8. dzień EURO 2020. 2 mecze zakończone remisem, Patrik Schick dotychczasowym królem strzelców

Stadion Wembley w Londynie. Choć Anglicy wczoraj grali na własnym stadionie narodowym, nie udało im się wygrać wewnątrzbrytyjskich derbów – w meczu przeciwko Szkocji nie było bramek. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com

Ósmy dzień Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn nie zdecydował, które drużyny z grupy D wyjdą z grupy. Obydwa mecze 2. kolejki w tej grupie zakończyły się remisem – 1:1 w spotkaniu Chorwacja-Czechy oraz bez bramek w meczu Anglia-Szkocja. Bardzo duże szanse mają Anglia oraz Czechy – na pewno awansuje któraś z tych ekip. Zadowolony może być Patrik Schick, który wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji strzelców. Powody do zadowolenia mają również Szwedzi – pokonali Słowaków 1:0. Jednak w grupie E czeka jeszcze 1 mecz drugiej kolejki – dziś wieczorem między Hiszpanią a Polską.

Jak przebiegały czwartkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie. Podajemy również sytuację w grupie D po 2 kolejkach.

Pierwsze zwycięstwo Szwecji, “Trzy Korony” z szansą na awans

Sankt Petersburg: Reprezentacja Szwecji pokonała Słowaków 1:0 i ma duże szanse na wyjście z grupy. Jednak dla Słowacji nie wszystko jest stracone – nadal ma szanse na awans.

Pierwsza połowa spotkania była dość spokojna, akcji podbramkowych nie było wiele. Dopiero w drugiej połowie doszło do kilku sytuacji mogących zakończyć się zdobyciem gola. Jednak wynik meczu zmienił się dopiero w 77. minucie, kiedy Szwecja wywalczyła rzut karny, a piłkę w siatce umieścił Emil Forsberg. Przez kolejne kilkanaście minut zawodnicy „Trzech Koron” skutecznie obronili wynik i wygrali mecz.

Szwecja, dzięki temu zwycięstwu oraz wcześniejszemu remisowi w meczu z Hiszpanią ma bardzo duże szanse na wyjście z grupy – jedynie kataklizm może temu zapobiec. Z kolei Słowacja, dzięki 3 punktom zdobytym w meczu z Polską, również liczy się w walce o awans. Kto z grupy E awansuje do 1/8 finału – zadecyduje dzisiejszy mecz Hiszpania-Polska oraz 3. kolejka fazy grupowej. Jej spotkania w owej grupie odbędą się 23 VI.

Po 1 golu w Glasgow, Patrik Schick najlepszym strzelcem do tej pory

Glasgow: Chorwacja zremisowała z Czechami 1:1. Nasi południowo-zachodni sąsiedzi utrzymali prowadzenie w grupie D, jednak jeszcze nie mogą być pewni awansu i o wszystkim zadecyduje 3. kolejka.

W tym meczu pierwsza bramka padła już w 1. połowie, w 37. minucie. Czeski piłkarz Patrik Schick został uderzony łokciem w polu karnym Chorwatów przez Dejana Lovrena. Po analizie VAR sędzia przyznał Chorwatowi żółtą kartkę (jedyną w tym meczu dla „Ognistych”), a Czechom rzut karny. „Jedenastkę” wykonał sam sfaulowany i zdobył bramkę.

Druga połowa zaczęła się świetnie dla wicemistrzów świata z 2018 roku – już w 47. minucie wyrównał Ivan Perišić. Choć Chorwaci w dalszej części meczu przeprowadzili jeszcze kilka dość groźnych akcji, to wynik spotkania już się nie zmienił.

Chorwacja ma obecnie zaledwie 1 punkt i ostatnia kolejka fazy grupowej zdecyduje, czy awansuje do 1/8 finału. Natomiast Czechy po 2 meczach mają już 4 punkty i do awansu wystarczy im remis w ostatnim meczu. Jednak 22 VI grają z Anglią na londyńskim Wembley i nawet zremisowanie nie będzie bułką z masłem. Powody do zadowolenia może mieć zdobywca gola dla „Czeskich Lwów” – P. Schick strzelił w tych mistrzostwach już 3 bramki, najwięcej ze wszystkich piłkarzy. Jeśli zdobędzie jeszcze dwie, wraz z Milanem Barošem (niewystępującym w kadrze narodowej od 2012 roku) będzie Czechem, który zdobył najwięcej goli na Euro.

Bez bramek na Wembley

Londyn: Bezbramkowym remisem zakończył się mecz Anglia-Szkocja na Wembley. Anglicy jednak mają duże szanse na awans do 1/8 finału, Szkoci mają je zdecydowanie mniejsze.

