„Broad Peak”. Powstaje film o himalaiście Macieju Berbece (ZDJĘCIA )

Podziel się:

fot._Leszek Dawid

Broad Peak”, film w reżyserii Leszka Dawida, autora głośnego „Jesteś Bogiem”, to oparta na prawdziwych wydarzeniach, dramatyczna historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata.  To z jego perspektywy poznajemy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. Opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków.

Kto z nas nie zastanawiał się, po co oni to robią? W imię czego podejmują takie ryzyko? Czy to zwyczajny egoizm czy może próba przezwyciężenia ludzkich ograniczeń? Dlaczego idą w tak niebezpieczne góry wbrew wszystkiemu, zostawiając na dole najbliższych – ukochane żony, dzieci? Twórcy filmu „Broad Peak” również zadają sobie te pytania, zbliżając widza do tajemnicy fascynujących wyczynów polskich himalaistów. Do tej pory nie uczyniła tego żadna inna rodzima produkcja. Zainicjowany i produkowany przez East Studio, „Broad Peak” jest pierwszym w Polsce filmem fabularnym o tej tematyce. Aby wiernie oddać realia wyprawy i przybliżyć widzom potęgę najwyższych gór świata ekipa filmowców poleciała do Karakorum. To właśnie w bazie pod K2 i na ścianie Broad Peak, na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m. powstawała część zdjęć.

Film wyreżyseruje Leszek Dawid – twórca wielokrotnie nagradzanego hitu „Jesteś Bogiem” oraz popularnych seriali „Pakt” i „Nielegalni”. W roli głównej zobaczymy Ireneusza Czopa, znanego  m.in. z filmów „Konwój” i „Pokłosie”. Żonę Macieja Berbeki, Ewę zagra dwukrotna laureatka Telekamery i nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł – Maja Ostaszewska („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Body/Ciało”), zaś w postać Krzysztofa Wielickiego, szefa wyprawy na Broad Peak, wcieli się zdobywca Złotych Lwów za rolę w filmie „Amok” – Łukasz Simlat. Adama Bieleckiego zagra dwukrotny laureat Złotych Lwów za filmy „Cicha noc” i „Obietnica” – Dawid Ogrodnik, Tomka Kowalskiego – Maciej Raniszewski, a Artura Małka – Maciej Kulig.

5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyruszyli na położony w Karakorum Broad Peak, aby zdobyć upragniony szczyt. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak bardzo wysoką cenę… 

Projekt powstaje przy wsparciu Polskiego Związku Alpinizmu, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki oraz Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Nad jego warstwą merytoryczną czuwa grono specjalistów w tej tematyce: jeden z bohaterów filmu, czynny himalaista Krzysztof Wielicki oraz uczestnik wyprawy poszukiwawczej na Broad Peak, himalaista i ratownik GOPR – Jacek Jawień.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Łukasz Gutt („Serce miłości”, „Panie Dulskie”), a za montaż Maciej Pawliński („Żyć nie umierać”, „Essential Killing”). Charakteryzacja to dzieło Katarzyny Wilk („Dziewczyny ze Lwowa”, i Ewy Drobiec („Kamerdyner”, „Kler”, „Wołyń”), scenografia – Janusza Mazurczaka („Kobieta sukcesu”, „Legendy polskie”) i Katarzyny Jędrzejczyk („Zjednoczone stany miłości”, „Fuga”), kostiumy – Agaty Culak („Zgoda”, „Jestem mordercą”). Monika Krzanowska („Ziarno prawdy”, „Skrzydlate świnie”) jest odpowiedzialna za dźwięk, zaś kierownikiem produkcji jest Małgorzata Wala („Baby Bump”, „Wilkołak”). Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Na świecie jest czternaście szczytów sięgających powyżej ośmiu tysięcy metrów. Dziesięć z trzynastu zostało zdobytych zimą przez Polaków: trzy zdobył Maciej Berbeka, trzy Krzysztof Wielicki, a dwa Adam Bielecki – bohaterowie filmu „Broad Peak”. Czternasty z nich, czyli słynne K2 wciąż czeka na zdobycie.

fot.Leszek Dawid 

(org.)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *