Mundial 2022. Francja coraz bliżej obrony tytułu
Kylian Mbappé. Francuski napastnik wprawdzie nie strzelił Marokańczykom gola, ale asystował przy drugiej bramce. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/u_goppxlsc6c
Katar, Al-Chaur: Francja pokonała Maroko 2:0 w półfinale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. Na samym początku meczu wynik otworzył Theo Hernandez, natomiast w 2. połowie ustalił go Randal Kolo Muani. Francuzi w finale spotkają się z Argentyńczykami, natomiast Marokańczycy zagrają z Chorwatami mecz o 3. miejsce.
Jeszcze nie minęło 5 minut od początku spotkania, a na tablicy widniał wynik 1:0 – zamieszanie w polu karnym Marokańczyków wykorzystał Theo Hernandez. Po kilku minutach szansę na wyrównanie miał Azzedine Ounahi, ale Hugo Lloris obronił strzał. W dalszej części gry blisko podwyższenia prowadzenia dla Francuzów był Olivier Giroud, jednak trafił w słupek.
Tuż przed przerwą, po rzucie rożnym, Dżawad el-Jamik oddał strzał z przewrotki, ale i jego strzał trafił w słupek. Natomiast po przerwie akcję na bramkę Marokańczyków przeprowadził Kylian Mbappé, jednak Jassin Bounou przechwycił piłkę. W kolejnych minutach „Lwy Atlasu” naciskali na bramkę „Trójkolorowych”, próbując doprowadzić do remisu. W sześćdziesiątych minutach Francuzi znów przejęli inicjatywę. Akcje jednych i drugich były jednak bezskuteczne – na tablicy wyników wciąż widniał wynik 1:0.
Rezultat zmienił się w 79. minucie – K. Mbappé przeprowadził kolejną akcję na bramkę Maroka. Kiedy obrońcy rywali zgromadzili się wokół niego, podał piłkę do Randala Kolo Muaniego. Zawodnik, który chwilę wcześniej wszedł na boisko, powiększył prowadzenie Francji.
W doliczonym czasie Marokańczycy znów prowadzili pressing na bramkę rywali, ale bezskutecznie. Ostatecznie spotkanie wygrała Francja i po raz czwarty w historii zagra w finale. Poprzednio wystąpili w nim w l. 1998, 2006 oraz 2018, w l. 1998 oraz 2018 wygrali turniej.
Będzie rewanż za 2018 rok
Wczoraj Argentyna pokonała Chorwację 3:0. Oznacza to, że o 3. miejsce Marokańczycy zagrają z Chorwatami, natomiast w finale Francuzi spotkają się z Argentyńczykami. Francja i Argentyna już kilka razy spotykały się na Mundialach. Ostatnio w 2018 roku, w 1/8 finału – „Trójkolorowi” pokonali wówczas „Biało-Błękitnych” 4:3. Argentyńczycy bez wątpienia zechcą odegrać się za tamtą porażkę i sięgnąć po trofeum, które ostatnio zdobyli w 1986 roku. Jeśli jednak Francuzom uda się wygrać finał, staną się trzecią drużyną, której to się udało (poprzednio dokonały tego Włochy w 1938 roku oraz Brazylia w 1962).
Marokańczycy z kolei, mimo porażki, mogą być zadowoleni. Był to ich pierwszy przegrany mecz na tegorocznym mundialu (bez porażki do półfinału w Katarze dotarła jeszcze tylko Chorwacja). Poprzednio największym osiągnięciem „Lwów Atlasu” było dotarcie do 1/8 finału (rok 1986). Awansując do półfinału, stali się pierwszą drużyną afrykańską, która tego dokonała. Stali się również pierwszą reprezentacją arabską, która dotarła co najmniej do ćwierćfinału. Natomiast z krajów muzułmańskich tylko jedna ekipa dotarła do pierwszej czwórki – Turcja, która w 2002 roku zajęła 3. miejsce.
Mecz o 3 miejsce odbędzie się 17 XII w Ar-Rajjan, rozpocznie się o godzinie 16. 24 godziny później w Lusajl zacznie się finał Mistrzostw Świata.
Francja 1:0 Maroko (do przerwy 1:0)
- 1:0 – Theo Hernandez, 5. minuta
- 2:0 – Randal Kolo Muani, 79. minuta
Francja: 1 Hugo Lloris – 4 Raphaël Varane, 5 Jules Koundé, 22 Theo Hernandez, 24 Ibrahima Konaté – 7 Antoine Griezmann, 8 Aurélien Tchouaméni, 13 Youssouf Fofana – 9 Olivier Giroud (od 65. minuty 26 Marcus Thuram), 10 Kylian Mbappé, 11 Ousmane Dembélé (od 79. minuty 12 Randal Kolo Muani)
Maroko: 1 Jassin Bounou – 6 Romain Saïss (od 21. minuty 15 Selim Amallah, od 78. minuty 16 Abde Ezzalzouli), 18 Dżawad el-Jamik, 20 Aczraf Dari – 2 Aczraf Hakimi, 3 Nasser Mazraoui (w 2. połowie 25 Jahia Attiat-Allah), 4 Sofian Amrabat, 8 Azzedine Ounahi – 7 Hakim Zijecz, 17 Sofiane Boufal (od 66. minuty 14 Zakaria Aboukhlal), 19 Jussef en-Nesyri (od 66. minuty 9 Abderrazak Hamdallah)
Skład sędziowski: główny: César Arturo Ramos, liniowi: Alberto Morín i Miguel Hernández (wszyscy trzej z Meksyku), techniczny: Jesús Valenzuela (Wenezuela), główny od wideoweryfikacji: Drew Fischer (Kanada)