Koniec eliminacji do Mundialu 2022. Znamy wszystkich uczestników turnieju!

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Walia, Australia oraz Kostaryka – te drużyny wywalczyły w czerwcu awans na mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn, które odbędą się w listopadzie i grudniu. Były to ostatnie ekipy, których brakowało do 32-drużynowego składu na turniej.

Najpierw awans wywalczyła Walia. W eliminacjach zajęła 2. miejsce w grupie E, natomiast w marcu pokonała w ścieżce A barażu Austrię 2:1. Jednak drugi mecz ścieżki, Szkocja-Ukraina, został przełożony ze względu na inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Został rozegrany na początku czerwca, w nim Szkoci ulegli 1:3. Ukraińcy jednak nie dali rady kolejnej reprezentacji brytyjskiej – w finale barażu to Walijczycy okazali się lepsi, zwyciężając 1:0. „Smoki” na mistrzostwach zagrają w grupie B.

Również na początku czerwca w strefie azjatyckiej odbył się mecz o baraż międzykontynentalny. Zagrały w nim drużyny, które w 3. rundzie zajęły 3. miejsca w swoich grupach – Zjednoczone Emiraty Arabskie z grupy 1. oraz Australia z grupy 2.. Mecz zakończył się wygraną Australijczyków 2:1. W barażu zagrali z Peru, które zajęło 5. miejsce w eliminacjach strefy Ameryki Południowej. Ani w meczu, ani w dogrywce nie padła ani jedna bramka. Zdecydowała faza rzutów karnych. Po regularnej serii był wynik 4:4. W pierwszej kolejce „dogrywki” Australijczyk zdobył bramkę, natomiast bramkarz „Kangurów” obronił strzał Peruwiańczyka, dzięki czemu to drużyna z antypodów zagra w Katarze. Wystąpi w grupie D.

Ostatni mecz zagrała Nowa Zelandia, która wygrała eliminacje w grupie oceanicznej. Rywalką była Kostaryka, która zajęła 4. miejsce w finałach eliminacji strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Baraż zakończył się zwycięstwem Amerykanów – na samym początku meczu zdobyli bramkę i obronili prowadzenie. Reprezentacja „Bogatego Wybrzeża” zagra w grupie E.

Uczestnicy Mistrzostw Świata 2022

Alfabetycznie:

Anglia, Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Chorwacja, Dania, Ekwador, Francja, Ghana, Hiszpania, Iran, Japonia, Kamerun, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kostaryka, Maroko, Meksyk, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Senegal, Serbia, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Tunezja, Urugwaj, Walia

Według stref:

  • Europa – 13: Anglia, Belgia, Chorwacja, Dania, Francja, Hiszpania, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Serbia, Szwajcaria, Walia
  • Afryka – 5: Ghana, Kamerun, Maroko, Senegal, Tunezja
  • Azja – 5: Arabia Saudyjska, Australia, Iran, Japonia, Korea Południowa
  • Ameryka Południowa – 4: Argentyna, Brazylia, Ekwador, Urugwaj
  • Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby – 4: Kanada, Kostaryka, Meksyk, Stany Zjednoczone Ameryki
  • gospodarz: Katar

Podział na grupy:

  • A: Katar, Ekwador, Senegal, Niderlandy
  • B: Anglia, Iran, S.Z.A., Walia
  • C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
  • D: Francja, Australia, Dania, Tunezja
  • E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia
  • F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
  • G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
  • H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Płd.
Format Mistrzostw Świata 2022

Format mistrzostw będzie taki sam, jak każdych od 1998 roku. 32 drużyny, podzielone na 8 grup (po 4 ekipy w każdej) rozegra po 1 meczu z każdą drużyną w swojej grupie. 2 najlepsze reprezentacje po fazie grupowej przejdą do fazy pucharowej. Najpierw, w 1/8 finału, zwycięzca grupy A zagra z wiceliderem grupy B, zwycięzca grupy B zagra z wiceliderem grupy A, i tak dalej. Zwycięzcy spotkań przechodzą do ćwierćfinału. Drużyny, które wygrają w nim, zagrają w półfinale. Przegrani 1/2 finału spotkają się w meczu o 3 miejsce, a zwycięzcy zagrają w finale.

Tegoroczny mundial wyjątkowo nie odbędzie się w czerwcu i lipcu, tylko w listopadzie i grudniu. Powodem jest klimat w Katarze – na początku lata temperatury potrafią sięgać 45 stopni. Turniej rozpocznie się 21 listopada. Do 2 grudnia będą trwać mecze fazy grupowej. Codziennie odbędą się po 4 spotkania. Polacy zagrają 22 listopada z Meksykiem, 26 listopada z Arabią Saudyjską oraz 30 listopada z Argentyną.

W dniach 3-6 grudnia odbędą się mecze 1/8 finału (po 2 spotkania każdego dnia). 9 i 10 grudnia będą mieć miejsce mecze 1/4 finału (również po 2 spotkania zostaną rozegrane każdego dnia). 13 i 14 grudnia odbędą się półfinały. Mecz o 3. miejsce jest zaplanowany na 17 grudnia. Dzień później rozegrany zostanie finał.

Tytułu mistrza świata będzie bronić reprezentacja Francji, która w 2018 roku wygrała mundial w Federacji Rosyjskiej.

Turniej przejdzie do historii nie tylko jako pierwszy, który nie będzie rozegrany w czerwcu ani w lipcu, ale również jako pierwszy rozegrany w kraju islamskim i w regionie Bliskiego Wschodu. Będzie to też drugi mundial w Azji (poprzedni odbył się w 2002 roku w Japonii oraz Korei Południowej). Również będą to ostatnie mistrzostwa w tym formacie – w kolejnych (zaplanowanych na 2026 rok w Kanadzie, Meksyku oraz S.Z.A.) ma wystąpić 48 drużyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.