7. dzień EURO 2020. 2 kolejne ekipy wywalczyły awans z grupy! Minuta braw dla Chistiana Eriksena

Fragment koszulki reprezentacji narodowej Niderlandów. Holendrzy, a także Belgowie, zapewnili sobie wyjście z grupy. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Belgia oraz Niderlandy zapewniły sobie awans do 1/8 finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Holendrzy pokonali Austriaków 2:0, natomiast Belgowie wygrali z Danią 2:1. Również wynikiem 2:1 Ukraina pokonała Macedonię Północną, jednak o jej dalszych losach na turnieju zadecyduje 3. kolejka fazy grupowej. Podczas meczu Dania-Belgia mecz wstrzymano na minutę w hołdzie dla Christiana Eriksena wracającego do zdrowia po ataku serca, jakiego dostał podczas meczu z Finlandią.

Jak przebiegały czwartkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie. Podajemy również sytuację w grupach B oraz C po 2 kolejkach.

Ulga Ukraińców i porażka Macedończyków

Bukareszt: Ukraina pokonała Macedonię Północną 2:1. O wyjściu z grupy Ukraińców zadecyduje ostatni mecz, natomiast Macedończykom awans może dać tylko cud.

Na rumuńskim stadionie narodowym zdecydowanie dominowali Ukraińcy. W pierwszej połowie to oni przeprowadzili więcej strzałów na bramkę przeciwnika. Akcje przyniosły pożądany skutek. W 29. minucie bramkę zdobył Andrij Jarmołenko. Nawet nie wszyscy otrząsnęli się z emocji, kiedy w 34. minucie prowadzenie ukraińskiej ekipy powiększył Roman Jaremczuk.

Co ciekawe, również podczas niedzielnego meczu przeciwko reprezentacji Niderlandów najpierw bramkę dla „Niebiesko-Żółtych” zdobył A. Jarmołenko, a po kilku minutach R. Jaremczuk. W obydwu meczach, jak się okazało, były to jedyne gole dla Ukrainy. Jednak o ile w niedzielę wygrali Holendrzy (dzięki strzeleniu 3 bramek), to dzisiaj 3 punkty zdobyli Ukraińcy.

Stało się tak dlatego, że Macedończycy zdobyli tylko jedną bramkę. Jeszcze w pierwszej połowie piłkę w ukraińskiej siatce umieścił Goran Pandew, jednak chwilę wcześniej był na spalonej pozycji. W drugiej połowie meczu bałkańska drużyna ruszyła do ataku. W 57. minucie rzut karny wykonał Ezgjan Alioski. Wprawdzie Heorhij Buszczan obronił strzał, jednak Macedończyk wykonał skuteczną dobitkę.

Jak się okazało, był to ostatni gol w meczu. Pod jego koniec Ukraińcy jeszcze stanęli przed szansą powrotu do dwubramkowego prowadzenia, jednak Roman Malinowski nie wykorzystał rzutu karnego. Mimo to, „Niebiesko-Żółci” mogą się cieszyć – mimo przegranej w pierwszym meczu, nadal liczą się w grze o fazę pucharową. Natomiast szansa Macedończyków na awans zmalała niemal do zera.

Hołd dla Eriksena, kolejna przegrana Duńczyków we własnej stolicy, radość Belgów

Kopenhaga: Dania, mimo początkowego prowadzenia, przegrała z Belgią 1:2 i jej szanse na wyjście z grupy są znikome. Z awansu mogą cieszyć się Belgowie. Podczas meczu na stadionie oddano hołd Christianowi Eriksenowi, który podczas meczu z Finlandią dostał ataku serca.

Drugi dzisiejszy mecz był ważny dla Duńczyków – po sobotniej porażce w meczu przeciwko Finlandii dzisiaj grali o wszystko. I bardzo szybko doprowadzili zgromadzonych na trybunach do radości. Niecałe 2 minuty po pierwszym gwizdku piłkę w siatce umieścił Yussuf Poulsen. Przez całą pierwszą połowę gospodarze dominowali na boisku, jednak przewagi nie zwiększyli.

Druga połowa meczu już należała do Belgów. W 55. minucie Thorgan Hazard wyrównał wynik, a w 70. minucie prowadzenie Belgom strzałem z okolic linii pola karnego dał Kevin de Bruyne. Duńczycy jeszcze pod koniec meczu usiłowali odrobić straty, jednak bezskutecznie i spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.

