Chciał przemycić skórę niedźwiedzia wpadł podczas kontroli w Medyce

Podziel się:

fot.KAS 

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Medyce udaremnili przemyt skóry niedźwiedzia brunatnego, chronionego Konwencją Waszyngtońską. 30-letniemu przemytnikowi grozi  od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności- poinformowała Edyta Chabowska Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jak informuje KAS do zdarzenia doszło  na przejściu granicznym w Medyce.Funkcjonariusze kontrolowali podróżnych wjeżdżających do Polski z Ukrainy.
W jednym z samochodów natrafili na nietypowy bagaż należący do 30- letniego mężczyzny. Znajdowała się w nim skóra niedźwiedzia brunatnego, objętego ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Podróżny nie zgłosił towaru do odprawy. Nie posiadał także odpowiednich dokumentów, na podstawie których mógłby go legalnie przewieźć przez granicę.
W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

Gatunki zagrożone wyginięciem

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia. Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg  okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.

(kas)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.