ECK: Uwaga na pułapki nielegalnych serwisów streamingowych

Podziel się:

fot.Pixabay 

Obecnie większość globalnej przepustowości internetowej jest używane do transferu streamingowego. Obok tych legalnych platform na rynku funkcjonują również fałszywe, które wyłudzają dane, naciągają klientów i nie respektują prawa autorskiego. Przed ryzykiem związanym z korzystaniem z nich przestrzega Europejskie Centrum Konsumenckie.

 Usługa wideo na żądanie (z ang. VOD – video on demand) pozwala oglądać wszystko, co chcesz i kiedy chcesz, a w przy pomocy podłączonego urządzenia mobilnego również gdziekolwiek chcesz. Jest dostępna za pomocą telewizora typu Smart TV, dowolnego komputera, smartfona, tabletu, a nawet konsoli do gier.

W Europie każdego roku przybywa 42% nowych rejestracji na platformach streamingowych.  Co więcej, ponad 66% użytkowników Netflixa udostępnia swoje hasła, a więc z jednego konta korzystają średnio 2,5 osoby. Pandemia koronawirusa potwierdziła tylko nasze przyzwyczajenia. Wiosną 2020 r., podczas kryzysu wywołanego koronawirusem, korzystanie z tego typu usług gwałtownie wzrosło. Wówczas Komisja Europejska przekonała wiodących dostawców, by obniżyli jakość obrazu wideo w celu zapewnienia lepszej prędkości transmisji internetowej podczas korzystania z innych usług, tj. spotkania internetowe podczas pracy zdalnej.

Pułapki nielegalnych serwisów streamingowych:

 

 • Typową sztuczką oszustów jest prezentowanie niewzbudzającej podejrzeń strony głównej, zawierającej zdjęcia lub zwiastuny filmów dostępnych w krótkim bezpłatnym okresie próbnym. Po rejestracji użytkownik odkrywa, że nie ma dostępu do obiecanej zawartości. Kilka dni później konsument otrzymuję fakturę za roczną subskypcję, w którą automatycznie został zmieniony okres próbny
 • Większość nielegalnych platform streamingowych oprócz sprzedaży fałszywych subskrypcji czerpią zyski ze sprzedaży danych osobowych wprowadzonych przez użytkowników podczas rejestracji. Niekiedy rozsyłają nawet, za pośrednictwem
  e-maila lub SMS, wiadomości prywatne z informacją o tym, że ze względów bezpieczeństwa wymagana jest większa ilość danych osobowych.
 • Innym źródłem dochodu dla oszustów są reklamy. Na ekranie mogą pojawiać się natrętnie wyskakujące okna. Zaprogramowano je w taki sposób, aby trudno się było ich pozbyć, a kliknięcie w nie generowało dochód na rzecz operatora.

 Sprawdź przed rejestracją:

 

 • opinie innych użytkowników
 • czy portal kusi obejrzeniem filmu wciąż wyświetlanego w kinach – jest duża szansa, że znalazł się na nim nielegalnie
 • czy cena za subskrypcję, w porównaniu z legalną konkurencją, nie jest podejrzanie atrakcyjna
 • reklamy znajdujące się na stronie – te dotyczące zakładów bukmacherskich,
  czy pornografii mogą świadczyć o nielegalności serwisu
 • czy na stronie widnieją regulamin, dane kontaktowe oraz czy numer telefonu do działu obsługi online odpowiada
 • czy użytkownikom wolno wgrywać pliki? Taka możliwość często wiąże się
  z nielegalnością platformy
 • czy witryna korzysta z bezpiecznego protokołu https a nie http – w polu wyszukiwania tuż przed adresem internetowym strony
 • czy w jasny i łatwo dostępny sposób informuje o kosztach

 

 • czy strona pozwala na płatność kartą kredytową i debetową – wówczas w razie problemów możesz zwrócić się do swojego banku o rozpoczęcie procedury „chargeback,,

 

 Zarejestrowałeś się na nielegalnej stronie, jak postępować?

 

 • Fałszywe faktury zawierają często agresywne nakazy, np. ze strony samozwańczego prawnika lub firmy windykacyjnej. Nie daj się zastraszyć!

 

 • Przekaż informacje policji. Możesz też ostrzec innych użytkowników w internecie np. na portalach społecznościowych.

 

 • Jeśli nie masz pewności, czy informacje podane w witrynie są prawdziwe
  lub czy platforma, na której dokonałeś rejestracji, nie jest fałszywa, skonsultuj się
  z Europejskim Centrum Konsumenckim.

(eck)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *