Długi weekend czerwcowy z mniejszą ilością obostrzeń

Podziel się:

fot.Pixabay 

Z każdym tygodniem rząd znosi kolejne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa – informuje portal Prawo.pl. Działają już restauracje, część placówek oświatowych, przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego mogą już też być otwierane baseny i siłownie.

Prawo.pl podaje, że w długi weekend czerwcowy możliwe są wyjazdy oraz spotkania towarzyskie, np. przy grillu – oczywiście przy zachowaniu określonych wymogów sanitarnych. Liczba gości nie może przekroczyć 150.

W restauracji na jedną osobę muszą przypadać 4 metry kwadratowe, przy jednym stoliku może siedzieć tylko rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. Pozostałe osoby mogą zajmować jeden stolik, ale pod warunkiem zachowania odległości 1,5 metra.

Jak pisze Prawo.pl wciąż obowiązuje zakaz lotów międzynarodowych – ma on zostać zniesiony od 16 czerwca. Osoby, które przebywają za granicą i zamierzają teraz przyjechać do Polski, będą musiały odbyć kwarantannę.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić:

– w autobusie, tramwaju i pociągu,

– w samochodzie osobowym w towarzystwie kogoś, z kim nie mieszkasz na co dzień,

– w sklepie, banku, na targu i na poczcie,

– w kinie i teatrze,

– u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

– w kościele, w szkole, na uczelni

– w budynkach użyteczności publicznej.

Niezasłanianie twarzy dozwolone jest tylko w przestrzeni otwartej, gdy możliwe jest zachowanie dwumetrowego dystansu od innych osób.

Maseczki nie trzeba też nosić we własnym samochodzie, gdy podróżujemy samotnie albo z osobami, z którymi mieszkamy. Wciąż obowiązują też limity miejsc w transporcie publicznym – do pojazdu może wejść tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące) oraz 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Według Prawo.pl podstawą do wymierzenia wysokich kar za złamanie rozporządzenia (wynoszących od 5000 zł do 30 000 złotych) jest art. 48a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.