Wieczorny mecz na najsłynniejszym brytyjskim stadionie był najciekawszym piątkowym spotkaniem. Przez cały mecz zdecydowanie dominowali gospodarze. Jednak mimo kilku poprawnie przeprowadzonych akcji nie udało im się zdobyć gola – wszystkie strzały były niecelne lub blokowane przez Szkotów. Również Szkoci nacierali, jednak i oni nie umieścili piłki w siatce przeciwników. Ostatecznie, mimo dość ciekawej gry, w spotkaniu nie padł ani jeden gol.

Szkoci zdobyli swój pierwszy punkt, jednak nadal są na ostatnim miejscu w grupie D. Aby awansować do 1/8 finału, muszą 23 VI pokonać wicemistrzów świata, Chorwatów. Dla Anglii remis na własnym stadionie narodowym nie jest sukcesem, jednak dzięki niemu są o krok od wyjścia z grupy – wystarczy, że we wtorek zremisują z Czechami.

Podsumowanie meczy z 18.06

Szwecja 1:0 Słowacja (do przerwy 0:0)

Bramki: 1:0 – Emil Forsberg, 77. minuta (z rzutu karnego)

Składy:

Szwecja: Robin Olsen – Mikael Lustig, Victor Lindelöf, Ludwig Augustinsson (od 88. minuty Pierre Bengtsson), Marcus Danielson – Sebastian Larsson, Albin Ekdal (od 88. minuty Gustav Svensson), Emil Forsberg (od 93. minuty Emil Krafth), Kristoffer Olsson (od 64. minuty Viktor Claesson) – Marcus Berg (od 64. minuty Robin Quaison), Alexander Isak

Słowacja: Martin Dúbravka – Peter Pekarík (od 65. minuty Lukáš Haraslín), Ľubomír Šatka, Milan Škriniar, Tomáš Hubočan (od 84. minuty Dávid Hancko) – Patrik Hrošovský (od 84. minuty Michal Ďuriš), Marek Hamšík (od 77. minuty László Bénes), Juraj Kucka, Róbert Mak (od 77. minuty Vladimír Weiss), Martin Koscelník – Ondrej Duda

Sędziowie: główny: Daniel Siebert, liniowi: Jan Seidel i Rafael Foltyn (wszyscy trzej z Niemiec), techniczny: Georgi Kabakow (Bułgaria), VAR: Marco Fritz (Niemcy)

Chorwacja 1:1 Czechy (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Partik Schick, 37. minuta (z rzutu karnego)

1:1 – Ivan Perišić, 47. minuta

Składy:

Chorwacja: Dominik Livaković – Šime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Joško Gvardiol – Ivan Perišić, Josip Brekalo (w 2. połowie Luka Ivanušec), Mateo Kovačić (od 87. minuty Marcelo Brozović), Andrej Kramarić (od 62. minuty Nikola Vlašić), Luka Modrić – Rebić (w 2. połowie Bruno Petković)

Czechy: Tomáš Vaclík – Ondřej Čelůstka, Vladimír Coufal, Tomáš Kalas, Jan Bořil – Vladimír Darida (od 87. minuty Antonín Barák), Tomáš Holeš (od 63. minuty Alex Král), Lukáš Masopust (od 63. minuty Adam Hložek), Jakub Jankto (od 74. minuty Petr Ševčík), Tomáš Souček – Patrik Schick (od 74. minuty Michael Krmenčík)

Sędziowie: główny: Carlos del Cerro Grande, liniowi: Juan Carlos Yuste i Roberto Alonso Fernandez (wszyscy trzej z Hiszpanii), techniczny: Sandro Schärer (Szwajcaria), VAR: Juan Martínez Munuera (Hiszpania)

Anglia 0:0 Szkocja

Składy:

Anglia: Jordan Pickford – Luke Shaw, John Stones, Tyrone Mings, Reece James – Declan Rice, Raheem Sterling, Kalvin Phillips, Mason Mount, Philip Foden (od 63. minuty Jack Grealish) – Harry Kane (od 74. minuty Marcus Rashford)

Szkocja: David Marshall – Scott McTominay, Grant Hanley, Kieran Tierney – Stephen O’Donnell, Andrew Robertson, John McGregor, Callum McGinn, Billy Gilmour (od 76. minuty Stuart Armstrong) – Lyndon Dykes, Ché Adams (od 86. minuty Kevin Nisbet)

Sędziowie: główny: Antonio Mateu Lahoz, liniowi: Pau Cebrián Devís i Roberto del Palomar (wszyscy trzej z Hiszpanii), techniczny: Cüneyt Çakır, VAR: Alejandro Hernández (Hiszpania)

Tabela grupy D po 2 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)