Eliminacje EURO 2024. Polacy nie zachwycili Lewandowski ratuje honor !

Robert Lewandowski, zdobywca 2 goli w czwartkowym meczu.for. Natalia Błaszczyk, PGE Narodowy

Rozpoczęła się 5. kolejka eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. Po 2 gole padły w meczach „polskiej” grupy E. Polska wygrała z Wyspami Owczymi 2:2, a Czechy zremisowały z Albanią 1:1.

Zwycięstwo Polski w ostatnich 20 minutach

Warszawa: Polska wygrała z Wyspami Owczymi 2:0 w meczu 5. kolejki eliminacji do EURO. Mimo dominacji na P.G.E. Narodowym, przez 70 minut na tablicy widniał bezbramkowy remis. Dopiero w ostatnich 20 minutach „Biało-Czerwoni” zdobyli 2 gole, dzięki czemu wygrali spotkanie.

Przez pierwsze kilkanaście minut Polacy prowadzili mocny pressing na bramkę rywali, jednak farerscy obrońcy nie zawodzili – udawało im się wybić piłkę ze strefy zagrożenia. W 18. minucie goście przeprowadzili swoją pierwszą akcję na bramkę „Biało-Czerwonych” – strzał głową Jóana Edmundssona obronił Wojciech Szczęsny. W 22. minucie Grzegorz Krychowiak otrzymał żółtą kartkę po sfaulowaniu Gunnara Vatnhamara.

3 minuty później groźną akcję przeprowadził Robert Lewandowski. Znalazłszy się sam na sam z Mathiasem Lamhague, przewrócił się w polu karnym rywali. Sędziowie jednak nie dopatrzyli się faulu. Natomiast w 29. minucie strzał głową oddał Arkadiusz Milik, ale M. Lamhague złapał piłkę. Ostatni kwadrans 2. połowy również upłynął pod znakiem dominacji reprezentacji Polski, ale również bez bramek. W międzyczasie, w 38. minucie, żółtą kartkę zobaczył szkoleniowiec Wysp Owczych Håkan Ericson.

Również po przerwie Polacy naciskali na brankę Farerczyków. W 51. minucie, po strzale z rzutu rożnego, Robert Lewandowski oddał strzał głową prosto w poprzeczkę. W 58. minucie Sonni Nattestad otrzymał żółtą kartkę za faul na R. Lewandowskim. Natomiast w 68. minucie „Lewy” stanął sam na sam z bramkarzem rywali, jednak nie zdecydował się na strzał, przez co jeden z obrońców gości przerwał akcję.

W 71. minucie David Smajc dokonał wideoweryfikacji pod kątem przyznania Polakom rzutu karnego. Po obejrzeniu nagrania uznał, że Odmar Faerø zagrał ręką w polu karnym i podyktował „jedenastkę”. R. Lewandowski zamienił ją na gola. Natomiast w 83. minucie podwyższył prowadzenie „Biało-Czerwonych” – mimo zgromadzenia się przy nim farerskich obrońców, dostrzegł szczelinę i posłał przez nią piłkę wprost do bramki. W doliczonym czasie Paweł Wszołek nieczysto próbował odebrać piłkę Jóannesowi Danielsenowi, za co otrzymał żółtą kartkę.

Remis Czechów w Pradze

Czechy, Praga: Czechy zremisowały z Albanią 1:1 w 5. kolejce eliminacji do EURO. Choć gospodarze dominowali na boisku i zdobyli pierwszą bramkę, Albańczykom udało się zakończyć mecz remisem.

Pierwsza połowa minęła pod znakiem dominacji Czechów, jednak nie padła w niej ani jeden gol. Na początku 2. połowy gospodarzom udało się zdobyć bramkę, ale z pozycji spalonej i nie została uznana. Dopiero w 56. minucie padł ważny gol – wynik spotkania otworzył Václav Černý. Natomiast 10 minut później Nedim Bajrani doprowadził do remisu. Do końca spotkania nie strzelono więcej bramek i obydwie drużyny podzieliły się punktami.

