EURO 2020. Anglicy wygrywają półfinał na Wembley.Kontrowersje wokół karnego

Stadion Wembley w Londynie. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Unsplash/Habib Ayoade

Londyn: Reprezentacja Anglii pokonała w dogrywce Duńczyków w drugim półfinale Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn i po raz pierwszy w historii wywalczyła awans do finału EURO.

W meczu na Wembley to Anglicy bez wątpienia dominowali. To oni mieli więcej akcji na bramkę przeciwnika. Nie mogli jednak przebić się przez duńską obronę. Duńczycy również przeprowadzili kilka akcji i to oni pierwsi mieli powody do radości – w 30. minucie, po rzucie wolnym, Mikkel Damsgaard umieścił piłkę w siatce. Ich prowadzenie nie trwało jednak długo – w 39. minucie Simon Kjær strzelił gola samobójczego.

Druga połowa również była pełna akcji na bramkę. Głównie Anglicy prowadzili pressing w polu karnym Duńczyków, jednak zazwyczaj na posterunku był któryś z obrońców lub Kasper Schmeichel. Ewentualnie strzał na bramkę był niecelny. Pod koniec regulaminowego czasu gry można było odnieść wrażenie, że przy akcji Anglików Duńczycy dążą do samego wybicia piłki ze swojego pola karnego niż do przeprowadzenia kontrataku. Ostatecznie wynik 1:1 utrzymał się i, podobnie jak wczoraj, półfinał musiał zostać rozstrzygnięty dogrywką.

W 102. minucie Raheem Sterling przewrócił się w duńskim polu karnym. Po analizie VAR Danny Makkelie uznał, że doszło do faulu i przyznał Anglikom rzut karny. K. Schmeichel wprawdzie obronił strzał Harry Kane’a, jednak nie złapał piłki, tylko odbił ją od siebie i wobec dobitki Anglika był już bezradny. Do końca dogrywki wynik meczu nie zmienił się.

Anglicy dzięki zwycięstwu wywalczyli awans do finału. Dla „Synów Albionu” będzie to pierwszy finał na EURO. Dotychczas najlepszy wynik osiągnęli w 1968 roku, kiedy zajęli III miejsce, oraz w 1996 roku, kiedy odpadli w półfinale (od 1984 roku meczu o 3. miejsce nie rozgrywa się). Natomiast Duńczycy, choć odpadli, również mogą być zadowoleni – stali się pierwszą ekipą w historii EURO, która mimo przegranych 2 pierwszych meczy dotarła do ½ finału. Co więcej, udział w półfinale turnieju jest ich najlepszym występem od 1992 roku.

Anglicy zmierzą się w finale z Włochami, którzy wczoraj w fazie rzutów karnych wygrali z Hiszpanią. Finał odbędzie się w niedzielę, 11 lipca, o godzinie 21 czasu polskiego (20 czasu miejscowego) na Wembley.

Składy:

Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, Luke Shaw, John Stones, Harry Maguire – Declan Rice (od 95. minuty Jordan Henderson), Raheem Sterling, Kalvin Phillips, Mason Mount (od 95. minuty Phil Foden), Bukayo Saka (od 69. minuty Jack Graelish, od 106. minuty Kieran Trippier) – Harry Kane

Dania: Kasper Schmeichel – Jannik Vestergaard (od 105. minuty Jonas Wind), Simon Kjær, Joakim Mæhle, Andreas Christensen (od 79. minuty Joachim Andersen), Jens Stryger (od 67. minuty Daniel Wass) – Thomas Delaney (od 88. minuty Mathias Jensen), Pierre-Emile Højbjerg – Martin Braithwaite, Kasper Dolberg (od 67. minuty Christian Nørgaard), Mikkel Damsgaard (od 67. minuty Yussuf Poulsen)

Sędziowie: główny: Danny Makkelie, liniowi: Hessel Steegstra i Jan de Vries (wszyscy trzej z Niderlandów), techniczny: Ovidiu Haţegan (Rumunia), VAR: Pol van Boekel (Niderlandy)