Eliminacje EURO 2024. Zwycięstwo Polaków nad Albańczykami, bezbramkowy remis w Kiszyniowie

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Darek Golik/P.G.E. Narodowy

Trwa 2. kolejka eliminacji do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Dziś odbyły się mecze m.in. w grupie E. W Warszawie Polska pokonała Albanię 1:0, natomiast w Kiszyniowie Mołdawia zremisowała z Czechami 0:0.

Jak przebiegły mecze w grupie E? Opisujemy obydwa. Na dole artykułu podajemy ich podsumowania – zdobywcy bramek, składy oraz sędziowie.

Wyniki meczy 2. kolejki z pozostałych grup planujemy podać w osobnym artykule.

Rehabilitacja Polaków po porażce w pierwszym meczu

Warszawa: Polska wygrała z Albanią 1:0 w meczu na PGE Narodowym. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Karol Świderski w 41. minucie. Mimo prób, przeprowadzanych zwłaszcza w 2. połowie, Albańczycy nie zdołali doprowadzić nawet do remisu.

Pierwszą groźną akcję Polacy przeprowadzili w 14. minucie. Nicola Zalewski oddał strzał zza pola karnego, ale Thomas Strakosha obronił go. Natomiast w 20. minucie, po wrzutce Albańczyków z rzutu wolnego, Bartosz Salamon wybił piłkę na rzut rożny. Chwilę później Wojciech Szczęsny obronił strzał Sokola Çikalleshiego z ponad 20 metrów.

Pod koniec 1. połowy Piotr Zieliński wykonał rzut wolny w pole karne Albańczyków. Po chwili Karol Świderski trafił piłką w słupek, a następnie wykonał skuteczną dobitkę, czym otworzył wynik spotkania. Natomiast pod koniec 1. połowy Elseid Hysaj zobaczył żółtą kartkę za faul na N. Zalewskim.

Po zmianie stron, w 51. minucie, Przemysław Frankowski miał szansę na podwyższenie wyniku, jednak trafił prosto w ręce T. Strakoshy. W kolejnych minutach Bałkańczycy zaczęli prowadzić akcje na bramkę „Biało-Czerwonych”, jednak nie zdołali zmienić wyniku. Natomiast w 63. minucie Robert Lewandowski poważnie zagroził bramce rywali, ale ci zdołali wybić piłkę za linię końcową. Również w kolejnych minutach Polacy prowadzili pressing na bramkę rywali.

W 66. minucie Karol Linetty otrzymał żółtą kartkę za faul na Jasirze Asanim. Niecałe 10 minut Slavko Vinčić pokazał żółty kartonik B. Salamonowi, który zbyt ostro sfaulował Myrto Uzuniego. Sam poszkodowany wykonał rzut wolny, jednak piłka poleciała za linię końcową. W 84. minucie R. Lewandowski oddał strzał zza pola karnego, ale piłka poleciała nad bramką. Po chwili podobny strzał oddał Jakub Kamiński. Natomiast w 88. minucie M. Uzuni był blisko wyrównania, jednak i jego strzał był niecelny.

Pod koniec meczu żółtą kartkę otrzymał Qazim Laci. Natomiast w doliczonym czasie Albańczycy mieli 2 rzuty wolne w rejonie pola karnego rywali. Nie zdołali jednak doprowadzić do remisu – mecz zakończył się wynikiem, jaki widniał na tablicy od 41. minuty.

Zwycięstwo „Biało-Czerwonych” oznacza, że zdobywają oni pierwsze 3 punkty w eliminacjach, rehabilitując się po przegranym meczu 1. kolejki. W ubiegły piątek w Pradze Polacy ulegli Czechom 1:3.

Bez goli w Kiszyniowie

Mołdawia, Kiszyniów: Mołdawia bezbramkowo zremisowała z Czechami w meczu 2. kolejki eliminacji, dzięki czemu zdobyła pierwszy punkt. Czesi, mimo niezbyt korzystnego wyniku, nadal zajmują 1. miejsce w grupie.

Choć goście byli faworytami spotkania i dominowali na boisku, to akcje na bramkę rywali zaczęli przeprowadzać dopiero po upływie 20 minut meczu. Jednak i Mołdawianie szybko przystępowali do kontrataków. W 27. minucie Czesi zdobyli bramkę, ale nie została uznana – Jan Kuchta znajdował się na pozycji spalonej. W doliczonym czasie do 1. połowy „Czeskie Lwy” były blisko zdobycia ważnego gola, ale Tomáš Souček trafił w słupek.