Główną częścią meczu były jednak wydarzenia, jakie miały miejsce po upływie 10. minuty –  zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, gra została przerwana na minutę, aby oddać hołd duńskiemu piłkarzowi Christianowi Eriksenowi, który podczas wspomnianego meczu z Finlandią dostał ataku serca. Na całym stadionie, również wśród zawodników i sędziów, rozległy się oklaski i okrzyki na cześć futbolisty, który dochodzi do siebie w jednym z kopenhaskich szpitali.

Choć Kopenhaga jest jednym z miast-gospodarzy tegorocznych mistrzostw i to w swojej stolicy Duńczycy rozegrali obydwa dotychczasowe mecze, to nie mogą zaliczyć tegorocznego Euro do udanych. Po obydwu porażkach zostaje im tylko mecz o wszystko z Rosjanami. Natomiast Belgia dotychczas zdobyła 6 punktów i już może być pewna awansu z grupy.

Drugie zwycięstwo Niderlandów, „Pomarańczowi” wyjdą z grupy!

Amsterdam: Reprezentacja Niderlandów pokonała Austrię 2:0 i zapewniła sobie awans do fazy grupowej Mistrzostw Europy. O dalszym uczestnictwie Austrii zadecyduje trzecia kolejka.

Ostatni mecz został rozegrany w stolicy Niderlandów. Zarówno Holendrzy, jak i Austriacy wygrały swoje pierwsze spotkanie zdobywając po 3 bramki i zarówno jednym, jak i drugim zależało na kolejnym zwycięstwie – ono zapewniłoby awans do 1/8 finału.

W tym meczu lepiej szło gospodarzom. Już w 11. minucie wywalczyli rzut karny, który wykorzystał Memphis Depay. W dalszej części meczu „Pomarańczowi” nadal dominowali na boisku, stworzyli więcej okazji do zdobycia gola, jednak strzały okazały się niecelne lub obronione.

Drugą bramkę Holendrzy zdobyli już w 2. połowie, w 67. minucie. Doynell Malen, który kilka minut wcześniej wszedł na boisko, otrzymał piłkę i rozpoczął drybling w stronę bramki Austriaków. Zbliżając się do niej, podał piłkę do Denzela Dumfiesa, który umieścił ją w siatce. Daniel Bachmann oprotestował decyzję, jednak powtórka wykazała, że D. Malen nie był na spalonym otrzymując piłkę. Austriacki bramkarz ostatecznie zobaczył żółtą kartkę.

Austriacy również przeprowadzili kilka akcji na bramkę przeciwnika. Najbliżej zdobycia gola byli w 71. minuty, jednak piłka minimalnie minęła słupek. Ostatecznie nie trafili do siatki ani razu i Niderlandy wygrały dwubramkową przewagą.

Zwycięstwo w Amsterdamie dało „Pomarańczowym” awans do 1/8 finału – bez względu na wyniki w ostatniej kolejce fazy grupowej, mają zapewniony udział w fazie pucharowej. Austria również może wyjść z grupy, jednak o tym zadecydują już ostatnie mecze pierwszej fazy turnieju.

Podsumowanie meczy z 17.06

Ukraina 2:1 Macedonia Północna (do przerwy 2:0)

Bramki:

1:0 – Andrij Jarmołenko, 29. minuta

2:0 – Roman Jaremczuk, 34. minuta

2:1 – Ezgjan Alioski, 57. minuta

Składy:

Ukraina: Heorhij Buszczan – Ilia Zabarnyj, Witalij Mykołenko, Ołeksandr Karawajew, Mykoła Matwijenko – Taras Stepanenko, Andrij Jarmołenko (od 70. minuty Wiktor Cyhankow), Rusłan Malinowśkyj (od 92. minuty Eduard Sobol), Mykoła Szaparenko (od 78. minuty Serhij Sydorczuk), Ołeksandr Zinczenko – Roman Jaremczuk (od 70. minuty Artem Besedin).