W 5. kolejce pauzowała reprezentacja Mołdawii.

Kolejne mecze odbędą się w niedzielę, 10 września. O godzinie 18 w Thorshavn Farerczycy zagrają z Mołdawią, a o 20:45 w Tiranie rozpocznie się mecz Albania-Polska. Czesi będą pauzować.

Polska 2:0 Wyspy Owcze (do przerwy 0:0)
  • 1:0 – Robert Lewandowski, 73. minuta (z rzutu karnego)
  • 2:0 – R. Lewandowski, 83. minuta

Polska: 1 Wojciech Szczęsny – 4 Tomasz Kędziora, 5 Jan Bednarek, 14 Jakub Kiwior, 18 Bartosz Bereszyński (od 59. minuty 19 Sebastian Szymański) – 10 Grzegorz Krychowiak (od 80. minuty 17 Damian Szymański), 13 Jakub Kamiński (od 88. minuty 11 Kamil Grosicki), 15 Michał Skóraś (w 2. połowie 21 Paweł Wszołek), 20 Piotr Zieliński – 7 Arkadiusz Milik (od 59. minuty 16 Karol Świderski), 9 Robert Lewandowski

Wyspy Owcze: 23 Mathias Lamhague ­–  3 Viljormur Davidsen, 5 Sonni Nattestad, 13 Hørdur Askham, 14 Gilli Rólantsson (od 74. minuty 2 Jóannes Danielsen), 15 Odmar Faerø – 7 Jóannes Bjartalíð (od 61. minuty 8 Brandur Hendriksson), 10 Sølvi Vatnhamar, 16 Gunnar Vatnhamar (od 88. minuty 18 Stefan Radosavlevic), 20 René Joensen (od 74. minuty 22 Jákup Andreasen) – 9 Jóan Edmundsson (od 61. minuty 11 Klæmint Olsen)

Sędziowie: główny: David Smajc, liniowi: David Gabrovec i Aleksandar Kasapovič, techniczny: Rade Obrenovič, główny od wideoweryfikacji: Matej Jug, asystent od wideoweryfikacji: Alen Borošak (wszyscy ze Słowenii)

Czechy 1:1 Albania (do przerwy 0:0)
  • 1:0 – Václav Černý, 56. minuta
  • 1:1 – Nedim Bajrani, 66. minuta

Czechy: 1 Jiří Pavlenka – 3 Tomáš Holeš, 4 Jakub Brabec, 7 Ladislav Krejčí Il (od 86. minuty 18 Mojmír Chytil) – 5 Vladimír Coufal, 14 Lukáš Provod, 21 Alex Král, 22 Tomáš Souček – 10 Tomáš Čvančara (od 86. minuty 12 Ondřej Lingr), 11 Jan Kuchta (od 71. minuty 19 Václav Jurečka), 17 Václav Černý (od 70. minuty 9 Adam Hložek)

Albania: 1 Etrit Berisha – 3 Mario Mitaj, 4 Elseia Hysaj, 6 Berat Djimsiti, 18 Ardiaj Ismajli – 9 Jasir Asani (od 69. minuty 22 Arbnor Muja), 10 Nedim Bajrani (od 84. minuty 8 Klaus Gjasula), 20 Ylbar Ramadani, 21 Kristjan Asllani (od 69. minuty 7 Keidi Bare) – 15 Taulant Seferi (od 84. minuty 11 Myrto Uzuni), 16 Sokol Çikalleshi (od 58. minuty 19 Mirlind Daku)

Sędziowie: główny: Anthony Taylor, liniowi: Gary Beswick i Lee Betts, techniczny: Craig Pawson, główny od wideoweryfikacji: Darren England, asystent od wideoweryfikacji: Michael Salisbury (wszyscy z Anglii)

Tabela grupy E po 5 kolejkach (mecze – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – zwycięstwa/remisy/przegrane)