sobie. Po drugim z nich G. Bale przebiegł z piłką wzdłuż linii końcowej i podał ją do Connora Robertsa, a ten ustalił wynik spotkania na 0:2.

Po zwycięstwie Walia jest bardzo blisko awansu do fazy pucharowej. Aby wyjść z grupy, wystarczy jej remis w meczu z Włochami 20.06. Ale jeśli równocześnie Szwajcaria nie pokona Turcji, Walijczycy i tak awansują do dalszej części mistrzostw, bez względu na to, jak poradzą sobie w ostatnim meczu fazy grupowej.

Zwycięstwo Włochów zapewniające awans

Rzym: Włosi rozbili Szwajcarię i zapewnili sobie awans do fazy grupowej.

Ostatni środowy mecz był pełen emocji. Na boisku bez wątpienia dominowali gospodarze, którzy nie zawiedli publiczności i niemal przez cały mecz prowadzili pressing na przeciwników. Już w 18. minucie po rzucie rożnym Giorgio Chiellini strzelił gola, jednak analiza VAR wykazała, że chwilę wcześniej zagrał ręką i bramka nie została uznana. Zawodnik i w dalszej części gry miał pecha – kilka minut później doznał kontuzji i zakończył grę.

Szybko jednak „Azzurra” objęła prowadzenie – w 26. minucie, po dośrodkowaniu Domenico Berardiego, piłkę do siatki Helwetów wpakował Manuel Locatelli. W 52. minucie strzelił drugiego gola – tym razem spoza pola karnego. Natomiast kilka minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego wynik ustalił Ciro Immobile.

Po 2 zwycięstwach Włosi mają 6 punktów i zapewniony awans do fazy grupowej.

Podsumowanie meczy z 16.06

Finlandia 0:1 Rosja (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Aleksiej Miranczuk, 47. minuta (doliczony czas 1. połowy)

Składy:

Finlandia: Lukas Hradecky – Paulus Arajuuri, Daniel O’Shaughnessy, Joona Toivio (od 85. minuty  Fredrik Jensen) – Glen Kamara, Robin Lod, Rasmus Schüller (od 67. minuty Joni Kauko), Jere Uronen, Jukka Raitala (od 75. minuty Pyry Soiri) – Teemu Pukki (od 75. minuty Lassi Lappalainen), Joel Pohjanpalo

Rosja: Matwiej Safonow – Mário Fernandes (od 26. minuty Wieczesław Karawaiew), Igor Diwiejew, Gieorgij Dżykija, Dalier Kuzjajew – Mahomet Ozdoiew (od 61. minuty Rifat Żemalietdinow), Dmitrij Barinow, Roman Zobnin – Aleksiej Miranczuk (od 85. minuty Maksim Muchin), Alieksandr Gołowin, Artiom Dzjuba (od 85. minuty Alieksandr Soboliew)

Sędziowie: główny: Danny Makkelie, liniowi: Hessel Steegstra i Jan de Vries (wszyscy trzej z Niderlandów), techniczny: István Kovács (Rumunia), VAR: Pol van Boekel (Niderlandy)

Turcja 0:2 Walia (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Aaron Ramsey, 42. minuta

0:2 – Connor Roberts, 95. minuta

Składy:

Turcja: Uğurcan Çakır –  Zeki Çelik, Çağlar Söyüncü, Umut Meraş (od 72. minuty Mert Müldür), Kaan Ayhan – Okay Yokuşlu (od 46. minuty Merih Demiral), Ozan Tufan (od 46. minuty Yusuf Yazıcı), Cengiz Ünder (od 83. minuty İrfan Can Kahveci), Kenan Karaman (od 75. minuty Halil Dervişoğlu), Hakan Çalhanoğlu – Burak Yılmaz

Walia: Danny Ward – Ben Davies, Joe Rodon, Connor Roberts, Chris Mepham – Joe Allen (od 73. minuty Ethan Ampadu), Aaron Ramsey (od 85. minuty Harry Wilson), Gareth Bale, Joe Morrell, Daniel James (od 94. minuty Neco Williams) – Kieffer Moore

Sędziowie: główny: Artur Dias, liniowi: Rui Tavares i Paulo Soares (wszyscy trzej z Portugalii), techniczny: Bartosz Frankowski (Polska), VAR: João Pinheiro (Portugalia)

Włochy 3:0 Szwajcaria (do przerwy 1:0)

Bramki:

1:0 – Manuel Locatelli, 26. minuta

2:0 – Manuel Locatelli, 52. minuta

3:0 – Ciro Immobile, 89. minuta

Składy:

Włochy: Gianluigi Donnarumma – Giovanni Di Lorenzo, Giorgio Chiellini (od 24. minuty Francesco Acerbi), Leonardo Spinazzola, Leonardo Bonucci – Manuel Locatelli (od 86. minuty Matteo Pessina), Jorginho, Nicolò Barella (od 87. minuty Bryan Cristante) – Lorenzo Insigne (od 69. minuty Federico Chiesa), Domenico Berardi (od 70. minuty Rafael Tolói), Ciro Immobile

Szwajcaria: Yann Sommer – Nico Elvedi, Manuel Akanji, Fabian Schär (od 58. minuty Steven Zuber) – Kevin Mbabu (od 58. minuty Silvan Widmer), Remo Freuler (od 84. minuty Djibril Sow), Granit Xhaka, Ricardo Rodríguez – Breel Embolo, Haris Seferović (od 46. minuty Mario Gavranović), Xherdan Shaqiri (od 76. minuty Ruben Vargas)

Sędziowie: główny: Siergiej Karasiew, liniowi: Igor Demieszko i Maksym Gawrilin (wszyscy trzej z Federacji Rosyjskiej), techniczny: Michael Oliver (Anglia), VAR: Bastian Dankert (Niemcy)

Tabela grupy A po 2 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)