Macedonia Północna: Stole Dimitriewski – Visar Musliu, Stefan Ristowski, Darko Wełkowski (od 85. minuty Iwan Triczkowski) – Arijen Ademi (od 85. minuty Kire Ristewski), Ezgjan Alioski, Boban Nikołow (w drugiej połowie Aleksandar Trajkowski), Stefan Spirowski (w drugiej połowie Darko Churlinow), Enis Bardhi (od 77. minuty Daniel Awramowski) – Goran Pandew, Elif Elmas.

Sędziowie: główny: Fernando Andres Rapallini, liniowi: Juan Pablo Belatti i Diego Yamil Bonfa (wszyscy trzej z Argentyny), techniczny: Slavko Vinčić (Słowenia), VAR: Alejandro Hernández (Hiszpania)

Dania 1:2 Belgia (do przerwy 1:0)

Bramki:

1:0 – Yussuf Poulsen, 2. minuta

1:1 – Thorgan Hazard, 55. minuta

1:2 – Kevin de Bruyne, 70. minuta

Składy:

Dania: Kasper Schmeichel – Jannik Vestergaard (od 84. minuty Andreas Skov Olsen), Simon Kjær, Joakim Mæhle, Andreas Christensen – Thomas Delaney (od 72. minuty Mathias Jensen), Daniel Wass, Pierre-Emile Højbjerg- Martin Braithwaite, Mikkel Damsgaard (od 72. minuty Andreas Cornelius), Yussuf Poulsen (od 61. minuty Christian Nørgaard)

Belgia: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Jason Denayer – Youri Tielemans, Thomas Meunier, Thorgan Hazard (od 94. minuty Thomas Vermaelen), Leander Dendoncker (od 59. minuty Axel Witsel) – Romelu Lukaku, Dries Mertens (w 2. połowie Kevin de Bruyne), Yannick Carrasco (od 59. minuty Eden Hazard)

Sędziowie: główny: Björn Kuipers, liniowi: Sander van Roekel i Erwin Zeinstra (wszyscy trzej z Niderlandów), techniczny: Andreas Ekberg (Szwecja), VAR: Pol van Boekel (Niderlandy)

Niderlandy 2:0 Austria (do przerwy 1:0)

Bramki:

1:0 – Memphis Depay (z rzutu karnego), 11. minuta

2:0 – Denzel Dumfies, 67. minuta

Składy:

Niderlandy: Maarten Stekelenburg – Matthijs De Ligt, Stefan De Vrij, Patrick Van Aanholt (od 65. minuty Owen Wijndal), Daley Blind (od 64. minuty Nathan Aké), Denzel Dumfries – Georginio Wijnaldum, Marten De Roon (od 74. minuty Ryan Gravenberch), Frenkie de Jong – Memphis Depay (od 82. minuty Luuk de Jong), Wout Weghorst (od 64. minuty Doynell Malen)

Austria: Daniel Bachmann – Andreas Ulmer, Aleksandar Dragović (od 84. minuty Ryan Gravenberch), Martin Hinteregger, Stefan Lainer – David Alaba, Christoph Baumgartner (od 70. minuty Valentino Lazaro), Xaver Schlager (od 84. minuty Karim Onisiwo), Konrad Laimer (od 61. minuty Florian Grillitsch) – Marcel Sabitzer, Michael Gregoritsch (od 62. minuty Sasa Kalajdzic)

Sędziowie: główny: Orel Grinfeeld, liniowi: Roy Hassan i Idan Yarkoni (wszyscy trzej z Izraela), techniczny: Davide Massa (Włochy), VAR: Paweł Gil (Polska)

Tabela grupy B po 2 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)

1. Belgia           6    5/1    2/0/0
  2. Rosja            3    1/3    1/0/1
  3. Finlandia     3    1/1    1/0/1
  4. Dania           0    1/3    0/0/2

(Mimo gorszego bilansu bramkowego, Federacja Rosyjska zajmuje wyższe miejsce niż Finlandia, gdyż to Rosjanie wygrali mecz między tymi dwiema drużynami)

Tabela grupy C po 2 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)

1. Niderlandy           6    5/2    2/0/0
  2. Ukraina                 3    4/4    1/0/1
  3. Austria                  3    3/3    1/0/1
  4. Macedonia Płn.   0    2/5    0/0/2

(Mimo takiego samego bilansu bramkowego, Ukraina zajmuje wyższe miejsce niż Austria, gdyż ma więcej zdobytych bramek)