Cyber Wianki 2020: Po raz pierwszy w historii impreza odbędzie się w internecie

Podziel się:

fot.pras

Koncerty krakowskich artystów, panele dyskusyjne i nieodzowny konkurs na najpiękniejszy wianek – tak prezentuje się program Wianków – Święta Muzyki, które po raz pierwszy w historii odbędą się w przestrzeni cyfrowej.

Inauguracja już 12 czerwca, koncertowy finał – z utworami Andrzeja Zauchy w wykonaniu m.in. Kuby Badacha, Andrzeja Sikorowskiego, Barbary Wrońskiej i Limboskiego – zaplanowano na 21 czerwca, a ogłoszenie wyników tradycyjnego konkursu – 26 czerwca. Cały program Cyber Wianków – Święta Muzyki będzie dostępny za darmo w internecie.

„Chciałbyś się zabawić, kiedy cieszy cię świat. Człowiek sam nie wie, jak spędzić wolny czas” – śpiewał Andrzej Zaucha wraz z zespołem Dżamble w 1969 roku. Pytanie jest nieustająco aktualne, zwłaszcza w 2020 roku. Z pomocą spieszą tegoroczne Cyber Wianki, które podsuwają pomysł, jak spędzić kilka czerwcowych dni w wolnej od pandemii cyberprzestrzeni. W tym roku Święto Muzyki to przede wszystkim celebracja lokalności i miejscowych artystów. Również tych, których chcemy starszym pokoleniom przypomnieć, a młodszym odbiorcom – przedstawić. Taką postacią jest niewątpliwie Andrzej Zaucha, pochodzący z Krakowa wokalista, instrumentalista i jednocześnie nieodżałowana postać polskiej piosenki. To właśnie jego utwory wybrzmią w aranżacjach Big Bandu Małopolskiego podczas koncertu Zaucha jest dobry na wszystko. 21 czerwca w ICE Kraków zaśpiewają wokaliści i wokalistki związani z Krakowem i nie tylko. Wśród nich znajdą się: Kuba Badach, Andrzej Sikorowski, Limboski, Barbara Wrońska, Marcin Jajkiewicz i Natalia Kwiatkowska.

Koncertowy weekend 20 i 21 czerwca uzupełni specjalne pasmo Cyber Wianków – Święta Muzyki: Krakowskie Garaże w cyklu Uliczne Granie, które powstało we współpracy z Krakowską Sceną Muzyczną (organizatorem festiwalu Tak Brzmi Miasto). Wybrane zespoły będą miały możliwość zagrać w przestrzeni studia Krakowskiej Sceny Muzycznej, a efekty tej współpracy będzie można podziwiać nie tylko na CyberWiankach, ale także na festiwalach zrzeszonych w ramach HEMI (The Hub for the Exchange of Music Innovation). Tym samym artyści otrzymają możliwość zaprezentowania swojej twórczości międzynarodowej publiczności takich showcase’ów i festiwali, jak Nouvelle Prague, Athen Music Week czy Exit Festival. 20 czerwca wystąpią: Fraktale, Neal Cassady, Mat Czechowicz oraz Killers in Red.

Natomiast 21 czerwca w cyklu Uliczne Granie odbędzie się pasmo Krakowskie Dachowanie. Dzięki streamingowi koncertów, twórczość lokalnych artystów wybrzmiewająca w krakowskich knajpach, parkach, na skwerach oraz w nieoczywistych spotach wypełni także nasze mieszkania. W ramach Krakowskiego Dachowania wystąpią: Kapela Hanki Wójciak, Runforrest, Edyta Górecka i inni!

Żeby tradycji stało się zadość, na Cyber Wiankach nie może również zabraknąć tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wianek, który zamknie tegoroczną edycję Święta Muzyki. Zanim jednak uczestnicy staną w szranki, będą mogli wziąć udział w warsztatach z plecenia wianków w formie webinarium zorganizowanego we współpracy z Iwoną Sulik.

Tegoroczna edycja imprezy to również szereg paneli, w których udział wezmą polscy i zagraniczni specjaliści z branży muzycznej. Już 12 czerwca Cyber Wianki zainauguruje międzynarodowa konferencja prezentująca projekt HEMI. Wśród panelistów znajdą się: Georges Perot (koordynator projektu), Peter Baros (Sigic), Michał Wójcik (Tak Brzmi Miasto) i Virgo Sillamaa (Music Estonia), a dyskusję będzie moderowała Maja Łapuszyńska (Krakowskie Biuro Festiwalowe). Pozostałe panele odbędą się kolejno: 15, 17, 19, 20 oraz 21 czerwca.

Całe Cyber Wianki będzie można śledzić za darmo na https://www.facebook.com/Wianki. Program dostępny jest na stronie wianki.krakow.pl.

Na wydarzenie zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.