Niedługo po przerwie Vladimír Coufal zobaczył żółtą kartkę za faul. Po 50. minucie Czesi znów zaczęli prowadzić pressing na bramkę rywali, ale bezskutecznie. W kolejnych minutach również Mołdawianie próbowali otworzyć wynik, jednak na tablicy nadal widniał bezbramkowy remis. Pod koniec meczu żółtą kartkę otrzymali Petr Ševčík oraz Mihail Caimacov.

Samo spotkanie ostatecznie zakończyło się bez goli. Dla Mołdawii jest to sukces – nie ulegli jednej z silniejszych ekip Europy, która regularnie występuje na mistrzostwach Starego Kontynentu. Czesi, mimo zdobycia zaledwie 1 punktu, nadal mogą być zadowoleni – wciąż prowadzą w grupie E.

Prawie 3 miesiące przerwy

Jutro odbędą się ostatnie mecze 2. kolejki, a następnie będziemy mieć prawie 3 miesiące przerwy w eliminacjach do EURO. 3. kolejka odbędzie się w dniach 16-17.06. Drugiego dnia kolejki Wyspy Owcze podejmą u siebie Czechów, natomiast Albania zagra z Mołdawią. Polska będzie pauzować – na boisko „Biało-Czerwoni” wyjdą w 4. kolejce, 20.06, kiedy zagrają na wyjeździe z Mołdawią. Tego samego dnia Farerczycy spotkają się z Albanią.

Polska 1:0 Albania (do przerwy 1:0)
  • 1:0 – Karol Świderski, 41. minuta

Polska: 1 Wojciech Szczęsny – 5 Jan Bednarek, 14 Jakub Kiwior, 15 Bartosz Salamon, 19 Przemysław Frankowski – 8 Karol Linetty (od 78. minuty 4 Damian Szymański), 13 Jakub Kamiński, 20 Piotr Zieliński, 21 Nicola Zalewski (od 68. minuty 18 Michał Skóraś) – 9 Robert Lewandowski, 11 Karol Świderski (od 88. minuty 10 Sebastian Szymański)

Albania: 23 Thomas Strakosha – 2 Iván Balliu, 4 Elseia Hysaj, 13 Enea Mihaj, 15 Marash Kumbulla – 8 Klaus Gjasula (od 88. minuty 14 Qazim Laci), 9 Jasir Asani (od 70. minuty 19 Anis Mehmeti), 20 Ylbar Ramadani, 21 Kristjan Asllani (od 76. minuty 10 Nedim Bajrani) – 7 Myrto Uzuni, 16 Sokol Çikalleshi (od 76. minuty 11 Taulant Seferi)

Sędziowie: główny: Slavko Vinčić, liniowi: Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič, techniczny: Rade Obrenovič, główny od wideoweryfikacji: Nejc Kajtazovic (wszyscy ze Słowenii)

Mołdawia 0:0 Czechy

Mołdawia: 23 Dorian Railean – 4 Victor Mudrac, 5 Veaceslav Posmac, 7 Serafim Cojocari, 14 Artur Craciun, 21 Ioan-Călin Revenco (od 83. minuty 20 Sergiu Platica) – 8 Nichita Moțpan (od 59. minuty 19 Virgiliu Postolachi), 11 Mihail Caimacov, 22 Vadim Raţă – 9 Ion Nicolaescu (od 83. minuty 16 Victor Stînă), 10 Vitalie Damașcan (od 14. minuty 13 Maxim Kojocaru)

Czechy: 23 Jiří Pavlenka – 2 Václav Jemelka, 3 Tomáš Holeš, 4 Jakub Brabec – 5 Vladimír Coufal, 7 Antonín Barák (od 73. minuty 20 Petr Ševčík), 15 David Jurásek, 22 Tomáš Souček – 9 Adam Hložek (od 83. minuty 12 Ondřej Lingr), 11 Jan Kuchta (od 73. minuty 10  Mojmír Chytil), 19 Tomáš Čvančara

Sędziowie: główny: Daniel Schlager, liniowi: Christian Dietz i Robert Kempter, techniczny: Tobias Reichel, główny od wideoweryfikacji: Sascha Stegemann (wszyscy z Niemiec)

Tabela grupy E po 2. kolejce (mecze – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – zwycięstwa/remisy/przegrane)